Výrobní ceny v Číně v únoru rostly nejrychleji za devět let, inflace zpomalila

Tempo růstu výrobních cen v Číně v únoru stouplo a bylo nejvyšší za téměř devět let. Přispěl k tomu silný růst cen ocele a dalších surovin. Naopak růst spotřebitelské inflace zpomalil a jeho tempo bylo nejnižší od loňského ledna. Zprávy, které ve čtvrtek zveřejnil čínský statistický úřad, mezi investory vyvolávají spíše rozpaky a obavy o vzestup čínské ekonomiky.
Index výrobních cen se v únoru zvýšil o 7,8 % po lednovém růstu o 6,9 %. Analytici dotázaní agenturou Reuters čekali růst o 7,7 %. Ceny v těžařském průmyslu vyskočily o 36,1 %, což bylo nejvíce od začátku roku 2010. Ceny surovin vzrostly o 15,5 %.
Nicméně zatímco průzkumy aktivity ukazují, že výrobci byli schopni promítnout část růstu nákladů do vyšších cen svých produktů, neobjevily se zatím dostatečné důkazy, že by to ovlivnilo ceny pro spotřebitele.
Spotřebitelská inflace v únoru zpomalila na 0,8 %, hlavně kvůli poklesu cen potravin po oslavách čínského nového roku. Analytici očekávali, že inflace zpomalí jen na 1,7 % z lednových 2,5 %. Analytici však upozorňují, že i když byl pokles růstu relativně výrazný, bez zahrnutí vlivu cen potravin a energií zůstává inflace relativně stabilní.
Spotřebitelská inflace zůstává pod cílem centrální banky, ale očekávání případných růstových tlaků by mohlo udržet centrální banku na cestě postupného zpřísňování měnové politiky. Cílem vlády je udržet inflaci v letošním roce stejně jako loni na třech procentech.
Čína snížila cíl ekonomického růstu pro letošní rok na 6,5 %. Politici tak mají více prostoru na prosazení bolestivých reforem, které mají vyřešit rychlý nárůst dluhu.
Zdroj: ČTK