Americké akcie v pátek i za celý týden mírně klesly, srážely je pochybnosti o Trumpově síle

Akcie ve Spojených státech v pátek oslabily. Dolů je táhly neuspokojivé výsledky prodejců sportovního zboží a výrobce zemědělské techniky Deere a další události v Bílém domě, které vyvolávají obavy o budoucnost Trumpových ekonomických reforem.
Index Dow v pátek klesl o 0,35 % na 21 674,51 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,18 % na 2 425,55 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,09 % na 6 216,53 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,3 % na 14,26 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelý jeden bazický bod na 2,192 %.
Nejvýrazněji klesly realitní odvětví, sektor cyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotní péče. Dařilo se utilitám a energetickému odvětví.
Mluvčí prezidentského úřadu v pátek oznámila, že hlavní stratég Bílého domu Steve Bannon se domluvil s personálním šéfem Johnem Kellym, že skončí ve funkci. Bannon je mnohými považován za problematického politika s krajně pravicovými názory. Za Bannonovo jmenování hlavním stratégem byl prezident USA Donald Trump silně kritizován. Poté, co se v pátek objevily spekulace o jeho odchodu, akcie v jednu chvíli smazaly své ztráty. V zisku se však neudržely, protože podle analytiků zatím není zcela jisté, co bude odchod Bannona znamenat.
Trump navíc tento týden zrušil plán na vytvoření poradního sboru pro infrastrukturu a rozpustil Průmyslovou radu a Fórum pro strategii. Jejich členové, což byli šéfové velkých podniků, je totiž opouštěli na protest proti Trumpovým komentářům k víkendovým násilnostem v Charlottesvillu ve Virginii.
Mezi investory kvůli posledním změnám roste nervozita, zda se Trumpovi podaří prosadit ekonomické reformy. Trump v kampani slíbil snížit daně a zvýšit výdaje na infrastrukturu, což pomohlo k prudkému růstu akcií v letošním roce.
Výrazně v pátek oslabily akcie firmy Nike (-4,37 %). Reagovaly tak na nepříznivé výsledky hospodaření prodejců sportovního zboží Foot Locker (-27,92 %) a Hibbett Sports (-5,22 %). Kvůli slabším tržbám za druhé čtvrtletí klesly i akcie výrobce zemědělské techniky Deere & Co (-5,38 %).
Za celý uplynulý týden Dow klesl o 0,84 %, S&P 500 přišel o 0,65 % a Nasdaq Composite odepsal 0,64 %.
Bitcoin za týden zdražil o zhruba 14 %, ethereum kleslo o 3,5 % a bitcoin cash vyskočil o 120 %.
Dolar v pátek oslabil, ropa výrazně zdražila
Americký dolar v pátek oslabil, k jenu se propadl až na nejnižší hodnotu za čtyři měsíce. Investoři nakupují jen považovaný za bezpečnou měnu v době nejistoty kvůli obavám, zda bude Bílý dům schopen prosadit svůj ekonomický program. Nervozitu na trhu posílil také teroristický útok v Barceloně.
Kolem 22.30 SELČ euro k dolaru posilovalo 0,31 % na 1,18 USD, dolar k jenu oslaboval o 0,24 % na 109,19 JPY a dolarový index klesal o 0,24 % na 93,39 bodu.
"Nejisté politické prostředí pravděpodobně udrží dolar přišpendlený dole," okomentoval situaci stratég ING Viraj Patel. "Je obtížné hledat katalyzátor, který by převážil tento negativní faktor."
Ceny ropy v závěru týdne pokračovaly v růstu, neboť trh je přesvědčen, že nabídka se postupně a stabilně snižuje. K růstu přispěl také slabší dolar.
V uplynulých dnech nicméně ceny suroviny klesaly kvůli obavám ze slabší poptávky v Číně a růstu těžby v USA. Zpráva amerického vládního úřadu pro energetické informace EIA ukázala, že komerční zásoby ropy v USA klesly v porovnání s březnovým maximem o téměř 13 % na 466,5 milionu barelů. Zásoby jsou nyní nižší než v roce 2016.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americký prezident Donald Trump zrušil plán na vytvoření poradního sboru pro infrastrukturu, oznámil ve čtvrtek Bílý dům. Prezident tak učinil den poté, co rozpustil jiné dvě již ustavené poradní skupiny. Jejich členové, což byli šéfové velkých podniků, je totiž opouštěli na protest proti Trumpovým komentářům k víkendovým násilnostem v Charlottesvillu ve Virginii.
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v srpnu vzrostl na 97,6 bodu z 93,4 bodu v předchozím měsíci. Vyplývá to z předběžných údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje. Analytici počítali s růstem na 94 bodů.
- RBC Capital zvýšila cílovou cenu akcií Wal-Martu na 77 ze 76 USD.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA se v uplynulém týdnu snížil o pět na 763. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu klesl o tři na 946. Uvedla to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
Výsledková sezóna
- Výsledky Deere &Co v 3QFY2017: čistý zisk na akcii 1,97 USD, čisté tržby 6,83 miliardy USD (odhad: 6,91 miliardy USD).
- Výsledky Estée Lauder Cos v 4QFY2017: Upravený zisk na akcii 0,51 USD (odhad: 0,43 USD), tržby 2,89 miliardy USD (odhad: 2,86 miliardy USD).
- Výsledky Foot Locker v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,62 USD (odhad: 0,9 USD), tržby klesly o 6 %.
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Optimismus mezi manažery středních a velkých firem ve světě nikdy nebyl silnější. Celosvětově vidí budoucnost byznysu pozitivně 51 procent manažerů. Očekávají vyšší tržby i zisky. Vyplývá to ze studie International Business Report, kterou poradenská firma Grant Thornton vydává každý kvartál. Průzkum mezi 2 500 manažery z 36 zemí ukázal ale i na rostoucí znepokojení manažerů ohledně nedostatku kvalifikovaných pracovníků coby ohrožení ekonomického růstu.
- RW Baird zvýšila cílovou cenu akcií Tesly na 411 z 368 USD.
- Další dva šéfové významných firem opustili poradní sbor amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli jeho váhavému přístupu k odsouzení víkendových násilností bělošských rasistů ve městě Charlottesville. Generální ředitelé technologické společnosti Intel Brian Krzanich a oděvní značky Under Armour Kevin Plank se rozhodli ukončit spolupráci se šéfem Bílého domu. Již před nimi takto zareagoval na Trumpův přístup ke krveprolití šéf farmaceutického gigantu Merck Kenneth Frazier.
Celkový dluh amerických domácností se ve druhém čtvrtletí dostal na nový rekord 12,84 bilionu dolarů. Meziročně se zvýšil o 552 miliard USD. Přispěl k tomu především růst hypoték, půjček na nákup automobilu i zůstatků kreditních karet, který byl nejvyšší od roku 2009. Uvádí to úterní zpráva Federální rezervní banky v New Yorku. Už v prvním čtvrtletí dluh překonal dosavadní maximum z doby vrcholu finanční krize.
- Investiční společnost Berkshire Hathaway multimiliardáře Warrena Buffetta v uplynulém čtvrtletí prodala celý podíl v největším americkém průmyslovém konglomerátu General Electric. Vyplynulo to ze čtvrtletního hlášení pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Buffettova společnost vlastnila zhruba 10,6 milionu akcií GE v hodnotě 315,4 milionu USD.
- Maloobchodní tržby v USA v červenci meziměsíčně stouply o 0,6 %, analytici počítali s růstem o 0,4 %. Přispěl k tomu zejména prodej motorových vozidel a zbytného zboží. Červnový údaj byl revidován z -0,2 % na +0,3 %. Po očištění o prodeje aut se tržby prodejců zvýšily o 0,5 % po předchozím 0,1% růstu (odhad: +0,3 %). V meziročním srovnání maloobchodní tržby stouply o 4,2 % (červen: 3,4 %). Úterní údaje amerického ministerstva obchodu podle analytiků naznačují dobrou kondici americké ekonomiky.
- Spoluzakladatel Microsoftu a nejbohatší člověk světa Bill Gates věnoval 4,6 miliardy USD v akciích Microsoftu neznámému příjemci, kterým by podle spekulací médií měla být Nadace Billa a Melindy Gatesových. Jedná se o největší Gatesův dar za posledních sedmnáct let, celkově již známý filantrop na charitu daroval zhruba 50 miliard USD. Miliardář tímto krokem snížil svůj podíl v Microsoftu na 1,3 %.
- Americký index dovozních cen se v červenci meziročně zvýšil o 1,5 % po růstu o 1,5 % v červnu (odhad: +1,3 %). Index vývozních cen vzrostl o 0,8 % po 0,6% zvýšení v červnu. V meziměsíčním srovnání se index dovozních cen zvýšil o 0,1 % (odhad: +0,1 %, červen -0,2 %) a index vývozních cen stoupl o 0,4 % (odhad: +0,2 %, červen: -0,2 %).
- Index podnikatelské aktivity ve zpracovatelském sektoru USA podle newyorského Fedu v srpnu výrazně stoupl na 25,2 bodu z 9,8 bodu v červenci. Analytici očekávali růst takzvaného Empire State indexu na 10 bodů.
- USA: Index trhu s nemovitostmi NAHB v srpnu stoupl na 68 bodů (odhad: 65 bodů, červenec: 64 bodů).
- USA: Podnikové zásoby v červnu meziměsíčně stouply o 0,5 % (odhad: +0,4 %, květen: +0,3 %).
- Goldman Sachs zvýšila doporučení na akcie GoPro na "neutral" ze "sell". Akcie GoPro v úterý +1,44 %.
- Mezi představiteli měnového výboru americké centrální banky narůstají obavy z příliš nízké inflace v USA. Někteří dokonce zvažují, zda neudělat pauzu ve zvyšování úrokových sazeb, a to do doby, než bude zřejmé, zda jde jen o přechodný trend. Vyplývá to ze zápisu z červencového zasedání výboru. Činitelé Fedu na něm jednomyslně odhlasovali ponechání základní úrokové sazby beze změny.
- Donald Trump se rozhodl ukončit činnost svých dvou poradních sborů poté, co je opustila řada šéfů velkých firem. Americký prezident to ve středu napsal na Twitteru s odůvodněním, že nechce byznysmeny dostávat pod tlak. Několik generálních ředitelů společností z různých odvětví rezignovalo na svá místa v prezidentově ekonomickém poradním týmu kvůli Trumpovu přístupu k rasovým násilnostem v Charlottesville. Za jejich viníky prezident označil jak bělošské rasisty, tak jejich odpůrce.
- Americký internetový prodejce Amazon hodlá ještě letos otevřít v Británii čtyři nová distribuční centra, další by mělo přibýt v příštím roce. Uvedla to ve středu agentura Reuters. Amazon už má v Británii 12 distribučních center. Investice v Británii za loňský rok pak firma ztrojnásobila na 400 milionů liber.
- Irský ministr financí Paschal Donohoe odmítá vyhovět požadavku Evropské komise, aby jeho země od americké společnosti Apple zpětně vybrala daně ve výši 13 miliard eur. V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine Zeitung řekl, že Dublin není povinen žádosti vyhovět.
