Růst české ekonomiky loni zpomalil na polovinu, HDP stoupl o 2,3 %

Česká ekonomika loni zpomalila růst na polovinu, stoupla o 2,3 procenta, potvrdil v pátek Český statistický úřad svůj únorový předběžný odhad. Ve čtvrtém čtvrtletí se hrubý domácí produkt meziročně zvýšil o 1,9 procenta, zrychlil tak růst o 1,8 procenta ze třetího čtvrtletí. Zrychlil také mezičtvrtletní růst na 0,4 procenta, ve třetím čtvrtletí byl poloviční.
Za celý rok i v samotném čtvrtém čtvrtletí byla za růstem ekonomiky hlavně spotřeba domácností a zahraniční poptávka. "Spotřeba domácností přispěla k (celoročnímu) růstu HDP 1,1 procentního bodu, zahraniční poptávka 1,2 procentního bodu. Investiční aktivita naopak po celý rok k růstu nepřispívala," uvedl ČSÚ. Ekonomický růst se podle statistiků s výjimkou stavebnictví projevoval napříč celým národním hospodářstvím.
Výdaje domácností se loni zvyšovaly zejména díky rostoucím nákupům předmětů dlouhodobé spotřeby, například automobilů. Rostly také výdaje ve všech ostatních kategoriích. Tvorba hrubého kapitálu byla naproti tomu o 1,3 procenta nižší než předloni.
Ve čtvrtém čtvrtletí se dařilo zpracovatelskému průmyslu, tradičně díky výrobě automobilů a navazujícím odvětvím, výrobě elektrických přístrojů a zařízení a také díky obnovení výkonu chemického průmyslu. Klesla výkonnost stavebnictví a investiční aktivita. "Meziroční srovnání investiční aktivity bylo stejně jako po celý rok 2016 ovlivněno vysokou srovnávací základnou, která ve čtvrtém čtvrtletí 2015 navíc zahrnovala i pořízení (pronájem) vojenských letadel," upozornil ČSÚ.
"Ze zveřejněných informací o složkách HDP vyplývá, že ke změně celkového příběhu na konci roku nedošlo. Domácí i zahraniční poptávka zůstávají silné. Překvapením byla spotřeba vlády, která meziročně stagnovala," říká analytik České spořitelny Jiří Polanský.
Růst HDP byl ve 4. čtvrtletí pod odhady ČNB
Růst ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí byl proti odhadům České národní banky nižší o 0,2 procentního bodu v meziročním vyjádření a o 0,1 procentního bodu v mezičtvrtletním vyjádření. Uvedl to ředitel měnové sekce ČNB Tomáš Holub.
Odchylka meziročního růstu HDP ve čtvrtém čtvrtletí od prognózy ČNB byla způsobena hlubším poklesem tvorby hrubého kapitálu, a to v důsledku výraznějšího propadu fixních investic. "I v posledním loňském čtvrtletí tak velmi pravděpodobně přetrvával výrazný negativní vliv poklesu vládních investic z důvodu jen pozvolného náběhu nového programového období fondů EU," uvedla ČNB.
Naopak kladný příspěvek čistého exportu byl proti prognóze výraznější. Celkový vývoz rostl ve srovnání s prognózou mírně rychleji, zatímco výhled vývoje dovozu zboží a služeb se zhruba naplnil.
V souhrnu ČNB konstatovala, že ve čtvrtém čtvrtletí růst HDP lehce zrychlil, ovšem v menší míře, než ČNB předpovídala. Podle prognózy ČNB domácí ekonomika letos i příští rok vzroste o 2,8 procenta.
Analytici: Letos růst zrychlí až na 2,7 %
Letos podle analytiků oslovených ČTK stoupne tempo růstu českého HDP na 2,5 až 2,7 procenta. "V letošním roce poroste česká ekonomika tempem 2,6 procenta. Průmyslová výroba a částečně zahraniční obchod sice projdou určitým útlumem v porovnání s rokem 2016, ale z v národohospodářském pohledu tento útlum vykompenzuje opětovné navýšení investiční činnosti jak vlády, tak podniků," uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.
I podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera letos ekonomika zrychlí růst. "Slabší než očekávaný růst v posledním čtvrtletí tak neznamená přehodnocení pohledu na dosavadní příznivý vývoj tuzemské ekonomiky. V letošním roce by měla ekonomika dále zrychlit o 2,6 procenta, podpoří ji především růst spotřeby domácností i obnovená investiční aktivita," uvedl.
I podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška celková čísla potvrzují, že ekonomika je rozjetá a má předpoklady ve svém růstu pokračovat. "Jeho letošní tempo budeme přehodnocovat mírně nahoru. Předpokládáme, že dosáhne minimálně 2,5 procenta," uvedl.
Ekonom Komerční banky Viktor Zeisel počítá letos s růstem ekonomiky o 2,7 procenta. "Podporovat ji i nadále bude rostoucí soukromá spotřeba, v druhé polovině roku by se měla přidat i investiční aktivita. Příspěvek zahraničního obchodu by měl zeslábnout," odhadl.
Růst ekonomiky tempem 2,7 % v letošním roce čeká i Polanský. Příští rok podle Polanského tempo růstu HDP stoupne na 3,2 %. "Rizika zůstávají relativně vysoká. V letošním i v příštím roce se v růstu HDP může negativně projevit brexit a jeho negativní dopady na investice a zahraniční obchod. Proti tomuto vlivu by ale měly působit vyšší veřejné investice spojené s rozběhnutím nových projektů spolufinancovaných EU fondy. Vedle toho v letošním roce české exporty negativně ovlivní ukončení kurzového závazku ČNB. A rizikem jsou i nadále volby v řadě evropských zemích, situace v Řecku či možné problémy italských bank," říká Jiří Polanský.
Podle Adély Körtvelyové z auditorské a poradenské sítě BDO se bude dál zlepšovat situace na trhu práce a porostou mzdy. "Na vývoj české ekonomiky, především pak na růst cenové hladiny, bude mít významný vliv také zavedení elektronické evidence tržeb," uvedla.
Zdroj: ČTK