Evropské burzy v úterý klesly, v centru pozornosti investorů byl propad cen ropy

Evropské akciové trhy v úterý uzavřely v červených číslech. Investoři reagovali na propad cen ropy a vyhodnocovali slova guvernéra britské centrální banky Marka Carneyho, který prohlásil, že stále ještě nenadešel ten správný čas na zvyšování úrokových sazeb. Trhy také napjatě čekají na další informace z vyjednávání o brexitu.
Regionální index STOXX Europe 600 sice začal seanci v plusových číslech, nakonec však ztratil 0,7 % na 389,21 bodu. Proti trendu však šly akcie mediálních společností, kterým pomohla zpráva, že německá mediální skupina proSiebanSat.1 prodá švédskou cestovní kancelář Etraveli společnosti CVC Capital Partners za 508 milionů EUR.
Britský FTSE 100 odepsal 0,68 % na 7 472,71 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,32 % na 5 293,65 bodu a německý DAX spadl o 0,58 % na 12 814,79 bodu.
V centru pozornosti byly v úterý ceny ropy, které klesly na nejnižší úroveň od listopadu loňského roku. Dolů je tlačí zprávy o růstu produkce v některých významných těžařských zemích, což podkopová snahu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) odstranit nadbytek suroviny na trhu. Cena Brentu kolem 18.00 SELČ vykazovala pokles o 2,4 % na 45,80 USD za barel.
Pod tlakem byly v úterý akcie britské banky Barclays (-1,91 %), kterou obvinil britský Úřad pro vyšetřování závažných podvodů ze spolčení za účelem podvodu. Případ se týká okolností katarských investic do Barclays v roce 2008, kdy byly britské banky existenčně ohroženy finanční krizí a řadu z nich zachraňoval stát. Barclays se v kritické době státní pomoci vyhnula a místo toho se obrátila na katarské investory, kteří jí ve dvou kolech financování poskytli celkem 12 miliard liber a banka v rámci dohody Kataru půjčila tři miliardy dolarů, uvedla agentura Reuters.
Evropské akcie (20. června 2017) Zdroj: CNBC
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku letos v květnu klesla na historické minimum od vzniku státu v roce 1993. Nezaměstnanost dosáhla úrovně 7,35 % v porovnání s 7,74 % v dubnu. V úterý o tom informovalo slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které v zemi řídí úřady práce.
- Německá kancléřka Angela Merkelová věří, že se vyjednávání o brexitu ponesou v dobré atmosféře. Zbylá část Evropské unie by se podle ní ale měla starat i o vlastní budoucnost. Merkelová to v úterý řekla na výročním sněmu špiček německého průmyslu v Berlíně. Jednání o vystoupení Británie z Evropské unie začalo v Bruselu v pondělí.
- Tržby stovky největších tuzemských firem loni meziročně stouply o 10,6 procenta na 2,6 bilionu korun. Jejich zisky vzrostly o 4,5 procenta na 188 miliard korun. Nejvyšší příčky žebříčku Czech Top 100 opět obsadily Škoda Auto, ČEZ a Agrofert. Mladoboleslavská automobilka zvítězila v žebříčcích nejvyšších tržeb i nejvyšších zisků. Sdružení Czech Top 100 to v úterý oznámilo v tiskové zprávě.
- Francie letos možná opět nedodrží tříprocentní limit rozpočtového deficitu stanovený Evropskou unií. V úterý to řekl francouzský premiér Édouard Philippe. Bývalý francouzský prezident François Hollande přitom slíbil, že země se do tříprocentního limitu EU letos vejde poprvé za deset let, připomíná agentura Reuters.
- Středeční valná hromada energetické společnosti ČEZ schválí dividendu z loňského zisku ve výši 33 korun na akcii před zdaněním, tak jak ji navrhlo představenstvo firmy, shodují se analytici. V posledních čtyřech letech vyplatila firma akcionářům pokaždé podíl na zisku ve výši 40 Kč na akcii. Ministerstvo financí, přes něž vlastní zhruba 70% podíl ve firmě český stát, protinávrh k rozdělení zisku nepředložilo.
Zdroj: CNBC
Aktuality
