US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,13 %
NASDAQ-0,21 %
DOW JONES+0,16 %
PX+0,35 %
ČEZ+0,54 %
NVIDIA-2,47 %

Britská libra po útoku v Manchesteru klesá, akcie rostou

Britská libra na devizovém trhu po teroristickém útoku v Manchesteru oslabuje k euru, dolaru i jenu. Britský akciových trh však díky slabé libře, která pomáhá vývozcům, roste a hlavní index FTSE 100 je blízko rekordního maxima.

Kolem 11.00 SELČ britská libra vůči dolaru oslabila o 0,1 procenta na 1,2988 GBP/USD a k jenu klesla o 0,16 procenta na 144,45 GBP/JPY. Euro vůči libře stouplo o 0,21 procenta na 0,8661 EUR/GBP. Euru k růstu pomáhá pondělní komentář německé kancléřky Angely Merkelové, ve kterém označila evropskou měnu za příliš slabou.

Podle analytiků měl útok v Manchesteru jen malý přímý dopad na akcie, i když akcie provozovatele tematického parku Merlin Entertainments dopoledne oslabily o zhruba jedno procento, což byl nejvyšší pokles ze všech firem v indexu. Ztrácejí také těžařské firmy BHP Billiton, Rio Tinto a Anglo American kvůli poklesu cen mědi. Posilují však vývozci, kteří mají významný vliv na vývoj celého indexu. Kolem jedenácté hodiny si index FTSE 100 připisoval zhruba 0,15 procenta.

Exploze v multifunkční hale v Manchestru při pondělním koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové si vyžádala nejméně 22 mrtvých. Britská policie událost vyšetřuje jako terorismus. Soudí, že útok spáchal jeden člověk, který sám přišel o život. Prověřuje, zda jednal sám, nebo byl součástí skupiny. Britské politické strany se rozhodly kvůli útoku přerušit kampaň před parlamentními volbami plánovanými na 8.června.

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Britská libraEvropské akcieSpojené království
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

22. 10.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Investiční portfolio