Šéfové diplomacií USA a Číny mluvili o vzájemných vztazích

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v úterý jednal s nejvyšším čínským diplomatem. Vzájemné hospodářské vztahy mezi oběma velmocemi označily obě strany za prospěšné. Oba muži ale zároveň poznamenali, že je třeba tyto vztahy dále zlepšovat a udržovat. Tillerson a čínský státní tajemník Jang Ťie-čch' na schůzce ve Washingtonu potvrdili důležitost společných pravidelných schůzek na vysoké úrovni a hovořili také o problematice severokorejského jaderného programu, sdělil mluvčí ministerstva.
Oba činitelé již před týdnem v telefonickém rozhovoru zdůraznili význam vztahů obou mocností a oba politici se shodli na potřebě řešit hrozbu, kterou pro světovou bezpečnost představuje Severní Korea.
Janga, který má větší pravomoci než čínský ministr zahraničí, už v pondělí přijal v Bílém domě prezident Donald Trump. Hovořili o společných bezpečnostních zájmech a také o případném setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.
Před zhruba třemi týdny Trump poprvé telefonicky hovořil se svým čínským protějškem a ujistil ho, že bude respektovat politiku jedné Číny. Peking Trumpův postoj ocenil. Oba prezidenti si také tehdy slíbili, že se vzájemně navštíví.
Trump v předvolební kampani i po nástupu do funkce hlavy státu útočil na Čínu jak v obchodních otázkách, tak ohledně jejího počínání v Jihočínském moři. V prosinci Trump vyvolal v Číně pobouření, když přijal telefonát tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen, která mu gratulovala ke zvolení. Šlo o první takový kontakt od konce 70. let.
Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a ostatní země upozorňuje, aby s tchajwanskými činiteli nejednaly, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. V lednu Trump politiku jedné Číny otevřeně zpochybnil, když v rozhovoru s deníkem The Wall Street Journal prohlásil, že o všem je možné jednat, včetně otázky jedné Číny.
Trump minulý týden v rozhovoru s agenturou Reuters Čínu vyzval, aby se více snažila zasahovat do severokorejských jaderných a raketových programů. Čína jeho poznámky ale odmítla s tím, že podstatou jsou vzájemné spory mezi Washingtonem a Pchjongjangem.
Jang v úterý pozval Tillersona na návštěvu Pekingu, šéf americké diplomacie pozvání přijal.
Tillerson a Jang před týdnem rovněž mluvili o hospodářských a obchodních vztazích. Probrali i možnosti spolupráce v boji proti terorismu a nadnárodní kriminalitě.
Telefonát následoval po páteční první schůzce mezi Tillersonem a čínským ministrem zahraničí Wangem I. Tillerson vyzval Peking, aby všemi dostupnými prostředky působil na Severní Koreu a přispěl ke snížení napětí na Korejském poloostrově. Ministr také zdůraznil rostoucí nebezpečí, které představuje severokorejský jaderný program a program vývoje balistických střel.
Zdroj: ČTK