- Čína uprostřed obchodního sporu se Spojenými státy vystřídala Japonsko na pozici největšího věřitele USA. Ty jí na konci června dlužily už 1,15 bilionu dolarů. Vyplývá to ze statistiky, kterou v úterý zveřejnilo americké ministerstvo financí. Obě asijské velmoci tak drží dvě třetiny objemu amerických státních dluhopisů, které jsou v zahraničních rukou.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 7. srpna po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 0,1 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v červenci meziměsíčně klesla z celoročně přepočítaného tempa 1,213 milionu jednotek (revidováno z 1,215 milionu jednotek) na 1,155 milionu jednotek, což představuje pokles o 4,8 % po +8,3 % v předchozím měsíci. Čekal se růst na 1,22 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení v červenci klesl z celoročně přepočítaného tempa 1,275 milionu na 1,223 milionu, čekalo se 1,25 milionu. V procentuálním vyjádření se jedná o pokles o 4,1 % po +9,2 % v červnu.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 8,945 milionu barelů (odhad: -3,058 milionu barelů, předchozí týden: -6,451 milionu barelů).
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Johnson & Johnson na 148 ze 140 USD.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech vzrostla v červenci o 0,2 %, tedy o něco méně, než se čekalo. V červnu se zvýšila o 0,4 %. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila americká centrální banka. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali zvýšení výroby o 0,3 %. V meziročním srovnání se průmyslová výroba zvýšila o 2,2 %.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 15. srpna klesl na 232 tisíc z 244 tisíc v předchozím týdnu. Trh čekal pokles na 240 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 8. srpna klesl na 1,953 milionu, jak se čekalo, z 1,956 milionu (revidováno z 1,951 milionu).
- Index aktivity filadelfského Fedu v srpnu klesl na 18,9 bodu (červenec: 19,5 bodu, odhad: 18,5 bodu).
- Spojené státy jsou v ekonomické válce s Čínou. Nyní sice boj prohrávají, jsou ale připraveny Čínu za její nespravedlivé obchodní praktiky tvrdě postihnout. V rozhovoru pro americký magazín The American Prospect to řekl poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon.
Výsledková sezóna v tomto týdnu
- Výsledky Sysco v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,72 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 14,4 miliardy USD (odhad: 14,35 miliardy USD).
- Výsledky Home Depot v 2Q: Upravený zisk na akcii 2,25 USD (odhad: 2,21 USD), tržby 28,1 miliardy USD (odhad: 26,49 miliardy USD). Akcie Home Depot v úterý -2,65 %.
- Výsledky Advance Auto Parts v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,58 USD (odhad: 1,65 USD), tržby 2,264 miliardy USD (odhad: 2,256 miliardy USD). Akcie AAP v úterý -20,34 %.
- Výsledky Coach v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,5 USD (odhad: 0,49 USD), tržby 1,13 miliardy USD (odhad: 1,15 miliardy USD). Akcie Coach v úterý -15,19 %.
- Výsledky Dick's Sporting Goods v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,96 USD (odhad: 1 USD), tržby 2,16 miliardy USD (odhad: 2,16 miliardy USD). Akcie DSG v úterý -23,23 %.
- Výsledky Target v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,23 USD (odhad: 1,19 USD), tržby 16,42 miliardy USD (odhad: 16,32 miliardy USD).
- Výsledky Cisco Systems v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,61 USD (v souladu s odhady), tržby 12,1 miliardy USD (v souladu s odhady). Akcie ve středečním after-marketu -1 %.
- Výsledky L Brands v 2Q: Zisk na akcii 0,59 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 2,61 miliardy USD (odhad: 2,62 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu -5 %.
- Americká společnost Wal-Mart Stores, která je největším maloobchodním prodejcem světa, ve druhém čtvrtletí zaznamenala citelný pokles zisku, tržby ale pokračovaly v růstu. V amerických obchodech otevřených nejméně jeden rok se bez vlivu prodeje pohonných hmot zvýšily o 1,8 procenta, uvedla ve čtvrtek firma. Výsledek je nad odhady analytiků. Tržby se zvyšují už 12 čtvrtletí, k růstu teď přispívají hlavně investice do on-line platforem.
- Výsledky Gap v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,58 USD (odhad: 0,52 USD), tržby 3,8 miliardy USD (odhad: 3,77 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +10 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
