US MARKETZavírá za: 0 h 45 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Schäuble je proti krácení financí z EU kvůli přijímání uprchlíků

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU) je proti tomu, aby se evropským zemím, které nechtějí přijímat uprchlíky, krátily dotace z Evropské unie. Je třeba chápat rozdíly, řekl v úterý na dotaz ČTK. O krácení dotací, které by se mohlo dotknout i České republiky, ale mluví další němečtí politici, včetně kandidáta sociální demokracie na kancléře Martina Schulze.

Schulz, kterému aktuální volební průzkumy dávají dobré šance vyhrát volby, o spojitosti mezi přijímáním uprchlíků a čerpáním evropských fondů hovoří opakovaně. Německu, které v posledních dvou letech přijalo velkou část běženců směřujících do Evropy, se podle něj nedostalo solidarity ode všech evropských zemí. 

Schäuble v úterý možné krácení evropských fondů odmítl. "Já jsem přesvědčen o tom, že se v Evropě musíme snažit přemýšlet o rozdílných situacích v jednotlivých evropských zemích," uvedl. "Proto jsem pochopil, že připravenost a schopnost přijímat lidi z jiných kontinentů je na základě odlišných zkušeností rozdílná," řekl také zahraničním novinářům. 

Záležitost se podle něj nedá řešit tím, že se řekne 'Když vy něco nesplníte, tak vám něco sebereme'. To k ničemu nepovede, míní. Je podle něj třeba hledat jiné řešení. Jak by konkrétně mohlo vypadat, nenaznačil. Poznamenal ale, že není možné veškerou zátěž nechávat na zemích, jako je Řecko nebo Itálie, které nesou zodpovědnost za ochranu schengenských hranic.

Jednou ze zemí, které povinné přerozdělování uprchlíků odmítají, je i Česká republika. Česko by do konce letošního roku zčásti dobrovolně a zčásti kvůli povinným kvótám mělo přijmout několik tisíc uprchlíků. Ve skutečnosti jich zatím koaliční vláda Bohuslava Sobotky, který je stejně jako Schulz sociální demokrat, přijala jen velmi málo a podle všeho nesplní ani svůj dobrovolný závazek.

Německý ministr financí se v úterý rovněž vyjádřil k situaci okolo zadluženého Řecka. Schäuble prohlásil, že odpuštění části řeckého dluhu není téma, o kterém by se teď mělo mluvit. Pokud ale bude i po skončení současného programu v roce 2018 nutné jednat o dalších opatřeních, jak dluh Řecka zvládnout, Německo je k tomu připraveno.

Do spekulací některých politiků a médií o možném vystoupení Řecka z eurozóny se Schäuble zapojovat nechtěl. Je to podle něj výhradně na Aténách. "Když je Řecko v eurozóně, musí dodržovat závazky, které přijalo," uvedl.

Zdroj: ČTK

Česká republikaEvropská unieNěmeckoStrukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa