Evropské burzy ve středu uzavřely převážně v mínusu, akcie WPP se propadly o 11 %

Většina evropských akciových trhů zakončila středeční obchodování v červených číslech. Investoři vyhodnocovali hospodářské výsledky několika velkých evropských společností a připravovali se na výroční setkání centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole, které začne ve čtvrtek.
Regionální index STOXX Europe 600 spadl o 0,5 % na 373,92 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,01 % na 7 382,65 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,32 % na 5 115,39 bodu a německý DAX přišel o 0,45 % na 12 174,30 bodu.
Nedařilo se zejména akciím mediálních společností, které dolů stáhla britská WPP. Ta ve středu oznámila horší než očekávané výsledky hospodaření a zhoršila výhled na celý rok. Tržby společnosti v pololetí oproti minulému roku klesly o 0,5 %, analytici očekávali jejich růst o 0,7 %. WPP zhoršila prognózu růstu tržeb na letošní rok na jedno procento či méně. Akcie společnosti proto zlevnily o zhruba 11 %.
Z úterního propadu o 66 % se oklepal britský poskytovatel krátkodobých hotovostních půjček Provident Financial. Společnost v úterý zhoršila výhled a oznámila rezignaci jejího ředitele Petera Crooka. Ve středu však její akcie zpevnily o zhruba 12 %.
Dařilo se také italsko-americké automobilce Fiat Chrysler Automobiles, jejíž cenné papíry zpevnily o necelých 6 %, když banky Morgan Stanley a Jefferies ve středu zvýšily doporučení na akcie automobilky.
Z evropských makrodat ve středu poutal největší pozornost průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky zveřejnila konzultační společnost IHS Markit. Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny podle zveřejněných čísel v srpnu roste nejrychleji za téměř šest a půl roku. Naproti tomu aktivita ve službách zvolňuje a vykazuje nejslabší růst od začátku tohoto roku.
Evropské akcie (23. srpna 2017), zdroj: CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Celkový dluh obyvatel ČR činil na konci pololetí 2,06 bilionu korun a meziročně vzrostl o 9 %. V samotném druhém čtvrtletí dluh stoupl o 50,3 miliardy Kč, což je nejvyšší mezičtvrtletní nárůst za poslední tři roky. Objem dluhu ohroženého nesplácením meziročně naopak klesl o téměř 14 procent na 40,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.
- Evropská komise ve středu uvítala snahy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona dohodnout se na směrnici o vysílání pracovníků. Před jeho středeční schůzkou s premiéry Rakouska, České republiky a Slovenska v Salcburku podpořila komise Macronovo úsilí o nalezení společného postupu mezi jednotlivými členskými zeměmi EU v této otázce.
- Nekonvenční měnová politika je úspěšná, Evropská centrální banka ale stále musí bojovat s nepochopením svých relativně nových měnových nástrojů. V Německu to ve středu řekl prezident ECB Mario Draghi, který současně varoval před ukvapenou reakcí na novou realitu. Proti postupu ECB po finanční krizi se dříve často ohrazoval zejména šéf německé centrální banky.
Výsledková sezóna
- Největší ruská banka Sberbank vykázala ve druhém čtvrtletí rekordní zisk 185,6 miliardy rublů. Meziročně je to nárůst o 27,6 procenta, uvedla ve středu banka. Výsledek překonal odhady analytiků v anketě agentury Reuters, kteří čekali zisk 167,4 miliardy rublů.
- Rakouská pojišťovna UNIQA, která působí i na českém trhu, za první pololetí zvýšila zisk před zdaněním o 10,2 procenta na 95,5 milionu eur. Hospodaření podpořil růst příjmů z pojistného, který kompenzoval mimořádné náklady spojené s aktivitami na italském trhu. Společnost současně v úterním sdělení zlepšila výhled růstu příjmů na letošní rok.
- Největší polský těžař uhlí PGG se v pololetí vrátil k zisku. Nebude tak už zřejmě potřebovat další finanční pomoc od akcionářů, kterými jsou státní energetické firmy. Ve středu to oznámil generální ředitel společnosti Tomasz Rogala. Čistý zisk v pololetí činil osm milionů zlotých, hrubý provozní zisk pak 708 milionů zlotých, dodal Rogala.
Zdroj: CNBC
Aktuality
