Evropské akcie ve středu zaznamenaly solidní zisk, nahoru je táhl stavební sektor

Evropské akciové trhy ve středu uzavřely v plusových číslech. Investoři se soustředili na končící výsledkovou sezónu a řadu makrodat, vyhodnocovali také projev Donalda Trumpa.
Britský FTSE 100 vzrostl o 1,64 % na 7 382,9 bodu, francouzský CAC 40 si připsal 2,1 % na 4 960,83 bodu a německý DAX zpevnil o 1,97 % na 12 067,19 bodu. Všechny tři indexy v průběhu středečního obchodování posunuly svá historická maxima.
Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 1,47 % na 375,69 bodu, když všechny jeho sektory zakončily seanci v zelených číslech. Dařilo se obzvláště odvětví stavebnictví, které těžilo z proslovu Donalda Trumpa, jenž slíbil, že plánuje investovat do infrastruktury. Infrastrukturní plán, jenž počítá s investicemi ve výši jednoho bilionu dolarů (přes 25 bilionů korun) z veřejných i ze soukromých zdrojů, by měl podle Trumpa vytvořit miliony nových pracovních příležitostí.
Trump ve svém prvním projevu k americkému Kongresu rovněž potvrdil, že jeho tým pracuje na slibované daňové reformě, která uleví firmám a střední třídě.
Pozitivně na obchodování v Evropě působil i začátek seance za Atlantikem, kde díky Trumpovým slovům a vyšší pravděpodobnosti, že ke zvyšování úrokových sazeb americkým Fedem dojde již v tomto měsíci, všechny tři velké benchmarky vytvořily nová historická maxima. Index Dow Jones Industrial Average navíc překonal hranici 21 000 bodů.
Vrátíme-li se zpět k Evropě, na vrcholu panevropského benchmarku se usadila španělská Banco Sabadell, která si připsala téměr 7 % po zprávě, že hodlá prodat svou floridskou divizi retailového bankovnictví americké IberiaBank.
Z korporátních zpráv rovněž vzbudily pozornost novinky týkající se evropských továren amerických společností Ford Motor a PepsiCo. Obě firmy údajně uvažují o zrušení několika stovek pracovních míst ve svých továrnách ve Spojeném království.
K růstu evropských akcií přispěla rovněž příznivá zpráva o únorovém vývoji zpracovatelského průmyslu eurozóny. Podle průzkumu společnosti IHS Markit mezi nákupními manažery rostla aktivita v tomto odvětví nejrychlejším tempem za téměř šest let.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie loni stoupl o 0,9 %. Tempo jeho růstu tak nepatrně zrychlilo z 0,8 % v předchozím roce. Ve středu to oznámil italský statistický úřad. Potvrdil tak svůj odhad z minulého měsíce. Uvedl rovněž, že veřejný dluh loni stoupl na rekordních 132,6 % HDP z předloňských 132 %.
- Meziroční inflace v Německu se v únoru oproti lednu mírně zvýšila. Index spotřebitelských cen v únoru stoupl na 2,2 % z 1,9 % v lednu. Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v zemích Evropské unie se spotřebitelské ceny rovněž zvýšily o 2,2 %. V úterý to ukázala předběžná data německého statistického úřadu.
- Přebytek státního rozpočtu ČR v únoru klesl na 3,7 miliardy Kč z lednových devíti miliard. Ve středu o tom informovalo ministerstvo financí. Loni ke konci února byl rozpočet v přebytku 27,7 miliardy korun. Důvodem meziročního poklesu je méně peněz přijatých z EU, dodalo ministerstvo. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.
- Podmínky ve zpracovatelském sektoru v ČR se v únoru zlepšily. Index PMI stoupl na nejvyšší hodnotu od dubna 2011, a to na 57,6 bodu z lednových 55,7 bodu. Informovala o tom ve středu společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. K růstu indexu v únoru přispělo všech pět ukazatelů.
Výsledková sezóna
- Maloobchodní společnosti Ahold Delhaize, která působí i v České republice, klesl ve čtvrtém čtvrtletí očištěný provozní zisk o 3,9 % na 608 milionů eur (16,4 miliardy Kč). Výsledky však překonaly očekávání analytiků díky silnému výkonu v Nizozemsku a americké divizi Delhaize America. Vyplývá to ze středečního prohlášení společnosti.
- Druhá největší ruská banka VTB loni prudce zvýšila čistý zisk. Společnost vydělala 51,6 miliardy rublů (téměř 23 miliard Kč), což představuje zhruba třicetinásobek ve srovnání s 1,7 miliardy rublů v předchozím roce. Firma ve středu navíc uvedla, že její výsledky by se mohly dál zlepšovat díky příznivějším vyhlídkám ruské ekonomiky.
Zdroj: CNBC
Aktuality
