Americké akcie týden zahájily poklesem, index Dow skončil v červených číslech poosmé v řadě

Americké akcie zahájily týden dalším poklesem. Index Dow se snížil poosmé za sebou, a zaznamenal tak nejdelší sérii ztrát za téměř šest let. Investoři se nyní snaží odhadnout, jaký dopad bude mít páteční neúspěch při prosazování zdravotnické reformy na další politické plány amerického prezidenta Donalda Trumpa, zejména pak na daňovou reformu.
Dow klesl o 0,22 % na 20 550,98 bodu a širší S&P 500 uzavřel se ztrátou 0,1 % na 2 341,59 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,2 % na 5 840,37 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,55 % na 12,50 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelé čtyři bazické body na 2,375 %.
Nejvýrazněji klesly realitní odvětví, sektor veřejných služeb a energetické odvětví, dařilo se sektoru zdravotní péče a odvětví základních materiálů.
Americké akcie (27. března 2017), zdroj: Google
Akcie provozovatele aplikace pro sdílení fotografií Snap (+4,79 %) zpevnily poté, co analytici z RBC zahájili jejich pokrývání s doporučením "overweight" a cílovou cenou 31 USD. Titul v pondělí začali pokrývat rovněž analytici z banky JPMorgan Chase, a to s doporučením "neutral" a cílovou cenou 24 USD. Akcie Snapu pondělní obchodování zakončily na 23,83 USD.
Cenné papíry technologické společnosti Apple (+0,17 %) v pondělí mírně zpevnily poté, co o víkendu čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a iPhone 6 Plus porušují patent jednoho z čínských konkurentů Applu a nesmějí se na čínském trhu prodávat. Úřad vydal rozhodnutí loni v květnu, Apple se proti němu ale okamžitě odvolal u soudu, takže prodej telefonů iPhone 6 a iPhone 6 Plus nebyl přerušen.
Republikáni v pátek ve Sněmovně reprezentantů neshromáždili dostatek hlasů pro návrh na zrušení programu zdravotního pojištění z pera Baracka Obamy známého jako Obamacare. Hlasování, jež bylo považováno za test schopnosti Trumpa prosazovat svou politiku v Kongresu, bylo nakonec na pokyn Bílého domu odvoláno.
"Investoři se začínají ptát, zda se Trumpovi může podařit prosadit slibovanou daňovou reformu. Dění na trzích tak nyní budou minimálně do další debaty ve Washingtonu ovlivňovat zejména ekonomické údaje," říká Michala Marcussen, ekonomka v bance Société Générale.
Neúspěch při prosazování plánů v oblasti zdravotní péče je citelnou ranou jak pro prezidenta, tak pro špičky republikánů, pro které během loňské kampaně před prezidentskými volbami byla reforma zdravotního pojištění prioritou. Navíc se mělo za to, že strana využije své početní převahy ve Sněmovně reprezentantů, což se ale nestalo.
Dolar oslabil, ropa obnovila pokles
Na devizovém trhu dolar v pondělí klesl na nejnižší úroveň od listopadu kvůli pochybnostem ohledně Trumpovy schopnosti prosadit plánovaná opatření na podporu ekonomiky zahrnující snížení daní a zvýšení výdajů na infrastrukturu.
Euro se v pondělí vůči dolaru vyšplhalo až na 1,0904 USD, nejvyšší úroveň od 11. listopadu. V závěru obchodování v New Yorku evropská měna vykazovala růst o 0,66 % na 1,087 USD. Libra vůči dolaru během dne vystoupila až na osmitýdenní maximum 1,2615 USD.
Ceny ropy v pondělí obnovily pokles a severomořský Brent se udržel jen těsně nad hranicí 50 dolarů za barel. Vliv na pokles měla nejistota, zda bude omezení těžby v členských a nečlenských zemích kartelu OPEC pokračovat i po skončení prvního pololetí, do kdy platí nynější dohoda.
Cena severomořské ropy Brent kolem 20.00 SELČ odepisovala asi 0,48 % na zhruba 50,66 dolaru za barel a severoamerická lehká ropa WTI se prodávala proti pátečnímu závěru o 0,83 % levněji za zhruba 47,63 USD za barel.
Společný výbor ministrů ze zemí OPEC i mimo tuto organizaci se v neděli dohodl, že je potřeba prozkoumat, zda by dohoda o snížení těžby měla být prodloužena o šest měsíců. OPEC a dalších 11 těžebních zemí se v prosinci zavázaly snížit produkci o téměř 1,8 milionu barelů denně.
Zatímco řada členských zemí OPEC se vyslovila pro prodloužení restrikcí na těžbu, Rusko se zatím zdráhá rozhodnout. Ministr energetiky Alexandr Novak v neděli řekl, že na rozhodnutí je příliš brzy. Upozornil, že dohoda funguje dobře a že je dodržována z 94 %. Světové zásoby ropy se podle něj ve druhém čtvrtletí sníží.
Na trhu se tak rozmáhá skepse. K tlaku na ceny ropy nyní přispěl i fakt, že s vyššími cenami roste i nabídka na trhu v USA, kde energetické firmy těžbu zvyšují.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Největší čínské aerolinie China Southern jednají o propojení se světovou jedničkou American Airlines. China Southern, která je největším čínským přepravcem podle počtu cestujících, to uvedla v pondělním sdělení. Spolupráce obou společností by posílila spojení mezi dvěma největšími světovými trhy letecké dopravy.
- Evropská komise v pondělí schválila plán sloučení amerických chemických společností Dow Chemical a DuPont. Obě firmy souhlasily s odprodeji majetků, které antimonopolní oddělení komise požadovalo v zájmu rozptýlení obav z narušení hospodářské soutěže na některých evropských trzích, zejména v segmentu zemědělské chemie.
- Americký investor Bill Gross se dohodl na podmínkách urovnání žaloby na investiční společnost Pimco, jejímž je spoluzakladatelem a ze které v roce 2014 za dramatických okolností odešel. V rámci dohody má získat více než 81 milionů dolarů, což je podstatně méně, než na kolik původně vyčíslil škody. S odvoláním na informované zdroje to v pondělí uvedla finanční televize CNBC.
- Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies v pondělí obnovil provoz svých samořízených automobilů, který pozastavil v reakci na páteční nehodu jednoho z těchto vozů.
- Americká letecká společnost American Airlines Group koupí podíl v největších čínských aerolinkách China Southern Airlines. Stane se tak druhým americkým přepravcem, který bude vlastnit část čínské letecké společnosti. China Southern v úterý oznámila, že vydá nové akcie v hodnotě 1,55 miliardy hongkongských dolarů (zhruba pět miliard korun), které prodá jedné z divizí American Airlines. Americký podnik tak v čínské firmě získá podíl zhruba 2,7 %.
- Francouzská energetická společnost Total plánuje v Texasu zprovoznit dva petrochemické projekty, které by se staly její největší investicí v tomto sektoru. Společný podnik s rakouským a kanadským partnerem má být založen letos, uvedla v pondělí agentura Reuters. Total tak hodlá využít politiky současné americké administrativy, která je petrochemickému průmyslu nakloněna.
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v březnu nečekaně klesl na 16,9 bodu (únor: 24,5 bodu, odhad: 22 bodů).
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Applu na 165 ze 142 USD.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
