Evropské burzy ve čtvrtek skončily v mínusu, investory znepokojila slova Donalda Trumpa na účet dolaru

Evropské akciové trhy v poslední seanci zkráceného týdne klesly. Investoři vyhodnocovali slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v rozhovoru pro list The Wall Street Journal řekl, že by preferoval, kdyby Fed držel úrokové sazby nízko, a uvedl také, že americký dolar se stává příliš silným, což by časem mohlo poškodit ekonomiku Spojených států.
Regionální index STOXX Europe 600 ve čtvrtek klesl o 0,35 % na 380,38 bodu, za celý týden pak ztratil 0,18 %. Britský FTSE 100 odepsal 0,29 % na 7 327,59 bodu (za celý týden -0,32 %), francouzský CAC 40 spadl o 0,59 % na 5 071,10 bodu (za celý týden -1,21 %) a německý DAX odevzdal 0,38 % na 12 109 bodů (za celý týden -0,95 %). Kvůli velikonočním svátkům se evropské burzy znovu otevřou až v úterý.
Nejvíce ve čtvrtek klesl bankovní sektor, který se soustředil zejména na začátek výsledkové sezóny v USA. O 3,6 % se propadla španělská Banco Popular, jež tak prohloubila ztráty z předcházejících seancí. Banka v uplynulých dnech oznámila, že bude muset navýšit kapitál za účelem vyčištění bilance od dluhů.
Z makrodat byla ve čtvrtek sledovaná zejména finální zpráva o březnové inflaci v Německu. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v největší evropské ekonomice podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtů Evropské unie kleslo na 1,5 % z únorových 2,2 %, což byla nejvyšší úroveň od srpna 2012. Potvrdil se tak odhad z konce března.
Evropské akcie (13. dubna 2017), zdroj: CNBC
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v březnu podle údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie zpomalilo na 1,5 procenta z únorových 2,2 procenta, což byla nejvyšší úroveň od srpna 2012. Ve čtvrtek to uvedl německý statistický úřad ve své konečné zprávě. Potvrdil tak své předběžné údaje ze závěru března.
- Členové bankovní rady České národní banky se shodli, že kurzový závazek se osvědčil jako účinný mimořádný nástroj měnové politiky. Uvádí to ve čtvrtek zveřejněný záznam z mimořádného měnového zasedání bankovní rady ve čtvrtek 6. dubna. Rada tehdy rozhodla ukončit režim devizových intervencí, který spustila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu nad hranici 27 EUR/CZK.
- Celková hodnota finančního majetku německých domácností se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila o 98 miliard eur, tedy o 1,8 procenta, na nové rekordní maximum 5,586 bilionu eur. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů německé centrální banky Deutsche Bundesbank.
- Škody způsobené finančními podvody v Rusku dosáhly v roce 2016 rekordní částky až 200 miliard rublů (asi 88 miliard Kč). Finanční podvody přitom loni tvořily 76 procent všech trestných činů v Rusku. Ve čtvrtek o tom informoval deník Kommersant.
Hlavní události týdne na evropských trzích
- Roční míra inflace v Řecku v březnu vystoupila na 1,7 procenta z 1,4 procenta v únoru. Vyplývá to z pondělních údajů řeckého statistického úřadu, harmonizovaných s metodikou výpočtu EU. Růst je výraznější, než se čekalo. Na zvýšení tempa růstu mělo značný podíl bydlení, doprava, alkoholické nápoje a tabák. Ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali, že inflace vystoupí pouze na 1,5 procenta.
- Spotřebitelské výdaje v Británii v letošním prvním čtvrtletí rostly nejnižším tempem za více než tři roky. Vyplývá to z údajů vydavatele platebních karet Visa. Údaje jsou další známkou toho, že jeden z hlavních motorů britské ekonomiky ztrácí v době příprav na odchod země z Evropské unie na síle.
- Nezaměstnanost v ČR v březnu klesla na 4,8 % z 5,1 % v únoru. Bez práce bylo 356 112 lidí, což je nejnižší březnová hodnota od roku 2008. Volných pracovních míst bylo 150 917. Údaje zveřejnil v pondělí Úřad práce ČR. Nezaměstnanost by podle něj měla klesat i v dalších měsících. Stejný názor má i většina analytiků.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v ČR v březnu zrychlil na 2,6 % z 2,5 % v únoru. Opět zdražily zejména potraviny a pohonné hmoty. Proti únoru se spotřebitelské ceny nezměnily. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad. Většina analytiků podobný vývoj očekávala.
- Jeden z největších bankovních skandálů 21. století dostává nečekaný obrat. Podle britské televize BBC vyšlo najevo, že Bank of England vyvíjela neoficiálními cestami silný tlak na komerční britské banky, aby v době finanční krize uváděly zavádějící údaje o sazbě LIBOR.
- Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se počátkem dubna dál výrazně zvýšila a její index se dostal na novou nejvyšší úroveň za téměř deset let. Investoři překonali obavy z rizik spojených s nadcházejícími prezidentskými volbami ve Francii, plyne z pondělního průzkumu společnosti Sentix.
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v dubnu zvýšila, index ekonomického sentimentu vzrostl na 19,5 bodu, očekával se růst na 14 bodů po březnových 12,8 bodu. Index současných podmínek se v Německu v dubnu zvýšil na 80,1 bodu ze 77,3 bodu v březnu (odhad: 77,7 bodu). Vyplývá to z výsledků průzkumu, které v úterý zveřejnil institut ZEW.
- Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto zaznamenala v letošním prvním čtvrtletí i v samotném březnu nejvyšší prodej za 122 let historie firmy. V prvním čtvrtletí prodala zákazníkům 283 500 vozů, meziročně o 2,5 procenta více, v březnu se dodávky zvýšily o 2,1 procenta na 108 500 vozů. Prodej výrazně vzrostl v západní, střední a východní Evropě, klesl naopak u modelu Octavia a na čínském trhu. Škoda Auto to v úterý uvedla v tiskové zprávě.
- Daňové zatížení mezd v České republice v loňském roce činilo 43 procent, v rámci 35 států Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) tak bylo osmé nejvyšší. Vyplývá to z úterní zprávy OECD.
- Česká národní banka čekala po ukončení režimu devizových intervencí větší výkyvy kurzu koruny. Silnější výkyvy ale mohou ještě nastat. V pořadu portálu iDNES.tv Rozstřel to uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.
- Čínské ministerstvo obchodu schválilo plán čínské státní chemické společnosti ChemChina převzít za 43 miliard dolarů švýcarského producenta pesticidů a osiv Syngenta. Ve středu to oznámily firmy.
- Veřejní investoři zadali firmám do konce února 2 098 zakázek za 67,1 miliardy korun. Objem je meziročně 3,5krát vyšší, počet se zvýšil o 75 procent. Hodnota vyhlášených výběrových řízení meziročně klesla o dvě pětiny na 29,6 miliardy korun. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti CEEC Research, kterou má ČTK k dispozici.
- Odbyt klíčové značky VW z německého automobilového koncernu Volkswagen v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 1,3 procenta na 1,44 milionu vozů. V samotném březnu nicméně o 2,5 procenta vzrostl a činil 557 400 vozů, uvedla ve středu firma. Zatím však nezveřejnila údaje o souhrnném prodeji všech koncernových značek. Součástí koncernu je i mladoboleslavská Škoda Auto, která již dříve oznámila nárůst čtvrtletního prodeje.
- Francie by letos mohla mít rozpočtový deficit 2,8 procenta hrubého domácího produktu. To je sice o něco méně, než původně vláda plánovala, poprvé od roku 2007 se ale schodek dostane pod 3 procenta a země splní rozpočtová kritéria Evropské unie (EU). Ve středu to řekl francouzský prezident François Hollande.
Výsledková sezóna v tomto týdnu
- Největší britská maloobchodní společnost Tesco v uplynulém finančním roce zvýšila provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek o 30 procent na 1,28 miliardy liber. Hrubý zisk jí ale kvůli pokutě za účetní podvod klesl o 28 procent na 145 milionů liber. Firma to ve středu oznámila v tiskové zprávě. Tesco působí i v České republice.
Zdroj: CNBC
Aktuality
