Evropské burzy v pátek klesly, za celý týden však akcie o zhruba půl procenta zpevnily

Evropské akciové trhy uzavřely poslední seanci třetího srpnového týdne v červených číslech. Investoři reagovali na teroristický útok ve Španělsku, při kterém bylo zabito 13 lidí, a soustředili se také na dobíhající výsledkovou sezónu.
Regionální index STOXX Europe 600 v závěru týdne ztratil 0,71 % na 374,20 bodu, za celý týden však o vzrostl o 0,55 %. Britský FTSE 100 v pátek spadl o 0,86 % na 7 323,98 bodu (za týden +0,19 %), francouzský CAC 40 přišel o 0,64 % na 5 114,15 bodu (za týden +1,05 %) a německý benchmark DAX odepsal 0,31 % na 12 165,19 bodu (za týden +1,26 %).
STOXX Europe 600 (18. srpna 2017)
Náladu na trzích v pátek určovaly události ve Španělsku, kde ve čtvrtek odpoledne najel mladý Maročan dodávkou do lidí na rušné pěší zóně, která je oblíbeným turistickým místem. Zemřelo 13 lidí a více než stovka jich utrpěla zranění. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.
V reakci na teroristický útok v pátek klesly akcie leteckých společností a cestovních kanceláří. V červených číslech seanci zakončily například podniky easyJet (-0,6 %), Ryanair Holdings (-3,88 %), vlastník British Airways IAG (-1,95 %) nebo španělská AENA (-1,94 %). Z mínusu se po poledni vymanila německá Lufthansa (+0,39 %).
Samotný španělský akciový trh v pátek podle indexu IBEX 35 odepsal 0,56 %.
"Jak jsme v posledních letech v Evropě viděli, tato zvěrstva ovlivňují cestovní ruch a dopadají na příjmy leteckých společností," uvedl analytik ze společnosti ETX Capital Neil Wilson. Ztrátám ale neunikly ani akcie hotelových řetězců Accor (-0,71 %), InterContinental Hotels (-1,61 %) nebo Melia Hotels (-1,97 %).
Poraženým dne byl nizozemský poskytovatel skladovacích kapacit a souvisejících služeb v segmentu chemických výrobků Vopak (-9,08 %). Společnost uvedla, že v letošním roce očekává nižší jádrový zisk kvůli investicím do skladovacích zařízení.
Z pátečních makrodat poutalo největší pozornost zveřejnění německého indexu výrobních cen za červenec. Ten se meziročně zvýšil o 2,3 % po růstu o 2,4 % v předchozím měsíci. Analytici odhadovali růst o 2,2 %. V meziměsíčním srovnání index stoupl o 0,2 % po nule v červnu (odhad: +0,1 %).
STOXX Europe 600 (týden do 18. srpna 2017)
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Češi v letošním prvním pololetí spotřebovali 31 terawatthodin (TWh) elektřiny, proti stejnému období loni o 3,2 procenta více. Meziročně o 2,5 procenta na 44,5 TWh vzrostlo také množství elektřiny, která bylo v ČR vyrobeno. Vyplývá to z aktuálních dat Energetického regulačního úřadu.
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku v červenci klesla na nové minimum 6,7 procenta. V pátek o tom informovalo slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které v zemi řídí úřady práce. V červnu nezaměstnanost dosáhla 6,9 procenta.
- Energetická společnost ČEZ obdržela závazné nabídky na svá bulharská aktiva od několika zájemců. Nabídky v současné době vyhodnocuje. V pátek to oznámil mluvčí firmy Martin Schreier. Podle generálního ředitele Daniela Beneše by chtěl ČEZ mít jasno o budoucnosti svých bulharských aktiv v září. Na bulharský trh vstoupila firma na konci roku 2004. Společnost má dlouhodobé problémy s tamními úřady a loni v červenci zahájila proti zemi mezinárodní arbitráž.
- Německá vláda se jednání o převzetí insolventní letecké společnosti Air Berlin neúčastní a stanoven nebyl ani žádný termín pro prodej. V pátek to oznámil mluvčí ministerstva hospodářství, který tak reagoval na čtvrteční slova ministra dopravy Alexandera Dobrindta. Ten řekl, že vláda je nakloněna tomu, aby leteckou společnost převzal národní dopravce Lufthansa.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje trojici spolupracovníků švýcarské tajné služby NDB, kteří jsou podezřelí ze špionáže proti Německu. Informovala o tom německá média Süddeutsche Zeitung, NDR a WDR s odvoláním na "spolehlivý zdroj". V případu jde podle všeho o švýcarské snahy zjistit, jak německé finanční úřady postupovaly při kontroverzních nákupech dat ze švýcarských bank.
- Spotřebitelské ceny na Slovensku v červenci meziročně stouply o 1,4 %, což je nejvyšší hodnota od července 2013. V předchozím měsíci inflace činila 1 %, analytici odhadovali její růst na 1,2 %. Jádrová inflace v červenci v meziročním srovnání vzrostla na 2,1 % z 1,7 % v červnu. Analytici počítali s růstem na 1,9 %. Pod lepšími než očekávanými čísly se podepsal zejména růst cen potravin a nealkoholických nápojů.
- Znojemská textilka Pegas Nonwovens oficiálně obdržela nabídku investiční skupiny R2G Rohan Czech na odkup akcií, za jednu akcii investor nabízí 1 010 korun. Představenstvo společnosti musí do pěti dnů uveřejnit své stanovisko, řekl v pondělí mluvčí Pegasu Jan Židek.
- Společnost Rovio Entertainments, která je tvůrcem hry Angry Birds, plánuje vstup na burzu. Uskutečnit by se mohl už v září. S odvoláním na své zdroje to v pondělí uvedla agentura Bloomberg. Primární nabídka by podle zdrojů mohla firmu ohodnotit na zhruba dvě miliardy dolarů.
- Německý ústavní soud se obrací na Soudní dvůr Evropské unie. Podle svého úterního prohlášení má pochybnosti o programu nákupu dluhopisů, který provozuje Evropská centrální banka. Soud v německém Karlsruhe tak reaguje na tři ústavní stížnosti podané některými německými politiky a vysokoškolským učitelem.
- Německé nízkonákladové aerolinky Air Berlin jsou v insolvenci. Jejich lety mají ale zatím podle německých médií pokračovat. Společnost, která létá i do Prahy, dostane překlenovací úvěr ve výši 150 milionů eur od německé vlády.
- Slovenská společnost eustream loni přepravila nejvíce zemního plynu od roku 2011. Vyplývá to z výroční zprávy podniku, ve kterém má manažerskou kontrolu skupina Energetický a průmyslový holding (EPH).
- Švédské spotřebitelské ceny v červenci meziročně vzrostly o 2,2 %, což je nejvyšší hodnota od prosince 2011. Inflace tak poprvé za více než šest let překonala dvouprocentní inflační cíl centrální banky (Riksbank). Analytici očekávali růst cen o 1,9 % po 1,7% zvýšení v předchozím měsíci. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,5 % po 0,1% růstu v červnu. Jádrová inflace měřená indexem spotřebitelských cen CPIF v červenci stoupla meziročně z 1,9 na 2,4 procenta.
- Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí letošního roku znovu zrychlila svůj růst. Hrubý domácí produkt stoupl meziročně o 4,5 procenta po tříprocentním vzestupu v prvních třech měsících roku. Mezičtvrtletně pak ekonomika rostla o 2,3 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu HDP, který ve středu zveřejnil Český statistický úřad. Výsledky překonaly odhady analytiků, kteří očekávali meziroční růst okolo 3 procent.
- Průmyslové ceny v červenci zpomalily meziroční růst na 1,1 procenta z červnových 1,3 procenta. Oproti minulému roku rostly dál i ceny ve stavebnictví, službách a v zemědělství, kde si udržely dvouciferné tempo. Ve středu o tom informoval Český statistický úřad, který současně zveřejnil výsledky červnového zahraničního obchodu. Vývozní ceny klesly meziročně o 0,4 procenta, naopak dovozní ceny rostly, a to o půl procenta.
- Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair v úterý podala stížnost k německým a evropským úřadům kvůli insolvenci, do níž se dostaly druhé největší německé aerolinky Air Berlin. Společnost Ryanair, která celý postup kolem insolvence považuje za komplot, o tom informuje na svém webu. Podle německé vlády i kancléřky Angely Merkelové je postup v pořádku.
- Možnosti ekonomického tlaku na Severní Koreu jsou prakticky vyčerpány, Moskva nebude podporovat ekonomické udušení země. Ve středu to podle agentury TASS řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Rada bezpečnosti OSN na začátku měsíce schválila nové tvrdé sankce proti KLDR, které mají být trestem za dva testy mezikontinentálních raket. Rusko se k opatřením připojilo.
- Představitelé Evropské centrální banky se obávají příliš silného růstu kurzu eura, ukázal zápis z červencového zasedání bankovní rady, který ECB ve čtvrtek zveřejnila. Bankéři upozornili, že příznivé finanční podmínky v eurozóně nelze považovat za samozřejmé a že uvolněná měnová politika je stále nutná.
- Meziroční míra inflace v eurozóně v červenci stagnovala na 1,3 %. Jádrová inflace, tedy inflace bez započtení kolísavých cen čerstvých potravin a energií, se o 0,1 procentního bodu zvýšila a vystoupila rovněž na 1,3 %.
- Německá letecká společnost Air Berlin, která je v insolvenci, jedná o svém převzetí se třemi zájemci. Dohodu chce podle ředitele Thomase Winkelmanna uzavřít do konce září, než skončí platnost vládní půjčky, která firmě umožňuje dál fungovat.
- Švédský výrobce zařízení pro telekomunikační sítě Ericsson zažaloval kvůli porušování patentů francouzsko-čínského výrobce chytrých telefonů Wiko. Ericsson ve čtvrtek oznámil, že firma jeho práva porušuje už několik let, nemá licenci a neposkytla mu ani žádné odškodné. Ericsson žalobu podal u dvou soudů v Německu.
- Poradenská společnost PricewaterhouseCoopers dostala pokutu 5,1 milionu liber za pochybení při auditu firmy RSM Tenon Group. Je to zatím nejvyšší pokuta udělená britským účetním regulátorem FRC, který má na starosti kontrolu finančních výkazů.
- Většina britských firem své strategické plány kvůli odchodu z Evropské unie zatím nezměnila, píše Reuters. Před loňským referendem o takzvaném brexitu přitom firmy tvrdily, že vítězství zastánců odchodu Británie z EU bude mít nepříznivé dopady na investice a na pracovní trh.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Německá energetická společnost RWE, která působí pod názvem Innogy i v České republice, zvýšila v prvním pololetí zisk v souladu s očekáváním analytiků. Zisk před úroky, daněmi a odpisy (EBITDA) činil 3,21 miliardy eur, a byl tak především díky výkonu plynových elektráren vyšší o 7 procent. Analytici odhadovali EBITDA 3,19 miliardy eur.
- Pololetní zisk pivovaru Carlsberg překonal očekávání především díky vyššímu objemu prodeje dražších piv. Provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek se podle středečního prohlášení firmy meziročně zvýšil o téměř 20 procent na 4,13 miliardy dánských korun. Analytici v průzkumu agentury Reuters odhadovali pouze 3,92 miliardy dánských korun.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
