Evropské akciové trhy v úterý klesly, investoři se soustředí zejména na dění ve Spojených státech

Evropské akcie v úterý zlevnily. Investoři vyhodnocovali řadu evropských i amerických makrodat a vyhlíželi pravděpodobné zvýšení úrokových sazeb amerického Fedu na březnovém zasedání jeho měnového výboru (FOMC).
Regionální index STOXX Europe 600 v úterý odevzdal 0,27 % na 372,27 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,15 % na 7 338,99 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 0,35 % na 4 955 bodů. Německý index DAX šel proti trendu a zpevnil o 0,06 % na 11 966,14 bodu.
V plusu se v úterý udržel automobilový sektor, jemuž k solidnímu výsledku dopomohly informace ze ženevského autosalonu, který se v úterý otevřel novinářům. Pozitivně působila také vyjádření velkých evropských automobilek, které uvedly, že převzetí německé společnosti Opel francouzským koncernem PSA Group nebude mít výraznější dopad na automobilový průmysl v Evropě.
Z úterních evropských makrodat byly nejsledovanější finální údaje o vývoji HDP eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku. Hrubý domácí produkt zemí eura vzrostl ve čtvrtém kvartálu o 1,7 % v meziročním srovnání po růstu o 1,8 % v předcházejícím období. Za celý rok ekonomika eurozóny zpomalila růst na 1,7 % z předloňských 2 %.
Hlavní úterní události na ervopských trzích
- Objem průmyslových zakázek v Německu v lednu ve srovnání s předchozím měsícem klesl o 7,4 procenta, což byl nejvýraznější měsíční pokles od ledna 2009. Důvodem byl prudký pokles domácí poptávky a také poptávky z dalších zemí eurozóny. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství.
- Slovenská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku zrychlila růst proti předchozím třem měsícům na 0,8 procenta z tempa 0,7 procenta ve třetím kvartálu. V úterý o tom informoval slovenský statistický úřad, který tak potvrdil svůj odhad z února.
- Česká národní banka v lednu pokračovala v intervencích proti posilující koruně, na devizovém trhu za nákup eur utratila přibližně 391 miliard korun. Jde o nejvyšší měsíční objem intervencí od jejich zahájení v listopadu 2013. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které v úterý ČNB zveřejnila. Dosud měsíční rekord připadal hned na první měsíc intervencí, kdy centrální banka na devizovém trhu nakoupila eura za 202 miliard korun. Únorové intervence byly podle údajů o vývoji devizových rezerv ČNB rovněž významné, ale slabší než v prvním měsíci roku.
- Ekonomika eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí rostla podle očekávání analytiků. Evropský statistický úřad Eurostat v úterý oznámil, že hrubý domácí produkt zemí eura podle finálních dat vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí o 1,7 % v meziročním srovnání po růstu o 1,8 % v předcházejícím období. V mezičtvrtletním srovnání evropská ekonomika rostla o 0,4 % (předchozí: +0,4 %, odhad: +0,4 %).
- Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla na 5,2 % z lednových 5,3 %. Vyplývá to z odhadů analytiků, které oslovila ČTK. Za poklesem je především dobrý vývoj ekonomiky, což vytváří nová pracovní místa. Zároveň začíná návrat sezónních pracovníků na trh práce. V dalších měsících lze podle ekonomů očekávat další pokles počtu nezaměstnaných. Meziroční inflace v únoru podle analytiků stoupla na 2,4 % z lednových 2,2 %. Důvodem je především růst cen potravin a efekt statistické základny cen pohonných hmot z loňského roku, kdy byly jejich ceny nižší než v letošním roce.
Výsledková sezóna
- Švýcarskému výrobci čokolády Lindt & Sprüngli vzrostl v loňském roce čistý zisk o deset procent na 420 milionů švýcarských franků (10,6 miliardy Kč). Růst podpořily nižší daně a vyšší příjmy. Uvedla to společnost v úterním prohlášení.
Zdroj: CNBC