Americké akcie ve čtvrtek posílily, dolar oslabil, ropa korigovala předchozí ztráty

Americké akcie ve čtvrtek posílily. Investoři reagovali na nejnovější statistické údaje z USA a slova ministra financí Stevena Mnuchina, podle kterého má vláda podrobný plán dlouho očekávané daňové reformy a je připravena ji zavést do konce roku.
Index Dow zpevnil o 0,25 % na 21 948,10 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,57 % na 2 471,65 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,95 % na 6 428,66 bodu. Index volatility VIX se snížil o 5,61 % na 10,59 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 2,12 %.
Nad nulou skončily všechny hlavní sektory indexu S&P 500, nejvíce se dařilo sektoru zdravotní péče, odvětví základních materiálů a sektoru technologií.
Mnuchinovo prohlášení přišlo den poté, co americký prezident Donald Trump zopakoval výzvu, aby firemní daň v USA byla snížena na 15 % z dosavadních 35 %.
Nejhůře si ve čtvrtek vedl výrobce polévek Campbell Soup (-8,06 %). Společnost varovala, že by jí ve fiskálním roce 2018 mohl klesnout prodej.
Čtvrteční statistika ukázala, že jádrový cenový index výdajů na osobní spotřebu, prioritní ukazatel inflace Fedu, rostl v červenci nejpomaleji od prosince 2015. Protože inflace zůstává pod 2% cílem Fedu, bude podle analytiků pro centrální banku obtížnější v letošním roce ještě jednou zvýšit úrokové sazby.
Za celý srpen Dow zpevnil o 0,27 %, S&P 500 přidal 0,05 % a Nasdaq Composite posílil o 1,27 %. Od začátku roku Dow roste o 11,07 %, S&P 500 se zvyšuje o 10,39 % a Nasdaq Composite přidává 19,42 %.
Dolar oslabil, ropa korigovala předchozí ztráty
Euro ve čtvrtek na devizových trzích během dne mírně oslabovalo, trh ovlivnily signály, že stále více představitelů ECB je znepokojeno růstem kurzu jednotné evropské měny. Mimo jiné to znamená, že by ECB mohla zpomalit nadcházející proces zpřísňování měnové politiky. Nakonec však evropská měna ztráty smazala a mírně zpevnila.
Kolem 22.30 SELČ euro k dolaru posilovalo o 0,08 % na 1,19 USD, dolarový index klesal o 0,25 % na 92,65 bodu.
Zdroje obeznámené s jednáním v ECB zpravodajské agentuře Reuters sdělily, že oficiální jednání o budoucnosti měnových stimulů teprve začíná. Není tedy pravděpodobné, že by měnový výbor na zasedání příští týden rozhodl o zpřísnění politiky.
Ceny ropy se ve čtvrtek výrazně zvýšily, podařilo se jim tak smazat velkou část ztrát z předchozího dne. Cena benzinu na komoditní burze v New Yorku kvůli ničivé bouři Harvey poprvé od roku 2015 překročila dva dolary za galon. Záplavy po bouři Harvey vyřadily z provozu zhruba čtvrtinu amerických rafinerií.
Investiční banka Goldman Sachs upozorňuje, že úplné obnovení produkce některých rafinerií by mohlo trvat i několik měsíců. Situace přiměla vládu USA poprvé po pěti letech sáhnout do strategických rezerv ropy a uvolnit milion barelů ropy pro rafinerii v Louisianě.
Trhy tentokrát ignorovaly pravidelnou zprávu o stavu zásob. Ta je obvykle pečlivě sledovaným ukazatelem, který naznačuje, jak je trh vyrovnaný. Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) uvedl, že komerční zásoby ropy minulý týden klesly o 5,39 milionu na 457,77 milionu barelů. Proti rekordu z března jsou zásoby nižší o 14,5 %.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Nový ředitel alternativní taxislužby Uber Dara Khosrowshahi chce změnit firemní kulturu, získat větší podíl na trhu a do roka a půl až tří let se pokusit dostat firmu na burzu. Sdělil to zaměstnancům v sanfranciské centrále podniku, když se jim ve středu představoval.
- Americký prezident Donald Trump několik dní před úderem hurikánu Harvey v tichosti pozastavil platnost nařízení předchozí administrativy o výstavbě v oblastech ohrožených důsledky klimatických změn. Rozhodnutí Trumpova předchůdce Baracka Obamy umožňovalo komunitám v oblastech s vysokým výskytem bouří získat snadněji federální pomoc pro obnovu mostů, silnic a další infrastruktury tak, aby byla odolnější pro případ budoucích přírodních katastrof.
Americká banka Wells Fargo přiznala, že falešných účtů otevřela bez vědomí klientů mnohem víc, než uváděla. Banka ve čtvrtek oznámila, že jich může být až 3,5 milionu, a to z let 2009 až 2016. Loni na podzim banka uváděla, že falešných účtů je asi 2,1 milionu a že byly otevřeny v letech 2011 až 2015. Zaměstnanci je zakládali, aby plnili přísné cíle stanovené managementem.
- V týdnu do 26. srpna zaznamenaly americké úřady práce 236 tisíc nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Je to ve shodě s očekáváním trhu nepatrně více než v předcházejícím týdnu (234 tisíc). Pokračujících žádostí evidovaly úřady v týdnu do 19. srpna 1,924 milionu. V předcházejícím týdnu to bylo 1,954 milionu, trh čekal 1,95 milionu.
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v srpnu zůstal na 58,9 % (odhad: 58,5 %).
- Osobní příjmy ve Spojených státech byly v červenci o 0,4 % vyšší než v červnu. Po červnové stagnaci očekával trh 0,3% růst. Osobní výdaje vzrostly o 0,3 %, po 0,2% růstu z červnu (revidováno z 0,1 %) čekal trh nárůst o 0,4 %.
- Počet rozjednaných prodejů domů v USA v červenci meziročně klesl o 0,5 % po růstu o 0,4 % v červnu (revidováno z +0,7 %, odhad: +0,5 %). Meziměsíčně se rozjednané prodeje snížily o 0,8 % po růstu o 1,3 % v červnu (revidováno z +1,5 %). Analytici očekávali růst o 0,5 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
