Evropské akcie v úterý uzavřely v červených číslech, nálada na trzích byla ovlivněna politickou nejistotou

Evropské akciové trhy v úterý nenavázaly na pondělní plusovou seanci. Na trzích vládla nervozita před středečními parlamentními volbami v Nizozemsku. Čeká se i na výsledek zasedání amerického Fedu.
Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,31 % na 373,46 bodu, když v negativním pásmu skončila většina jeho sektorů. Britský FTSE 100 se snížil o 0,13 % na 7 357,85 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,51 % na 4 974,26 bodu a německý index DAX odepsal 0,01 % na 11 988,79 bodu.
Na vrcholu evropského benchmarku se usadila německá energetická skupina RWE, která zvýšila odhad letošního zisku a oznámila rovněž návrat k výplatě dividendy. Její akcie vyskočily vzhůru o zhruba 6,5 %.
Německý automobilový koncern Volkswagen v úterý uvedl, že se mu loni před odpisem jednorázových nákladů zvýšil provozní zisk o 14 % na rekordních 14,6 miliardy eur. Automobilka tak potvrdila předběžné údaje zveřejněné na konci února. Akcie Volkswagenu však o necelá 2 % zlevnily.
Z úterních makrodat byla sledovaná především německá inflace. Ta v únoru podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtů v zemích Evropské unie vystoupila na 2,2 %, a dostala se tak nejvýše od srpna 2012.
Evropské akcie (14. března 2017) Zdroj: CNBC
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Meziroční míra inflace v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtů v zemích Evropské unie v únoru vystoupila na 2,2 %. Dostala se tak nejvýše od srpna 2012. Proti lednu se ceny zvýšily o 0,7 %. Oznámil to v úterý spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje z počátku tohoto měsíce. V lednu meziroční inflace činila 1,9 %. Podle neharmonizovaných údajů ceny meziročně vzrostly také o 2,2 %. Proti lednu se pak zvýšily o 0,6 %.
- Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil loni v rekordním přebytku 52,6 miliardy korun. Zpřesněná čísla v úterý zveřejnila Česká národní banka. V přebytku byla platební bilance potřetí za sebou, v předchozím období byla schodková.
- Důvěra investorů v německou ekonomiku se v březnu zlepšila, index důvěry podle úterní zprávy institutu ZEW vystoupil na 12,8 bodu z únorových 10,4 bodu. Výsledek tak zaostal za očekáváním analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru očekávali růst indexu na 13,1 bodu.
- V Jaderné elektrárně Dukovany v úterý energetici obnovili štěpnou reakci v reaktoru druhého bloku, který je podle plánu odstaven od loňského 16. září. Odstávka tohoto bloku by měla skončit ve čtvrtek, kdy by měl opět začít dodávat elektřinu do sítě. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech jsou od 20. ledna odstaveny dva ze čtyř reaktorových bloků. Odstávka prvního bloku potrvá do května.
- Generální ředitel německé automobilové skupiny Volkswagen Matthias Müller v úterý nevyloučil jednání se šéfem italsko-americké skupiny Fiat Chrysler Sergiem Marchionnem o možném spojení. Volkswagen bude mít po rozšíření francouzské PSA Group o evropskou divizi americké GM v Evropě ostřejší konkurenci v době, kdy má jeho vlajková značka stále problémy kvůli předloňskému emisnímu skandálu.
Výsledková sezóna
- Provozní zisk německé automobilové skupiny Volkswagen se loni před odpisem jednorázových nákladů zvýšil o 14 % na rekordních 14,6 miliardy eur. Automobilka tak potvrdila předběžné údaje zveřejněné na konci února. Všechny značky skupiny vykázaly pozitivní provozní výsledky, provozní zisk hlavní značky VW se ale snížil.
- Ruská ropná společnost Lukoil hospodařila ve čtvrtém čtvrtletí s čistým ziskem 46,6 miliardy rublů (19,9 miliardy Kč), zatímco ve stejném období předchozího roku měla ztrátu 65 miliard rublů. Firma ve své středeční zprávě uvedla, že jí ke zlepšení pomohl zejména růst cen ropy.
Zdroj: CNBC