Americké akcie v pátek převážně klesly, technologický sektor stahoval prudký pokles Applu. Všechny tři hlavní indexy ale přepisovaly historii

Americké akcie v pátek vesměs ztratily počáteční zisky. Druhou polovinu obchodní seance poznamenal výprodej akcií technologických společností v čele s cennými papíry Applu. Všechny tři indexy ale stanovily nová rekordní maxima a Dow skončil i na novém zavíracím maximu. Dění na devizových trzích ovlivňoval výsledek britských voleb do dolní komory parlamentu.
Index Dow posílil o 0,42 % na nové zavíracím maximu 21 271,97 bodu, širší index S&P 500 naopak oslabil o 0,08 % na 2 431,77 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 1,8 % na 6 207,92 bodu. Navzdory finálnímu poklesu indexů S&P 500 a Nasdaq Composite během dne všechny tři hlavní benchmarky posunuly svá rekordní maxima, Dow na 21 305,35 bodu, S&P 500 na 2 446,20 bodu a Nasdaq Composite na 6 341,70 bodu.
Index volatility VIX se zvýšil o 5,31 % na 10,70 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden a půl bazického bodu na 2,2 %.
Americké akcie (9. června 2017), zdroj: Google
Oborový technologický sektor indexu S&P 500, který letos vykazoval výrazné zisky, v pátek podlehl prudkému poklesu velkých titulů a ztratil asi 2,5 %. Mírně klesly také sektor veřejných služeb a odvětví cyklického a necyklického spotřebního zboží.
Akcie společnosti Apple (-3,88 %) se propadly o téměř čtyři procenta a staly se největší zátěží všech tří indexů. Akcie přední technologické firmy světa oslabily kvůli nepotvrzeným zprávám, podle kterých budou nové iPhony vybaveny pomalejšími čipy, než jaké mají někteří konkurenti.
Výrazně klesly i akcie technologických gigantů Microsoft (-2,27 %), Facebook (-3,28 %) a Alphabet (-3,4 %). Pokles technologií ale vyrovnával silný růst finančního sektoru a energetického odvětví.
Za celý uplynulý týden index Dow stoupl o 0,31 %, S&P 500 klesl o 0,3 % a Nasdaq Composite ztratil od minulého pátku 1,55 %.
Americké akcie (týden do 9. června 2017), zdroj: Google
Slabá libra pomohla dolarovému indexu na nejvyšší úroveň od konce března
Na měnových trzích investoři v závěru týdne sledovali především britskou libru, která reagovala na výsledek předčasných čtvrtečních parlamentních voleb ve Spojeném království. V důsledku slabého výsledku konzervativců současné premiérky Theresy Mayové, která doufala v posílení své pozice, libra oslabila k euru i americkému dolaru.
Konzervativní strana premiérky Theresy Mayové volby vyhrála, nezískala ale v nové sněmovně většinu. Na počátku jednání o vystoupení Spojeného království z Evropské unie tak zemi hrozí politická nejistota. Odpoledne ale severoirská Demokratická unionistická strana oznámila, že zahájí s Theresou Mayovou jednání o podpoře vzniku nové konzervativní vlády.
"Ačkoli je (volební) výsledek překvapením a mohl by vést k dalším volbám v letošním roce, je zatím reakce trhů utlumená. Vláda toryů sice zůstane u moci, tvrdý brexit se teď ale zdá méně pravděpodobný," uvedl analytik Mark Dampier ze společnosti Hargreaves Lansdown.
Vůči dolaru během dne libra klesala až o 2,5 % na téměř dvouměsíční minimum 1,2636 USD, později ale část ztrát smazala. Akcie v Británii nicméně posílily, pokles libry totiž podpořil akcie britských vývozců a nadnárodních firem. Hlavní index britských akcií FTSE 100 v pátek nakonec přidal 1,04 % na 7 527,33 bodu.
Investoři libru prodávali v obavách, že nerozhodný výsledek voleb vyvolá politický chaos a zkomplikuje jednání o vystoupení země z Evropské unie. Ke konci dne k dolaru ztrácela 1,7 % na 1,273 USD a vůči euru odepisovala 1,5 % na 1,138 EUR.
"Je to zapeklitá věc pro britskou ekonomiku i pro jednání o brexitu, takže je to pro libru negativní," řekl hlavní ekonom ve společnosti AMP Shane Oliver. "Británie však představuje pouze 2,5 % světového HDP, takže nelze čekat výraznější dopady na světové investiční trhy," dodal Oliver.
Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, i díky oslabení libry stoupl na nejvyšší úroveň od konce března, krátce před 22.00 SELČ rostl o 0,37 % na 97,279 bodu. Euro k americkému dolaru večer oslabovalo o 0,06 % na 1,12 USD.
Světové ceny ropy v pátek stouply. Zastavily tak pokles z počátku týdne, kdy reagovaly na další informace o nadbytku ropy na trhu navzdory snahám Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) omezit dodávky. Obavy investorů z přetlaku nabídky ve světě zesílily zvláště po zprávě o nečekaném vzestupu zásob ropy v USA a po krocích k plnému obnovení těžby v Nigérii a Libyi.
Cena severomořské ropy Brent kolem 20.00 SELČ vykazovala růst o 0,53 % na 48,23 USD za barel a americká lehká ropa WTI přidávala ve stejnou dobu 0,39 % na 45,92 USD za barel.
Ropný kartel OPEC a další velcí producenti se dohodli, že sníží těžbu ve srovnání s koncem loňského roku o 1,8 milionu barelů denně a udrží tuto nižší těžbu až do prvního čtvrtletí 2018. Na světovém trhu však i nadále zůstávají značné objemy ropy.
Statistika z USA tento týden ukázala, že zásoby ropy tam vzrostly minulý týden o 3,3 milionu barelů. Analytici oslovení agenturou Reuters přitom očekávali jejich pokles. Vzrostly rovněž zásoby zpracovaných produktů. Nadměrné dodávky jsou patrné i na trzích v Asii, kde obchodníci ukládají přebytečnou ropu do plovoucích zásobníků.
Údaje společnosti Thomson Reuters ukazují, že v Malackém a Singapurském průlivu je nejméně 25 velkých tankerů s neprodanou ropou. To je podobný počet jako v květnu a dubnu, což naznačuje, že i v Asii, kde silně roste poptávka, mají obchodníci problémy se snižováním zásob černého zlata.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Provozovatel datových center Digital Realty Trust koupí za zhruba 7,6 miliardy USD konkurenční firmu DuPont Fabros Technology. Akvizice má firmě pomoci v expanzi na americkém trhu, kde je díky přesunu technologických podniků k takzvaným cloudovým službám vysoká poptávka po službách datových center.
- Světová obchodní organizace (WTO) v pátek dala za pravdu stížnosti Evropské unie, podle níž Spojené státy neodstranily nepovolené subvence pro svého výrobce letadel Boeing. Jako neoprávněný však WTO podle agentury Reuters označila jen jeden podpůrný program, jehož nepříznivý vliv na zájmy EU a evropského konkurenta Airbus byl mnohem nižší, než unie ve své stížnosti tvrdila.
- Japonská společnost SoftBank Group koupí od americké technologické skupiny Alphabet dvě firmy zaměřené na vývoj a výrobu chodících robotů. Softbank, která je předním světovým investorem do firem v technologickém sektoru, tím posiluje své rostoucí aktivity na poli robotiky a umělé inteligence, uvedla agentura Reuters.
- Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v dubnu klesl ve srovnání s březnem o 0,5 %. Analytici počítali s růstem o 0,2 % po tom, co v březnu se objem skladových zásob zvýšil o 0,1 %.
- Mizuho začala nově pokrývat akcie Starbucks s doporučením "buy" a cílovou cenou 75 USD, dále začala nově pokrývat akcie McDonald's s doporučením "buy" a cílovou cenou 168 USD a také cenné papíry Yum! Brands s doporučením "neutral" a cílovou cenou 74 USD.
- Citigroup snížila doporučení na akcie Snap na "neutral" z "buy".
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA se v uplynulém týdnu zvýšil již po jednadvacáté v řadě, tentokrát o osm na 741. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu vzrostl o 11 na 927. Oznámila to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Jednotkové náklady na práci v USA v prvním čtvrtletí stouply mezičtvrtletně o 2,2 % (odhad: +2,4 %, 4Q2016: +3 %).
- Růst aktivity v americkém sektoru služeb v květnu zrychlil. Index nákupních manažerů v sektoru služeb stoupl na 53,6 bodu z dubnové úrovně 53,1 bodu. Vyplývá to z pondělní finální zprávy společnosti Markit Economics. Čekal se však růst až na 54,1 bodu. Kompozitní index nákupních manažerů se rovněž zvýšil, a to na 53,6 bodu z 53,2 bodu.
- ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor USA v květnu klesl na 56,9 bodu z 57,5 bodu v dubnu (odhad: 57 bodů).
- Objem továrních objednávek v USA byl v dubnu o 0,2 % nižší než v březnu. Po březnovém meziměsíčním nárůstu o 1 % trhy tento pokles očekávaly. Bez započtení objednávek v sektoru dopravy objem stoupl o 0,1 %. Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby se podle finálních dat v dubnu snížil o 0,8 % (odhad: -0,3 %).
- Americká technologická firma Apple představila domácí chytrý reproduktor HomePod, který pomocí hlasových příkazů umí přehrávat hudbu a pomáhá řídit domácnost. Pro firmu je to první nový produkt za několik let, i když na trhu jsou již podobné, konkurenční přístroje, jako Amazon Echo a Google Home, uvedla agentura AP.
- Pacific Crest snížila doporučení na akcie Applu na "sector weight" z "overweight".
- JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií Snap na 18 z 20 USD.
- RBC Capital snížila cílovou cenu akcií Michael Kors Holdings na 36 z 42 USD.
- V čele žebříčku nejhodnotnějších značek světa BrandZ Top 100 zůstává internetová firma Google. Hodnota značky Google se meziročně zvýšila o sedm procent na 245,6 miliardy dolarů. Informuje o tom na svých internetových stránkách společnost Millward Brown, jež žebříček sestavuje.
- Americký řetězec rychlého občerstvení McDonald's testuje v několika zemích dovážku do domu. Spolupracuje na ní s dovážkovou divizí firmy Uber. Pokud se model osvědčí, společnost jej rozšíří.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v dubnu 6,044 milionu (odhad: 5,98 milionu, březen: 5,785 milionu).
- Stifel Nicolaus zvýšila cílovou cenu akcií Estée Lauder Cos na 108 z 98 USD.
- Americký výrobce elektrických aut Tesla zvažuje výstavbu nové továrny, ve které by vyráběl nový vůz Model Y, menší crossover, který by se měl objevit na trhu koncem roku 2019. Akcionářům to řekl generální ředitel Tesly Elon Musk. Automobilka má nyní jediný závod na výrobu aut, a to v kalifornském Fremontu, který však již podle Muska "praská ve švech". Vyrábí se zde sedan Model S, crossover Model X a připravuje se na výrobu nového Modelu 3.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 2. června po sezónním očištění údajů vzrostl proti předchozímu týdnu o 7,1 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- EIA: Zásoby ropy v USA v uplynulém týdnu vzrostly o 3,295 milionu barelů (odhad: -3,464 milionu barelů).
- Morgan Stanley začala pokrývat akcie UnitedHealth Group s doporučením "overweight" a cílovou cenou 202 USD.
- Morgan Stanley začala pokrývat akcie Centene s doporučením "overweight" a cílovou cenou 86 USD.
- BMO Capital Markets snížila doporučení na akcie PepsiCo na "market perform" z "outperform".
- BMO Capital Markets snížila doporučení na akcie Coca-Cola na "market perform" z "outperform".
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 3. června klesl na 245 tisíc z 255 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 248 tisíc). Trh čekal pokles na 240 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 27. května klesl na 1,917 milionu z 1,919 milionu (revidováno z 1,915 milionu), očekávalo se 1,92 milionu.
- Americký internetový prodejce Amazon poskytne více investičních půjček jiným prodejcům, kteří prodávají své výrobky na jeho stránkách. Chce jim tak pomoci zvýšit tržby, z nichž má podíl. Vyplývá to z rozhovoru viceprezidenta sekce Amazon Marketplace Peeyushe Nahara s agenturou Reuters.
- Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics hodlá investovat 300 milionů dolarů do výstavby továrny na výrobu domácích spotřebičů ve Spojených státech. Informoval o tom ve čtvrtek jihokorejský list Korea Economic Daily s odvoláním na nejmenované zdroje.
- Americký výrobce letadel Boeing studuje technologii bezpilotních strojů a chce ji příští rok vyzkoušet. Staví na té, kterou už využívají drony. Výzvou bude bezpečnost a nutnost přesvědčit regulátory, kteří zatím nevědí, jak takové stroje zaregistrovat.
- Americký softwarový gigant Microsoft se dohodl na převzetí americko-izraelské společnosti Hexadite působící v oblasti kybernetické bezpečnosti. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Microsoftu.
- Americký operátor Verizon Communications plánuje po převzetí základních aktivit internetové firmy Yahoo! zrušit zhruba 2000 pracovních míst. Propouštění se má dotknout divizí AOL a Yahoo! a představuje zhruba 15 % zaměstnanců obou divizí. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informovaný zdroj.
Výsledková sezóna v tomto týdnu
- Výsledky Brown-Forman v 4QFY2017: Zisk na akcii 0,37 USD (odhad: 0,40 USD), tržby 887 milionů USD (odhad: 958,2 milionu USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK