US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,58 %
NASDAQ-0,51 %
S&P 500-0,56 %
ČEZ+0,58 %
KB+0,10 %
Erste-0,20 %

Kofola oznámila změny ve struktuře vlastníků, připravuje zpětný odkup svých akcií a chce zavést atraktivnější dividendovou politiku

Majoritním vlastníkem skupiny Kofola ČeskoSlovensko bude od konce července nově založená společnost AETOS, jež bude vlastnit 68 % jejích akcií. AETOS patří rodině Samarasů a ostatním zakladatelům Kofoly, kteří tak navýší svůj podíl ve firmě. Společnost také oznámila, že prostřednictvím své dceřiné firmy Radenska připravuje zpětný odkup svých akcií a plánuje zavést novou dividendovou politiku.

Redakce IW
Redakce IW
8. 6. 2017 | 17:38
Akcie ČR

Rodina Samarasů, která skupinu Kofola ČeskoSlovensko ovládá přes firmu KSM Investment, spolu s akcionáři Reném Musilou a Tomášem Jendřejkem vloží do společnosti AETOS všechny své akcie Kofoly. Tímto úkonem se společnost AETOS stane akcionářem ve společnosti Kofola s podílem představujícím přibližně 56 % celkového základního kapitálu.

Následně druhý největší akcionář skupiny Kofola, holdingová společnost CED GROUP, prodá firmě AETOS své akcie Kofoly, které představují na celkovém základním kapitálu podíl 12 %. Cena bude 440 Kč za akcii. Tím dosáhne podíl společnosti AETOS 68 %. CED GROUP nyní v Kofole drží podíl 37,3 %.

"Podle plánu se společnost AETOS, plně vlastněná rodinou Samarasů a jejími přáteli, kteří byli ve firmě od samého počátku, stane majoritním vlastníkem skupiny Kofola s podílem ve výši 68 %. Záměrem je dokončit výše uvedené transakce do konce července 2017," uvedl finanční ředitel skupiny Kofola ČeskoSlovensko Daniel Buryš.

"Pro příští rok pak přichází v úvahu případný private placement nebo veřejná nabídka zbývajícího podílu v Kofole drženého holdingem CED Group a 3 % akcií Kofoly držených společností AETOS," říká analytik z Komerční banky Miroslav Frayer.

Kofola dále oznámila, že prostřednictvím své dceřiné firmy Radenska zahájí nabídku na odkup až 5 % svých akcií za cenu 440 Kč z kus. Společnost AETOS se této transakce nezúčastní.

Vedení firmy chce také zavést novou dividendovou politiku. "Naším cílem je rozdělit akcionářům společnosti Kofola dividendu v minimální výši 60 % konsolidovaného čistého zisku dosaženého v každém finančním roce počínaje rokem 2017 do roku 2020," uvedl Buryš.

Dozorčí rada společnosti Kofola ve čtvrtek také schválila opční program pro manažery. "Pokud společnost Kofola splní komerční a finanční cíle tříletého byznysplánu, manažeři si rozdělí až 202 000 kusů akcií, což představuje 0,9 % všech akcií Kofoly," uvedl Daniel Buryš.

"Oznámení jsou pozitivní, a to hned z několika důvodů. Ukazují závazek zakladatelů vůči společnosti. Proběhne nabídka na odkup akcií na úrovni 440 Kč za kus, tedy s asi 12% prémií (v období bez nároku na dividendu). Tato nabídka tak na několik týdnů vytvoří cenové dno pro akcie Kofoly. Ze všeho nejdůležitější je podle nás plán výrazným způsobem zvýšit množství volně obchodovaných akcií podniku, a tím podpořit jejich likviditu, kterou v současnosti vnímáme jako největší slabinu Kofoly na burze," říká Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

"Zvýšení dividendového výplatního poměru z původních 30 % na 60 % čistého zisku bude znamenat solidní dividendový výnos srovnatelný s obdobnými společnostmi. Současná valuace Kofoly (EV/EBITDA na úrovni 10) je znatelně pod úrovní srovnatelných společností a klesající ceny cukru představují velký potenciál pro ziskovost Kofoly v roce 2018 (citlivost Kofoly na ceny cukru je přibližně 1 ku 1 na úrovni provozního zisku EBITDA). Bankrot Agrokoru v Chorvatsku je pak příležitostí k navýšení tržního podílu značek Radenska a Studenac na úkor značky Jamnica v jaderském regionu," dodává Petr Bártek.

Analytik z J&T Banky Milan Vaníček nicméně upozorňuje, že je otázkou, na jaké cenné papíry bude mířit připravovaný zpětný odkup až 5 % akcií Kofoly. "Podíl volně obchodovaných akcií je nyní 6,7 %. Pokud by tak nabídka směřovala na tyto akcie, pak by se současná velice nízká likvidita ještě více snížila. Páteční reakce na oznámené informace by nicméně měla být pozitivní, očekáváme, že se tržní cena přizpůsobí nabídkové ceně."

Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů v Evropě. Má sedm výrobních závodů v Česku, Polsku, na Slovensku, ve Slovinsku a Chorvatsku a zaměstnává více než 2 100 lidí, z toho asi 700 v Česku. K výrobkům firmy patří vedle Kofoly ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Vinea, Chito, Top Topic nebo Citro Cola.

Zdroj: ČTK, Česká spořitelna

Akcie ČRDividendyKofola ČeskoSlovensko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Soudy proti Trumpovi: 12 poznámek k budoucnosti amerického politického systému

Soudy proti Trumpovi: 12 poznámek k budoucnosti amerického politického systému

24. 5.-Andrej Rády
Ekonomické a politické hrozby