Valná hromada Unipetrolu schválila dividendu 8,30 Kč na akcii, průběh jednání brzdily spory vedení s minoritními akcionáři

(AKTUALIZOVÁNO) Valná hromada petrochemické společnosti Unipetrol ve středu po dvanácti a půl hodinách jednání schválila návrh představenstva na výplatu dividendy ve výši 8,30 Kč na akcii. Celkem tak společnost vyplatí akcionářům zhruba 1,5 miliardy korun.
Největší minoritní akcionář Unipetrolu, firma Paulinino Limited, za níž stojí finanční skupina J&T, požadovala výplatu 18,50 Kč na akcii. Akcionářům by tak bylo vyplaceno téměř 3,4 miliardy korun. Druhý podaný protinávrh požadoval výplatu 13,50 Kč na akcii. Po schválení návrhu představenstva firmy se ale o protinávrzích vůbec nejednalo.
Loni schválila valná hromada Unipetrolu dividendu 5,52 Kč na akcii. Předtím vyplatila firma dividendu naposledy za obchodní rok 2007. Rozhodným dnem pro právo na letošní dividendu byl 31. květen. Dividenda je splatná 7. září 2017.
Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. PKN Orlen drží v Unipetrolu 63% podíl. Dalších zhruba 20 % akcií vlastní zméněná Paulinino Limited.
Celé středeční jednání akcionářů brzdily spory vedení Unipetrolu s minoritními podílníky. Valná hromada začala v 11.00, více než dvě hodiny ale trvalo jen zvolení předsedy valné hromady Karla Dřevínka. Asi devět hodin pak zabral bod týkající se zprávy představenstva firmy za loňský rok. V rámci tohoto bodu přicházeli minoritní akcionáři s nejrůznějšími postoji, připomínkami a dotazy.
Mimo jiné se probírala loňská koupě neratovické společnosti Spolana. Unipetrol ji koupil zpět od polské firmy Anwil, kterou stoprocentně vlastní PKN Orlen. Investoři spojení se skupinou J&T dlouhodobě tento krok kritizují a považují ho za nevýhodný. Před 22.30 nabralo jednání rychlejší spád. Akcionáři mimo jiné schválili také účetní závěrky firmy.
Pauliniho Limited kritizuje Unipetrol dlouhodobě, a to nejen kvůli dividendové politice. V lednu její zástupce Pavel Muchna obvinil PKN Orlen, že Unipetrol dlouhodobě tuneluje.
Polský server Puls Biznesu v minulých dnech uvedl, že PKN zvažuje převzetí podílu firem spojených s J&T. Hodnotu Unipetrolu odhadl na asi 50 miliard Kč, cenu podílu J&T na více než 11 miliard Kč. Ekonom a poradce skupiny J&T Michal Šnobr, který na valné hromadě zastupoval společnost Entris Equity Limited, v úterý ČTK řekl, že skutečná cena podílu J&T je řádově o desítky procent vyšší.
"Zprávu o schválení dividendy vnímáme neutrálně, když vyjádření managementu firmy ohledně rozdělení zisku v minulosti byla vcelku jednoznačná. Nyní bude zajímavé sledovat především to, zda majoritní vlastní PKN Orlen opravdu nabídne odkup podílů minoritních akcionářů Unipetrolu," říká analytik z Komerční banky Miroslav Frayer.
Ve čtvrtek Unipetrol na svých internetových stránkách informoval, že byli na valné hromadě rovněž schváleni tři členové dozorčí rady. Jsou jimi výkonný ředitel pro marketing polské skupiny PKN Orlen Rafal Pasieka a zástupce ředitele v právním oddělení PKN Orlen Jacek Kosuniak. Ve funkci byl potvrzen místopředseda dozorčí rady Robert Jedrzejczyk.
Pasieka pracuje v PKN Orlen od roku 2016, společnost zastupuje na postu předsedy Rady polské národní nadace. V letech 2000 až 2003 byl v PKN Orlen vedoucím pro nepalivové výrobky. Kosuniak pracuje v PKN Orlen od roku 2012 a je také členem představenstva ORLEN Upstream Canada.
Dozorčí rada Unipetrolu bude od 2. července pracovat ve složení Wojciech Jasiński, Slawomir Jedrzejczyk, Ivan Kočárník, Grazyna Bakaová, Zdeněk Černý, Zbigniew Leszczyński, Krystian Pater, Jacek Kosuniak a Rafal Pasieka.
Holding Unipetrol loni zvýšil čistý zisk téměř o miliardu na rekordních 7,98 miliardy korun. Meziročně jde o nárůst o 13 %. Tržby naopak klesly o 21 miliard na 87,8 miliardy korun.
Zdroj: ČTK