Evropské akcie v úterý kvůli politickému napětí zlevnily, index STOXX Europe 600 klesl o procento

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v negativním pásmu. Do červených čísel je srazilo napětí kolem vypálení severokorejské rakety, která přeletěla Japonsko. Propadly se i asijské akciové trhy, hlavní index tokijské burzy se dostal na téměř čtyřměsíční minimum. Ze ztrát naopak těžilo zlato, které je investory vnímáno jako bezpečná investice. Jeho cena se vyšplhala na roční maximum.
Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 1,04 % na 368,42 bodu. Nejvíce klesly akcie pojišťoven a mediálních společností. Britský FTSE 100 spadl o 0,87 % na 7 337,43 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,94 % na 5 031,92 bodu a německý DAX ztratil 1,46 % na 11 945,88 bodu.
Evropské akcie (29. srpna 2017) Zdroj: CNBC
Cena zlata se naopak v úterý dostala nad 1 320 dolarů za unci, což je její roční maximum. Kromě napětí na korejském poloostrově nahoru cenu zlata dlouhodobě tlačí také oslabující dolar a znehodnocování papírových měn ze strany centrálních bank.
Důležitou hranici v úterý překonalo také euro, které vůči dolaru zpevnilo nad 1,20 EUR/USD, kde se naposledy nacházelo v lednu 2015. Podle analytiků euro těží z dobré hospodářské situace eurozóny. Americký dolar pak doplácí na mírné zhoršení ekonomické situace ve Spojených státech, následky hurikánu Harvey a napjaté situace na Korejském poloostrově.
Rostly rovněž dvě nejznámější kryptoměny. Bitcoin v 18.00 podle serveru coinmarketcap.com posiloval zhruba o 5 % na 4 565 USD a ethereum zdražovalo o necelých 6 % na 364 USD.
Z úterních makrodat stojí za zmínku spotřebitelská důvěra v Německu, která stoupla již pátý měsíc za sebou a je stále na nejvyšší úrovni od října 2001. Index spotřebitelské důvěry GfK na září, vycházející z průzkumu mezi dvěma tisíci Němců, stoupl na 10,9 bodu a překonal očekávání analytiků v anketě agentury Reuters. Ti odhadovali jen 10,8 bodu, tedy hodnotu z minulého měsíce. K optimismu spotřebitelů přispívají vysoká zaměstnanost, jistota práce, rostoucí mzdy a nízké úroky.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) si dokáže představit, že by země eurozóny měly do budoucna společného ministra financí, ten by navíc mohl mít na starost také oblast hospodářství. Merkelová to v úterý řekla na své tradiční letní tiskové konferenci. Dodala, že záleží na pravomocích, jaké by takový ministr měl.
- Francouzsko-japonská automobilová aliance Renault-Nissan bude v Číně vyrábět elektromobily spolu s tamní společností Dongfeng Motor. Nový společný podnik eGT New Energy Automotive bude po 25 procentech v rukou Renaultu a Nissanu, čínský partner bude vlastnit druhou polovinu. Uvádí to úterní prohlášení aliance.
- Další prospekční vrt v Barentsově moři přinesl Norsku zklamání. V jedné z nejslibnějších oblastí společnost Statoil objevila pouze menší a komerčně nevyužitelné množství zemního plynu. Ze čtyř provedených vrtů tak tři skončily fiaskem. Zpráva poslala akcie společnosti dolů o téměř dvě procenta, akcie partnerské firmy Lundin Petroleum ztratily sedm procent.
- Hospodářský růst Řecka se letos bude pohybovat kolem dvou procent, přičemž nezaměstnanost se bude dále snižovat, v roce 2018 klesne pod 20 procent. V úterý to prohlásil předseda vlády Alexis Tsipras, podle agentury Reuters ve snaze ukázat, že po sedmi krizových letech země obrací list.
Zdroj: CNBC
Aktuality
