Evropské burzy ve středu klesly, německý index DAX ale vystoupil na nové historické maximum

Evropské akciové trhy ve středu uzavřely převážně v červených číslech, a nenavázaly tak na plusové úterní obchodování. Seance se nesla ve znamení čekání na výsledek zasedání americké centrální banky a vyhodnocování evropských a amerických makrodat.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,3 % na 387,58 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,35 % na 7 474,40 bodu a francouzský CAC 40 přišel rovněž o 0,35 % na 5 243,29 bodu. Proti trendu šel německý benchmark DAX, který během seance dosáhl na rekordních 12 921,17 bodu, obchodování pak zakončil se ziskem 0,32 % na 12 805,95 bodu.
V plusu ve středu uzavřely technologický sektor, který si polepšil o více než procento, a odvětví základních materiálů, jež podpořila zpráva, že čínská společnost Fosun International má zájem o britskou firmu Gemfields (+13,38 %), těžaře drahokamů a majitele klenotnické značky Fabergé.
Výsledky hospodaření za první fiskální čtvrtletí ve středu oznámil španělský prodejce oděvů Inditex, který vlastní řetězec Zara. Čistý zisk společnosti vzrostl o 18 procent na 654 milionů eur. Zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) za tři měsíce do 3. června stoupl o 17 % na 1,1 miliardy eur. Tržby se zvýšily o 14 % na 5,57 miliardy eur. Akcie společnosti na zveřejnění výsledků zareagovaly poklesem o 1,8 %.
O 6 % se propadly akcie rakouské Raiffeisen Bank International. Za propadem stálo snížení doporučení na akcie rakouské finanční společnosti od britské banky Barclays. Původní doporučení "equal weight" bylo sníženo na "underweight".
Ze středečních makrodat stojí za zmínku německá inflační statistika. Spotřebitelské ceny v Německu v květnu meziměsíčně klesly o 0,2 %, zatímco meziročně se o 1,4 % zvýšily. Inflační hodnota je tak nejnižší od listopadu a je pod cílem Evropské centrální banky (ECB), která jej stanovila pod 2 %. Nejnovější údaj tak zmírňuje tlak na ECB, aby zpřísnila svou uvolněnou měnovou politiku.
Evropské akcie (14. června 2017), zdroj: CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Francouzská farmaceutická společnost Sanofi, která je majitelem Zentivy, hodlá v příštích dvou až třech letech investovat 600 milionů eur do výroby biologických léků, kde vidí silný růstový potenciál. Ve středu o tom informovala agentura Reuters.
- Německému výrobci luxusních aut BMW vzrostl v květnu prodej o 5 procent na více než 208 000 vozů. Růst podpořila hlavně poptávka v Číně, která vykompenzovala pokles ve Spojených státech. Od začátku roku automobilka podle středečního prohlášení prodala 988 000 vozů, o 5,7 procenta více než před rokem. Údaje zahrnují prodej značek BMW, Mini a Rolls-Royce, napsala agentura DPA.
- Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil v prvním čtvrtletí v přebytku 94,5 miliardy korun. Ve středu to uvedla Česká národní banka. Platební bilance obvykle vykazuje přebytek v prvním čtvrtletí, někdy i v posledním čtvrtletí. Loni byl přebytek ve stejném období o 15,4 miliardy korun vyšší a byl zároveň rekordní.
- Meziroční míra inflace na Slovensku se v květnu zvýšila na 1,1 procenta z 0,8 procenta v dubnu. Ve středu o tom informoval slovenský statistický úřad. Inflace tak dosáhla stejné hodnoty jako letos v únoru, kdy ceny zboží a služeb na Slovensku rostly nejrychleji od léta roku 2013.
Výsledková sezóna
- Španělskému prodejci oděvů Inditex, který vlastní řetězec Zara, vzrostl v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 18 procent na 654 milionů eur. Společnost v prvním čtvrtletí expandovala v zahraničí, zvýšila počet kamenných obchodů a posílila internetový prodej.
Zdroj: CNBC
Aktuality
