ADP: Soukromý sektor v USA vytvořil v únoru 298 tisíc nových pracovních míst, produktivita práce ale klesla

Na výplatních listinách soukromého sektoru americké ekonomiky s výjimkou zemědělství přibylo v únoru 298 tisíc lidí, o třetinu více, než pravily odhady (190 tisíc). Vyplývá to z údajů agentury ADP. V lednu to bylo 261 tisíc (revidováno z 246 tisíc).
Ve stavebnictví vzniklo v únoru asi 66 000 nových pracovních míst, což bylo nejvíce za 11 let. Zřejmě k tomu přispělo i neobvykle teplé počasí. Zpracovatelský sektor vytvořil 32 000 míst.
V pátek bude zveřejněna zpráva amerického ministerstva práce o celkovém vývoji únorové nezaměstnanosti. Ta zahrnuje soukromý i veřejný sektor. Analytici očekávají, že vzniklo zhruba 193 000 pracovních míst a že míra nezaměstnanosti klesla na 4,7 procenta. V lednu vzniklo v USA 237 000 míst.
Naopak růst produktivity v soukromém sektoru s výjimkou zemědělství v posledním kvartálu loňského roku poklesl na anualizovaných 1,3 procenta; po 3,3 procenta z předchozího čtvrtletí trh očekával růst o anualizovaném tempu 1,5 procenta.
Je to nejpomalejší tempo za posledních pět let. Vyplývá to z konečných údajů amerického ministerstva práce. Slabá produktivita by podle agentury Reuters mohla zkomplikovat snahu nového prezidenta Donalda Trumpa o zrychlení hospodářského růstu.
Růst produktivity v USA v posledních letech zvolnil a ekonomové nedokážou určit přesně proč. Od roku 2007 produktivita rostla v průměru jen o 1,2 procenta ročně, zatímco v letech 2000 až 2007 bylo průměrné tempo růstu více než dvojnásobné, a to 2,6 procenta.
Zvyšování produktivity je přitom zásadní pro výkon hospodářství. To v závěrečném čtvrtletí rostlo jen pozvolna o 1,9 procenta, ve třetím čtvrtletí ještě o 3,5 procenta, uvádí agentura AP.
Prezident Trump během předvolební kampaně sliboval, že zvýší hospodářský růst na čtyři procenta ročně. Dosáhnout toho chce snižováním daní, deregulací a zvýšením státních výdajů na obranu a infrastrukturu. Ekonomové vzhledem ke slabé produktivitě a pomalému růstu pracovní síly pochybují, že by se mu to mohlo podařit. A nevěří ani v méně ambiciózní cíl tříprocentního růstu, který si stanovil ministr financí Steven Mnuchin.
Zdroj: Reuters