US MARKETOtevírá za: 7 h 21 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

Kongo platí Izraelcům za lobbing v USA, v kauze člen týmu Trumpa

Konžská vláda zaplatila miliony dolarů izraelské firmě, aby lobbovala za její zájmy u úřadů ve Spojených státech. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných americkým ministerstvem spravedlnosti, napsal server francouzského rozhlasu RFI, podle kterého kontrakt vyvolává řadu otázek. Lobbovat za Kinshasu má i bývalý člen volebního týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Za jeho předchůdce Baracka Obamy se vztahy USA a Konga zhoršily, protože neklidná středoafrická země odložila volby a potlačovala opoziční protesty.

Lobbisté pracující v USA pro "cizí mocnosti" mají povinnost se registrovat u ministerstva spravedlnosti. Tak vyšlo najevo, že si vláda v Kinshase najala izraelskou firmu MER Security and Communication Systems (MER). Společnost se přitom oficiálně specializuje na bezpečnost a nové technologie, nikoliv přímo na lobbing.

Vláda smlouvu s firmou podepsala loni v prosinci a kontrakt má trvat do konce letošního roku. Kinshasa se zavázala zaplatit 5,575 milionu dolarů a z této částky již uhradila 4,5 milionu dolarů.

Společnost se sídlem v Tel Avivu dostala za úkol zejména připravit cestu "zvláštního vyslance Konga" a bývalého ministra zahraničí Raymonda Tshibanda, jenž má v červnu navštívit Washington. Kinshasa od firmy také očekává, že zorganizuje setkání s vládními činiteli a zástupci výborů v Kongresu.

MER využije služeb lobbistů a konzultantů v USA, včetně Adnana Jalila, jenž měl v Trumpově volebním týmu na starosti záležitosti spojené s Kongresem. Agentura Bloomberg napsala, že jak Jalil, tak ředitel izraelské firmy Omer Laviv neodpověděli na její žádosti o komentář.

Obamova vláda uvalila loni sankce na pět představitelů Konga, kterým připisovala odpovědnost za potlačování opozičních demonstrací. Trumpem dosazená americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová letos v březnu označila konžskou vládu za "zkorumpovanou". Podle ní také "okrádá své občany".

Kongo je bohaté na suroviny, ale většina obyvatel žije v chudobě. Zemi také dlouhodobě sužuje masové násilí. Jen v provincii Kasai objevili v posledních měsících pracovníci OSN 40 hromadných hrobů. V této oblasti také nedávno odložili registraci voličů kvůli vraždě zaměstnance volební komise.

Kongo se potýká s rostoucím násilím od loňského prosince, kdy se prezident Joseph Kabila odmítl vzdát funkce navzdory tomu, že mu vypršel mandát. Opozice a vláda následně uzavřely dohodu, že Kabila může zůstat v úřadu déle, ale prezidentské volby se musí konat do konce letošního roku a Kabila v nich nebude kandidovat. Přesný termín voleb měl být stanoven během dalších jednání.

Katoličtí kněží v Kongu ale na konci března oznámili, že už nebudou zprostředkovateli v jednáních mezi Kabilovou vládou a opozicí. Zdůvodnili to tím, že nevidí zásadní politický posun.

Zdroj: ČTK

AfrikaIzraelPolitikaSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika