Americké akcie se ve středu na směru neshodly. Ztráty, jež indexy utrpěly po oznámení výsledku zasedání Fedu, smazal jen Dow

Americké akcie zakončily středeční seanci nejednoznačně. Cenné papíry některých předních firem sice posilovaly, energetické firmy se však dostaly pod tlak kvůli poklesu cen ropy a dolů zamířily i technologické podniky. Americká centrální banka podruhé v letošním roce zvýšila základní úrokovou sazbu, což pomohlo dolaru smazat většinu ztrát.
Index Dow posílil o 0,22 % na nové zavírací maximum 21 374,56 bodu, zatímco širší index S&P 500 naopak klesl o 0,1 % na 2 437,92 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,41 % na 6 194,89 bodu. Dow posunul i své absolutní maximum, a to na 21 391,97 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,11 % na 10,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o osm a půl bazického bodu na 2,126 %.
Dařilo se sektoru necyklického spotřebního zboží, odvětví zdravotní péče či sektoru veřejných služeb. Výrazně naopak klesly energetický sektor a odvětví základních materiálů.
Americké akcie (14. června 2017), zdroj: Google
Fed ve středu podle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,00-1,25 % a oznámil, že v letošním roce začne omezovat své portfolio dluhopisů, které nabobtnalo do obřích rozměrů během kvantitativního uvolňování.
Akcie energetických společností výrazně oslabovaly v reakci na propad cen ropy, za kterým stála zpráva o překvapivě silném růstu zásob benzinu v USA. Cena akcií největší veřejně obchodované ropné společnosti světa ExxonMobil (-1,07 %) klesla o více než procento a cenné papíry firmy Chevron (-1,41 %) zlevnily o téměř procento a půl.
Náladu na akciovém trhu zasáhly i překvapivě slabé údaje o ekonomice. Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že maloobchodní tržby v USA se v květnu snížily o 0,3 %, nejprudším tempem za 16 měsíců. Analytici přitom očekávali mírný růst. Vládní údaje pak ukázaly, že spotřebitelské ceny v USA v květnu klesly proti předešlému měsíci o 0,1 %.
Dolar mírně oslabil, ropa zlevnila
Euro se ve středu vůči dolaru vyšplhalo až na 1,1295 USD. Dostalo se tak nejvýše od 9. listopadu, kdy byly vyhlášeny výsledky prezidentských voleb v USA. Po zveřejnění rozhodnutí Fedu však jednotná evropská měna o většinu zisků přišla a v závěru obchodování v New Yorku vykazovala růst o necelou desetinu procenta na 1,1217 USD.
Dolar po listopadovém zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států výrazně posiloval díky nadějím na investice do infrastruktury a další opatření na podporu ekonomiky. V posledních měsících ale panují značné pochybnosti o tom, zda Trump dokáže slibované kroky zrealizovat.
Ceny ropy se ve středu propadly o více než tři procenta a sestoupily na nejnižší úrovně za sedm měsíců. Dolů trh stáhly údaje, podle kterých zásoby suroviny na přesyceném americkém trhu klesly méně, než se předpokládalo.
Severomořská ropa Brent v závěru ztrácela 3,5 % na 47 USD za barel, když během dne sestoupila až na 46,74 USD za barel, nejníže od konce listopadu. Severoamerická WTI uzavřela na 44,73 USD za barel se ztrátou 3,6 %, a zaznamenala tak nejnižší závěr od loňského 14. listopadu.
Zásoby vytěžené ropy v USA minulý týden klesly o 1,7 milionu barelů. Analytici oslovení agenturou Reuters čekali snížení o 2,7 milionu barelů. Nečekaně se zvýšily zásoby benzinu, což na termínovém trhu v New Yorku vedlo k prudkému poklesu jeho ceny.
"Odvětví nadále mění přebytek ropy na benzin a další ropné produkty," řekl k údajům Andrew Lipow, šéf houstonské firmy Lipow Oil Associates. Burzovní ceny benzinu v New Yorku se po zprávě propadly o více než čtyři procenta.
Propad cen ropy nastal po údajích, které vyšly v 16.30 SELČ. Předtím ceny ropy klesaly jenom mírně pod vlivem měsíční zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA). Ta uvedla, že růst nabídky ropy na světovém trhu bude zřejmě v příštím roce rychlejší než růst poptávky.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Měnový výbor americké centrální banky na svém červnovém zasedání posunul rozpětí pro základní úrokovou sazbu z 0,75-1,00 % na 1,00-1,25 %. Měnové kohouty tak FOMC utáhl podruhé v tomto roce a počtvrté za 18 měsíců. Trh zvýšení sazby očekával, dával mu asi 94% šanci. Centrální banka USA také představila zaktualizovanou makroekonomickou prognózu a uvedla, že pozvolné rozpouštění bilance nafouknuté programem kvantitativního uvolňování by mělo začít v průběhu letošního roku.
- Index spotřebitelských cen v USA v květnu meziměsíčně klesl o 0,1 % po +0,1 % v dubnu (odhad: 0 %). Dolů spotřebitelské ceny stlačilo zejména zlevnění pohonných hmot a letenek. Meziroční míra inflace klesla na 1,9 % z dubnových 2,2 %. Meziroční míra jádrové inflace se snížila na 1,7 % z dubnových 1,9 % (odhad: 1,9 %). Meziměsíční jádrová inflace činila 0,1 % (odhad: +0,2 %, duben: +0,1 %). Informovalo o tom americké ministerstvo práce.
- Maloobchodní tržby v USA v květnu meziměsíčně klesly o 0,3 %, analytici naopak počítali s růstem o 0,2 %. Duben byl revidován z +0,3 % na +0,4 %. Po očištění o prodeje aut se tržby prodejců rovněž snížily o 0,3 % po předchozím 0,4% růstu (odhad: +0,1 %). V meziročním srovnání maloobchodní tržby stouply o 3,8 % (odhad: 4,4 %, duben: 4,5 %). Výrazně klesly tržby z prodeje levnějšího benzinu, snížil se ale i prodej elektroniky a tržby obchodních domů. Středeční údaje amerického ministerstva obchodu podle ekonomů naznačují oslabování spotřební poptávky v největší světové ekonomice.
- Evropská komise vyšetřuje americké společnosti Nike a Universal Studios a japonskou Sanrio kvůli jejich licenčním a distribučním praktikám. Komise chce zjistit, zda tyto firmy nelegálně nebránily obchodníkům prodávat zboží, na které jim poskytly licenci, přes hranice a po internetu v rámci Evropské unie.
- Americký výrobce letadel Boeing ve středu oznámil, že chystá restrukturalizaci divizí zaměřených na vývoj obranných, vesmírných a bezpečnostních technologií. Divize budou rozděleny do menších jednotek a zrušeno bude zhruba 50 míst v managementu. Zpráva přichází půl roku poté, co společnost oznámila reorganizaci, jejímž cílem bylo vydělení servisních aktivit za účelem zjednodušení výrobního procesu.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 9. června po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 2,8 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- EIA: Zásoby ropy v USA v uplynulém týdnu klesly o 1,661 milionu barelů (odhad: -2,955 milionu barelů, předchozí týden: +3,295 milionu barelů)
- Podnikové zásoby v USA v dubnu podle očekávání meziměsíčně klesly o 0,2 % (březen: +0,2 %).
- Wedbush Securities snížila doporučení na akcie Starbucks na "neutral" z "outperform".
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
