US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americké akcie ve čtvrtek jako celek mírně posílily. Dow si připsal desáté zavírací maximum v řadě, sektor technologií ale po 15 dnech poprvé klesl

Hlavní americké akciové indexy zakončily čtvrteční obchodování poblíž nuly poté, co se ministr financí Steve Mnuchin vyjádřil k chystané daňové reformě. Rostoucí ceny ropy pomohly výše odvětví energetiky.

Redakce IW
Redakce IW
23. 2. 2017 | 22:00
Americké akcie

Akcie ve Spojených státech odpoledne převážně smazaly předchozí ztráty a indexy S&P 500 a Dow posílily. Burza uvítala oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vrátí do Spojených států miliony pracovních míst. K růstu přispěly i energetické společnosti. Index Nasdaq Composite ale i kvůli ztrátám akcií výrobce čipů NVIDIA oslabil.

Dow navýšil své zavírací maximum o 0,17 % na 20 810,32 bodu, S&P 500 v závěru uhájil mírný zisk 0,04 % na 2 363,81 bodu, zatímco Nasdaq Composite odepsal 0,43 % na 5 835,51 bodu. Zisky okolo půl procenta si připsala odvětví energetiky, zdravotní péče nebo necyklického spotřebního zboží, ztrácely naopak technologie a nejvýrazněji sektor základních materiálů. Index volatility VIX klesl o 0,17 % na 11,72 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé čtyři bazické body na 2,3738 %.

V plusu se ve čtvrtek pohybovaly například akcie velkých ropných firem (ExxonMobil, Chevron) a výrobců léků (Pfizer, Johnson & Johnson), ztrácela naopak většina velkých technologických společností v čele s Applem, Amazonem a Facebookem. Akcie firmy NVIDIA klesly o více než 9 % kvůli horším doporučením analytiků.

Burzám pomáhá očekávání, že by Donald Trump měl představit řadu návrhů, ze kterých by mohly těžit firmy. Jsou mezi nimi daňová reforma, omezení regulací a zvýšení výdajů na infrastrukturu, tedy sliby, které byly součástí jeho předvolební kampaně.

Ministr financí Steve Mnuchin ve čtvrtek přislíbil, že vláda prosadí reformu daňového systému do letní přestávky v činnosti Kongresu, detaily ale neprozradil. "Investoři by rádi věděli více. Jsou nyní o něco opatrnější, ale žádná změna nálady ze současné převážně býčí se zatím nekoná," uvedla Kate Warneová ze společnosti Edward Jones.

"Ekonomice se daří i bez daňové reformy," připomněl solidní kondici amerického hospodářství Bruce Bittles ze společnosti Baird. "Trh může klidně posilovat až do doby, než se dozví, jak bude reforma vypadat. A pak může přijít korekce."

Americký dolar na devizovém trhu oslaboval kvůli pomalému pokroku reformy daní a veřejných výdajů ve Spojených státech. Na náladu trhu má také stále vliv středeční zveřejnění zápisu z posledního zasedání měnového výboru centrální banky USA. Nervozita z politického vývoje na obou stranách Atlantiku naopak pomáhá japonskému jenu, který je považován za bezpečnou investici v době nejistoty.

V závěru obchodování euro vůči dolaru posílilo o 0,2 % na 1,0578 USD, jenu však kleslo o 0,3 % na 119,23 JPY. Dolar vůči jenu oslabil o 0,5 % na 112,71 JPY. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se snížil o 0,3 % na 100,99 bodu.

Japonskému jenu k růstu vůči euru pomáhá nervozita z výsledku prezidentských voleb ve Francii. Silné postavení má zatím kandidátka krajní pravice Marine Le Penová, která zaujímá negativní postoj k členství v EU.

Středeční zápis ze zasedání FOMC ukázal, že členové výboru považovali za méně naléhavou potřebu zvýšit sazby. "Lidé čekali o něco více jestřábí zápis," komentoval podle agentury Reuters vývoj na trhu makléř z TJM Brokerage Ricard Scalone.

Ceny ropy ve čtvrtek rostly. Příčinou jsou překvapivé zprávy o poklesu amerických zásob. To by společně se snížením produkce ze strany Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) mohlo vést k omezení současného nadbytku suroviny na trhu, napsala agentura Reuters.

Údaje amerického ropného institutu (API) ukázaly pokles zásob americké lehké ropy v týdnu do 17. února o 884 000 barelů. Podle úřadu pro energetické informace (EIA) zásoby ropy sice vzrostly, avšak méně, než čekali analytici. Snížily se rovněž zásoby benzínu.

Členové OPEC se koncem listopadu dohodli, že od 1. ledna sníží těžbu celkem o 1,2 milionu barelů denně, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili ceny. K dohodě se připojily i některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které by měly produkci omezit o dalších 558 000 barelů denně.

V lednu již země plnily slíbené snížení těžby z 90 %. Analytici i zástupci OPEC věří, že nižší těžba povede k poklesu zásob, což zvýší ceny.

Nejdůležitější čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Kohl's ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,44 USD (odhad: 1,33 USD), tržby 6,2 miliardy USD (odhad: 6,21 miliardy USD). Akcie ve čtvrtek -2,08 %.
  • Výsledky Hormel Foods v 1FQ: Čistý zisk na akcii 0,44 USD (odhad: 0,45 USD), tržby 2,28 miliardy USD (v předešlém roce: 2,29 miliardy USD). Akcie ve čtvrtek -5,39 %.

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie