ČEZ by se mohl podle ředitele Beneše rozdělit. Co na to analytici?

Energetická firma ČEZ by se mohla rozdělit kvůli protichůdným postojům akcionářů, z nichž největším je český stát. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš to uvedl v pátečních Lidových novinách. Blíže rozdělení nepopsal. Jako příklad ale uvedl německé firmy RWE či E.ON, kde má stát v jedné části společnosti menší podíl a druhá část je pouze státní. Vláda tak nemusí při rozhodování přihlížet k minoritním akcionářům.
Vláda a ČEZ se dlouhodobě nemohou shodnout na financování výstavby nových bloků jaderných elektráren. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) prosazuje, aby stavbu financoval samotný ČEZ. To ale firma podle deníku udělat nemůže, protože by riziko investice nesli i minoritní akcionáři.
"Buď najdeme kompromis a budeme plnit všechny cíle optimálně, anebo prostě akcionáři dojdou k tomu, že je lepší jít cestou, kde by se firma například rozdělila," řekl LN Beneš. Dodal, že žádné variantě nestraní.
Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), který má rozvoj energetiky na starosti, rozdělení ČEZ hodnotí kladně, ale bude to podle něj obtížné, jak sdělil LN. Babiš se k rozdělení podle deníku nevyjádřil, ale jeho náměstek Ondřej Landa řekl, že je to varianta, která už zazněla a kterou ministerstvo neodmítlo.
"Vláda hledá způsoby, jak postavit nové jaderné bloky, což s ohledem na současné prostředí nese značná rizika. Ministr průmyslu i jiní politici uvažují o rozdělení ČEZ na klasickou a novou energetiku. Toto řešení považujeme za zajímavou možnost, jak ochránit zájmy menšinových akcionářů," okomentoval zprávu analytik Petr Bártek z České spořitelny.
"Hlavním důvodem debat o rozdělení ČEZ je otázka výstavby nových bloků jaderných elektráren, jejíž tržní financování je za současných nízkých cen silové elektřiny nereálné. Rozdělení ČEZ je zatím zmiňováno jako prvotní návrh možnosti, jak situaci v největší české energetické firmě řešit. Případné rozhodnutí o rozdělení je politicky i ekonomicky velice citlivou záležitostí, a nepředpokládáme proto, že by k němu došlo před podzimními parlamentními volbami. Samotný proces rozdělení může (podle zkušeností ze sousedního Německa) být zdlouhavý a trvat přes rok," uvedl analytik Richard Miřátský z Komerční banky.
"Vzhledem k charakteru zprávy, která je spíše nastíněním jedné z možností řešení budoucí energetické strategie České republiky, a absenci jakýchkoli detailů nepředpokládáme, že by informace měla zásadní vliv na cenu akcií společnosti. Pokud by však v budoucnu byly ze skupiny ČEZ vyčleněny jaderné zdroje, šlo by o výrazné snížení hodnoty firmy, neboť jde o nejvýkonnější zdroje s nejmenšími provozními náklady, které mají zásadní vliv na ziskovost skupiny," dodal Miřátský.
"Zatímco akcionáři tlačí na maximalizaci zisků, politici by měli sledovat společenskou odpovědnost. Sporným bodem může být plánovaná dostavba jaderných bloků. Ta se bez státních garancí nevyplatí, akcionáři by tedy měli být proti, zatímco politici by měli dbát o energetickou bezpečnost. Může tak dojít k tomu, že by se z ČEZ odštěpila entita, kterou by ze 100 % vlastnil stát, a ta by realizovala dostavbu jaderných bloků. Ve zbytku firmy by měl stát nějaký podíl," shrnul Bohumil Trampota, analytik z J&T Banky. "Volby budou v říjnu a energetika včetně ČEZ bude pro politiky vděčné téma. Politických komentářů na toto téma bude před volbami přibývat. Předpokládáme však, že situaci bude vážně řešit až nová vláda. Pokud by skutečně mělo dojít k dostavbě jaderných elektráren, bylo by rozdělení ČEZ jednou z možností."
Stát nyní vlastní prostřednictvím ministerstva financí zhruba 70 % společnosti. Dalších 20 % drží různé právnické osoby a zbylých deset procent fyzické osoby.
Zdroj: ČTK
Aktuality
