Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla na 5,1 %

Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla na 5,1 % z lednových 5,3 %. Bez práce bylo 380 200 lidí, což je nejméně od února 2008. Přibylo také volných míst, zaměstnavatelé jich nabízeli 143 098. Údaje zveřejnil ve středu Úřad práce ČR. Podle něj k poklesu nezaměstnanosti přispívá růst české ekonomiky a příchod příznivého počasí.
Lidé už při postupnému rozjezdu sezonních prací nacházejí uplatnění ve stavebnictví, lázeňství, lesnictví nebo třeba cestovním ruchu. "Zaznamenáváme též vyšší zájem zaměstnavatelů o pracovníky na veřejně prospěšné práce v souvislosti s jarními úklidy veřejných prostranství. A svou činnost obnovují i živnostníci, kteří dočasně přerušili své podnikání," uvedla generální ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková. V horských střediscích navíc stále trvá zimní turistická sezona. Nezaměstnanost tak bude podle Sadílkové zřejmě klesat i nadále.
Nejnižší podíl nezaměstnaných má nadále Praha, a to 3,3 procenta. Naopak nejhůře na tom je Ústecký kraj, kde nezaměstnanost dosáhla 7,8 procenta. Z okresů mají nejnižší nezaměstnanost Praha-východ a Rychnov nad Kněžnou, shodně 1,8 procenta. Nejvyšší míra nezaměstnanosti pak je na Karvinsku (10,2 procenta) a Mostecku (9,9 procenta). Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr má 36 regionů.
Na jedno volné pracovní místo nyní v ČR připadá 2,7 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (15,1), Jeseník (13,6) a Ústí nad Labem (9,7). "Z celkového počtu volných pracovních míst nabízeli zaměstnavatelé 10 440 pozic na dohodu o provedení práce, 4455 na dohodu o pracovní činnosti," podotkla Sadílková.
Zaměstnavatelé měli v únoru největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, dělníky v oblasti výstavby budov, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, uklízeče, kuchaře (kromě šéfkuchařů) a pomocné kuchaře, montážní dělníky, pracovníky ostrahy bezpečnostních agentur, svářeče, řezače plamenem a páječe, montážní dělníky elektro a energetických zařízení nebo nástrojáře. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory.
V evidenci Úřadu práce bylo v únoru nejvíce pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, všeobecných administrativních pracovníků, uklízečů, zedníků, kamnářů, dlaždičů, montérů suchých staveb, pracovníků v ostraze, řidičů osobních a malých dodávkových automobilů, pomocných manipulačních dělníků nebo pracovníků v gastronomii.
"Odhadujeme, že ekonomický růst na začátku roku ožil a s ním ještě vzrostla poptávka po pracovní síle. Na druhé straně rovnice stále vidíme nedostatečnou nabídku práce. Nedostatek pracovní síly zůstane jedním z hlavním ekonomických témat i v letošním roce. Podíl nezaměstnaných bude i nadále klesat, ale mnoho prostoru k dalšímu snižování už nemá. Svého letošního minima by měl dosáhnout v červnu na úrovni 4,4 %. Nedostatek pracovní síly spolu se slušnou ekonomickou dynamikou bude nadále udržovat tlak na rychlejší růst mezd. Očekáváme, že v letošním roce mzdy stoupnou v nominálním vyjádření o 4,6 %. Část kupní síly domácností však ukrojí vyšší inflace," říká ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.
Zdroj: ČTK