Americké akcie ve středu vystoupaly na nová rekordní maxima, podpořil je Trumpův projev v Kongresu

Americké akciové trhy ve středu obnovily růst a vystoupily na nové rekordní hodnoty. Index Dow Jones Industrial Average poprvé v historii překonal hranici 21 000 bodů. Investory na Wall Street i na dalších světových burzách podpořil projev prezidenta Donalda Trumpa v Kongresu.
Dow nakonec posílil o 1,46 % na nové zavírací maximum 21 115,55 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 1,37 % na nové zavírací maximum 2 395,96 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite skončil se ziskem 1,35 % na novém zavíracím maximu 5 904,03 bodu.
Absolutní rekord posunul Dow na 21 169,11 bodu, S&P 500 jej navýšil na 2 400,98 bodu a Nasdaq Composite jej posunul na 5 911,79 bodu. Index Russell 2000, který sdružuje akcie menších firem, vzrostl o 1,94 % na 1 413,64 bodu. Dow se z úrovně 20 000 bodů dostal na 21 000 bodů během 24 obchodních seancí.
Index volatility VIX klesl o 2,94 % na 12,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o více než šest a půl bazického bodu na 2,456 %.
V plusu ve středu skončily všechny hlavní sektory s výjimkou realitního odvětví a odvětví veřejných služeb. Nejvíce stouply finanční odvětví, energetický sektor a odvětví základních materiálů.
Výrazně ve středu zpevnily akcie všech velkých amerických finančních domů - Bank of America (+3,64 %), JPMorgan Chase (+3,29 %), Morgan Stanley (+2,5 %), Wells Fargo (+3,2 %) i Citigroup (+2,89 %).
V indexu Dow vedle akcií JPMorgan Chase nejvýrazněji posílily akcie kartové firmy American Express (+2,32 %), pojišťovny Travelers (+2,25 %) a ropné firmy ExxonMobil (+2,09 %).
Donald Trump v celkově spíše umírněném projevu na půdě Kongresu slíbil rozsáhlé investice do infrastruktury a výrazné zmírnění daňové zátěže. Investory to potěšilo, třebaže nesdělil žádné detaily plánované daňové reformy.
"Trump působil velmi prezidentsky a investoři čerpají optimismus ze způsobu, jakým projev přednesl," řekl agentuře Reuters Andre Bakhos z investiční společnosti Janlyn Capital. "Dnešek je dalším vyjádřením důvěry v to, že Donald Trump bude schopen uskutečnit všechno to, co slibuje," dodal Bakhos.
Trumpovo vystoupení nastartovalo silný růst i na dalších světových burzách. Indexy burz ve Frankfurtu a v Paříži získaly zhruba dvě procenta a londýnská burza posílila o 1,6 %.
V červených číslech naopak v USA skončily akcie prodejce elektroniky Best Buy (-4,51 %), který zveřejnil horší než očekávané čtvrtletní hospodářské výsledky.
Dolar nahoru hnaly šance na brzký růst sazeb
Dolar ve středu na devizových trzích zpevňoval, dostal se nejvýše za posledních sedm týdnů. Ke koši šesti hlavních světových měn kolem 22.30 SEČ přidával 0,62 % na 101,75 bodu. K růstu mu pomáhala zejména prohlášení činitelů americké centrální banky (Fed), ze kterých lze usuzovat na brzké zvýšení úrokových sazeb v USA.
Euro vůči dolaru večer ztrácelo 0,27 % na 1,054 USD. Dolar k japonskému jenu přidával asi 0,8 % na zhruba 113,75 JPY.
Brzké zvýšení úroků naznačil například prezident Federální rezervní banky v New Yorku William Dudley. Prezident sanfranciského Fedu John Williams řekl, že zvýšení sazeb je vzhledem k plné zaměstnanosti a rychlejšímu růstu inflace již na pořadu dne.
Více než 69 % obchodníků s termínovými kontrakty na peněžním trhu se nyní domnívá, že Fed zvýší úroky v březnu. Ještě v úterý to přitom bylo pouze 35 %.
Ceny ropy ve středu přišly o počáteční zisky dosažené díky snižování těžby v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Odpoledne trh s černým zlatem oslabily údaje o vzestupu zásob ropy v USA na nové maximum. Večer severomořská ropa Brent ztrácela 1,6 % na 56,45 USD za barel.
Zásoby ropy v USA minulý týden stouply o 1,5 milionu barelů. Po osmi týdnech vzestupu se tak jejich celkový objem dostal na rekordní úroveň těsně nad 520 milionů barelů.
Vytrvalý růst zásob na největším trhu světa vyvolává obavy ze slabší poptávky, kvůli níž přebytky suroviny na světovém trhu dostatečně neklesají ani přes omezování těžby v rámci kartelu OPEC a v dalších producentských zemích.
OPEC v únoru pokračoval ve snižování produkce a dohodu o snížení těžby, kterou schválil koncem loňského roku, plní již z 94 %. Uvedla to v úterý agentura Reuters na základě vlastních průzkumů u ropných společností, činitelů OPEC a u analytiků.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Americký prezident Donald Trump v projevu ke Kongresu USA ohlásil historickou daňovou reformu, která podnikatelům sníží daně. Trump bez dalšího upřesnění řekl, že na reformě již pracuje jeho ekonomický tým.
- Internetový portál pro sdílení videí YouTube spustí ve Spojených státech televizní službu, která bude konkurovat kabelovým televizním sítím. Služba YouTube TV bude za měsíční poplatek 35 dolarů umožňovat prostřednictvím internetu sledování více než 40 kanálů, včetně stanic předních televizí ABC, CBS, Fox, NBC či ESPN. Uživatelé si navíc budou moci vybrané pořady až na devět měsíců uložit.
- Americká automobilka General Motors (GM) prodá většinový podíl ve východoafrické divizi se sídlem v Keni svému japonskému partnerovi Isuzu Motors. Podle managementu americké firmy je to "další přirozený krok" ve strategii GM zacílit kapitál na ziskové trhy, sdělil ve středu mluvčí GM. Největší americký výrobce tím pokračuje v rozprodeji vedlejších aktivit a vzdává se úsilí o prvenství na světovém trhu.
- Americký výrobce potravin a nápojů PepsiCo se chystá zavřít továrnu na výrobu chipsů Walkers v Británii. Ohroženo je tak 380 pracovních míst. Firma ve středu uvedla, že její rozhodnutí nesouvisí se záměrem Británie vystoupit z Evropské unie, protože výroba se jen přesune na jiná místa v zemi.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v únoru podle finálních dat společnosti Markit klesl na 54,2 bodu z 55 bodů v lednu. Předběžný odhad počítal s poklesem ukazatele na 54,3 bodu. Index sestavovaný institutem ISM naopak stoupl na 57,7 bodu z 56 bodů v lednu (odhad: 56 bodů).
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 24. února po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 5,8 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Stavební výdaje v lednu ve Spojených státech meziměsíčně klesly o 1 % (odhad: +0,6 %, prosinec revidován z -0,2 % na +0,1 %).
- Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v lednu meziročně vzrostly o 1,7 %. Růst tak byl v souladu s očekáváním stejný jako v prosinci. Meziměsíčně se jádrové výdaje na osobní spotřebu zvýšily o 0,3 % po +0,1 % v prosinci (odhad: +0,3 %). Osobní příjmy Američanů v lednu vzrostly o 0,4 % (odhad: +0,3 %, prosinec: +0,3 %), výdaje vzrostly o 0,2 % (odhad: +0,3 %, prosinec: +0,5 %).
Výsledková sezóna
- Výsledky Best Buy ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,95 USD (odhad: 1,66 USD), tržby 13,48 miliardy USD (odhad: 13,62 miliardy USD).
- Výsledky Mylan ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,57 USD (odhad: 1,42 USD), tržby 3,27 miliardy USD (odhad: 3,17 miliardy USD).
- Výsledky Dollar Tree ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,36 USD (odhad: 1,33 USD), tržby 5,64 miliardy USD (odhad: 5,62 miliardy USD).
- Výsledky Monster Beverage ve 4Q: Zisk na akcii 0,30 USD (v souladu s odhady), tržby 753,8 milionu USD (odhad: 724 milionů USD). Akcie ve středečním after-marketu +8,5 %.
- Výsledky Broadcom ve 4Q: Upravený zisk na akcii 3,63 USD na akcii (odhad: 3,48 USD), tržby 4,15 miliardy USD (odhad: 4,1 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +4 %.
- Výsledky Shake Shack ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,09 USD (v souladu s odhady), tržby 73,3 milionu USD (odhad: 70,7 milionu USD). Akcie ve středečním after-marketu -4 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK