US MARKETOtevírá za: 36 h 16 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Fed v červnu podruhé v tomto roce a počtvrté za 18 měsíců utáhl měnové kohouty, rozpouštění obří bilance má začít ještě letos

Měnový výbor americké centrální banky na svém červnovém zasedání posunul rozpětí pro základní úrokovou sazbu z 0,75-1,00 % na 1,00-1,25 %. Měnové kohouty tak FOMC utáhl podruhé v tomto roce a počtvrté za 18 měsíců. Trh zvýšení sazby očekával, dával mu asi 94% šanci. Centrální banka USA také představila zaktualizovanou makroekonomickou prognózu a uvedla, že pozvolné rozpouštění bilance nafouknuté programem kvantitativního uvolňování by mělo začít v průběhu letošního roku.

Redakce IW
Redakce IW
14. 6. 2017 | 20:00
Fed

Středečním krokem Fed vrátil základní úrokovou sazbu do širšího pásma, v němž obvykle operoval v minulých desetiletích, než ji za finanční krize v roce 2008 srazil v podstatě na nulu.

V prohlášení ze zasedání měnový výbor uvedl, že ekonomická data, která obdržel od svého květnového setkání, naznačují, že situace na trhu práce nadále vykazuje známky zlepšování a ekonomická aktivita pozvolna roste. Tempo přírůstku počtu pracovních míst sice klesá, průměr se ovšem od začátku roku drží podle FOMC na uspokojivých úrovních.

Redukce bilance odstartuje do konce roku

Dále v prohlášení ze zasedání výboru stojí, že centrální banka pokračuje v reinvestování maturujících dluhových cenných papírů, které nakoupila v rámci kvantitativního uvolňování. Měnový výbor předpokládá, že bilanci banka začne pozvolna rozpouštět v průběhu letošního roku, a to právě prostřednictvím omezování reinvestování prostředků získávaných z maturujících dluhopisů. Hodnota bilance nyní dosahuje přibližně 4,5 bilionu dolarů. Zpočátku má být toto portfolio redukováno maximálně o 10 miliard dolarů měsíčně, do 12 měsíců se tempo omezování má zvýšit až na 50 miliard dolarů měsíčně.

Nová makroekonomická prognóza

V aktualizované makroekonomické projekci centrální banka USA mírně zlepšila výhled vývoje ekonomiky v letošním roce a nezaměstnanosti v letošním roce i v příštích dvou letech. Výhled inflace pro letošní rok naopak mírně snížila.

Hrubý domácí produkt Spojených států letos podle Fedu stoupne o 2,2 % (březnová prognóza: 2,1 %). Výhled expanze HDP pro roky 2018 a 2019 zůstal proti březnu beze změny (2018: 2,1 %, 2019: 1,9 %). Celková míra nezaměstnanosti letos podle Fedu bude v USA 4,3 % (březnová prognóza: 4,5 %), v letech 2018 a 2019 by se měla držet na úrovni 4,2 % (březnová prognóza: 4,5 %).

Výhled meziroční PCE inflace pro letošní rok centrální banka srazila na 1,6 % (březnová prognóza: 1,9 %), výhled pro další dva roky ale ponechala beze změny na 2 %. Výhled jádrové PCE inflace pro letošní rok Fed zhoršil na 1,7 % (březnová prognóza: 1,9 %) a výhled pro příští dva roky ponechal stejně jako v případě celkové inflace beze změny na 2 %.

Fed - makroekonomická prognóza (červen 2017)

Výhled vývoje základní úrokové sazby zůstal prakticky beze změny. Letos čeká centrální banka USA dosažení úrovně 1,4 %, příští rok 2,1 % a v roce 2019 úrovně 2,9 % (březnová prognóza: 3 %). Měnový výbor by tak měl v letošním roce základní úrokovou sazbu zvýšit o čtvrt procentního bodu ještě jednou.

Fed - výhled vývoje základní úrokové sazby (červen 2017)

Předloni v prosinci měnový výbor přikročil ke zvýšení základní úrokové sazby na 0,25-0,5 % z rekordního minima 0-0,25 %, na kterém ji v rámci snahy podpořit hospodářský růst držel zhruba sedm let. Další zvyšování úroků ho ale donutily odložit obavy z vývoje světové ekonomiky, výkyvy na finančních trzích a nejistota kolem odchodu Spojeného království z Evropské unie. Znovu tak sazbu FOMC zvýšil až po roce, tedy loni v prosinci, poté letos v březnu a nyní počtvrté v červnu.

Tisková konference Janet Yellenové

20.31 (Yellenová): Podnikové investice, které byly po většinu minulého roku slabé, pokračují v růstu. Očekáváme, že v několika příštích letech bude americká ekonomika pokračovat v pozvolném růstu.

20.32 (Yellenová): Nadále se zlepšuje i situace na trhu práce. Jedním z důkazů je víceméně stabilní míra participace na pozadí vývoje ostatních důležitých ukazatelů.

20.34 (Yellenová): Jádrová inflace, která je spolehlivějším indikátorem budoucí inflace, se snížila. To je ovšem z našeho pohledu dáno některými jednorázovými faktory, jako je vývoj cen telefonních služeb nebo léků na předpis.

20.36 (Yellenová): Faktory působící na inflaci, které jsem uvedla, jsou i důvodem snížení výhledu inflace v letošním roce.

20.38 (Yellenová): Předpokládáme, že úrokové sazby budou v delším horizontu mírně pod neutrální úrovní. Ta není s ohledem na výši sazeb v posledních letech příliš vysoko, sazby tedy nebude potřeba zvyšovat příliš. Měnová politika Fedu se ale nevyvíjí podle jasně daného scénáře.

20.41 (Yellenová): Čekáme, že normalizace bilance bude zahájena letos a skončí ve chvíli, kdy bude dosaženo požadovaných úrovní. To by mohlo trvat několik let. Nemohu ale říci, kde přesně se tyto úrovně nacházejí, to je dáno mnoha faktory.

20.46 (Yellenová): Normalizování bilace bude zahájeno ve chvíli, kdy si budeme jistí tím, že je tento krok oprávněný. Je ale těžké kvantifikovat význam tohoto vyjádření z pohledu nastavení úrokových sazeb.

20.50 (Yellenová): Americká ekonomika se podle dostupných údajů celkově vyvíjí příznivě. Naše politika se jejímu vývoji přizpůsobuje a tak tomu bude i nadále. Analyzujeme všechny dostupné ukazatele. Inflace má předpoklady pro růst a je potřeba říci, že není až tak moc pod cílem.

20.54 (Yellenová): Nálada podniků a domácností zůstává v zásadě silná. Důvěra je vysoká a nijak se nemění ani výdajové plány.

21.06 (Yellenová): Inflaci Fed ke dvěma procentům začal cílovat v roce 2012. Tehdy se vedla velká diskuze o tom, jaká úroveň je optimální. Zatím toto rozhodnutí platí, je ale samozřejmě možné, že v budoucnosti dojde k jisté revizi. Do budoucna budou diskuze na toto téma zřejmě tím hlavním a nejdůležitějším, co budou centrální banky po celém světě řešit.

21.13 (Yellenová): Normalizace bilance Fedu bude probíhat tak, aby negativně neovlivňovala situaci na finančních trzích.

21.16 (Yellenová): Jsem toho náoru, že podporovat ekonomiku nízkými sazbami několik let bylo nezbytné a toto opatření bylo správné.

21.18 (Yellenová): Chceme, aby všichni počítali s tím, že budeme svou bilanci normalizovat. Dnešní prohlášení je dalším způsobem, jak o tomto záměru jasně a s předstihem informujeme.


Americký dolar na rozhodnutí měnového výboru Fedu znovu zvýšit základní úrokovou sazbu a prohlášení FOMC, že rozpouštění bilance začne během letošního roku, zareagoval skokovým oslabením, kurz eurodolaru stoupl z 1,121 k 1,13, během následné tiskové konference guvernérky Fedu Janet Yellenové ale euro oslabilo zpět k 1,121 USD.

Hlavní americké akciové indexy před koncem zasedání Fedu oscilovaly kolem nuly, poté zamířily shodně do červených čísel. Kolem 21.15 SELČ Dow ztrácel 0,12 %, S&P 500 klesal o 0,42 % a index Nasdaq Composite odepisoval necelé procento. Později ale většina akcií ztráty smazala.

"Fed je nyní v docela komfortní pozici. Inflace ustoupila od cíle, takže s dalším zvyšováním sazeb banka nemusí nijak spěchat. Očekáváme, že si dá pauzu až do září," poznamenal Stuart Hoffman, ekonomický poradce v PNC Financial Services Group.

"Hlavním sdělením bylo jednoznačně to, že se blíží rozpouštění bilance. Konkrétní datum sice nepadlo, investoři ale byli upozorněni, že s tímto opatřením Fed začne již letos," dodal JJ Kinahan z TD Ameritrade.

Fed - vývoj bilance

Zpomalení růstu je podle výboru přechodné

V pravidelné situační zprávě o stavu americké ekonomiky z konce května, která pokrývá období od dubna do pozdního května, americká centrální banka uvedla, že ekonomika Spojených států na jaře pokračovala v růstu. Zároveň Fed upozornil, že se zvýšil počet regionů, které hlásily nedostatek pracovníků. Mnohé společnosti jsou tak nuceny nabízet vyšší mzdy, aby si zajistily potřebné zaměstnance.

Růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ministerstva obchodu zpomalil v celoročním přepočtu na 1,2 % z 2,1 % v předešlém čtvrtletí. Analytici počítali s růstem jen o 0,9 %. K zlepšení čísla proti prvnímu odhadu ve výši 0,7 % přispěly vyšší než odhadované spotřební a státní výdaje i firemní investice.

Zpomalení růstu ekonomiky na začátku letošního roku je podle výboru pouze přechodné a v delším horizontu by hospodářství USA mělo nadále růst mírným, ale uspokojivým tempem.

Index spotřebitelských cen v USA v květnu meziměsíčně klesl o 0,1 % po růstu o 0,1 % v dubnu. Čekala se stagnace cen. Meziroční míra inflace v květnu klesla na 1,9 % z dubnových 2,2 %. Meziroční míra jádrové inflace se snížila na 1,7 % z dubnových 1,9 % (odhad: 1,9 %), meziměsíční jádrová inflace činila 0,1 % (odhad: +0,2 %, duben: +0,1 %).

Inflace by se mohla podle ekonomů v příštích letech zvyšovat rychleji, pokud americký prezident Donald Trump prosadí své návrhy na zvýšení investic do infrastrukturních projektů a výdajů na obranu. Fiskální stimuly na pozadí plné zaměstnanosti by pak podle analytiků znamenaly také mnohem vyšší tempo růstu úrokových sazeb, než jaké se nyní čeká.

Mimo zemědělství v květnu v USA vzniklo přibližně 138 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo kolem 185 tisíc míst po zhruba 174 tisících v dubnu (revidováno z 211 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla na 16leté minimum 4,3 %, čekala se přitom stagnace na desetiletém minimu 4,4 % z dubna. Míra meziročního růstu mezd v květnu zůstala na 2,5 %.

Zdroj: Fed, Bloomberg, CNBC, ČTK

Americká ekonomikaAmerický dolarCentrální bankyFedPodpora ekonomikySpojené státy americké (USA)Úrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika