Evropské trhy v pátek převážně stouply, za celý týden si připsaly více než 0,5 %

Většina evropských akciových trhů uzavřela týden v plusových číslech. Investoři sledovali dění v Německu, kde se v neděli uskuteční parlamentní volby, a vyhodnocovali také zprávy o možném severokorejském testu nukleární bomby v Pacifiku.
Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,09 % na 383,22 bodu, za celý týden pak zpevnil o 0,66 %. Britský FTSE 100 stoupl o 0,64 % na 7 310,64 bodu (za celý týden +1,26 %), francouzský CAC 40 vzrostl o 0,27 % na 5 281,29 bodu (za celý týden +1,29 %) a německý DAX odepsal 0,06 % na 12 592,35 bodu (za celý týden +0,59 %).
V červených číslech obchodování zakončil sektor základních materiálů, který dolů stáhlo čtvrteční snížení úvěrového rating Číny o jeden stupeň na úroveň A+ ratingovou agenturou Standard & Poor's.
Podíváme-li se na konkrétní tituly, o 1,5 % spadly akcie největšího světového producenta oceli ArcelorMittal. Cenné papíry společnosti zlevňují od středeční zprávy, že německé ocelárny Thyssenkrupp a indická Tata Steel uzavřely předběžnou dohodu, takzvané memorandum o porozumění, o sloučení svých evropských aktivit. Spojením vznikne druhý největší producent oceli v Evropě.
Dařilo se naopak francouzskému kosmetickému gigantu L'Oréal, jehož akcie zdražily zhruba o 2,5 % po čtvrteční zprávě o smrti Liliane Bettencourtové, která v podniku vlastnila největší podíl. Úmrtí nejbohatší ženy světa by totiž podle agentury Reuters mohlo vést k úpravě vlastnických vztahů mezi L'Oréalem a švýcarskou potravinářskou společností Nestlé.
Evropské akcie (22. září 2017) Zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Z regulatorních oznámení vyplývá, že společnost R2G Rohan Czech drží ve společnosti Pegas Nonwovens majoritní podíl 51,28 %, který získala v rámci probíhajícího odkupu akcií za 1 010 Kč za kus. To novému vlastníkovi zajistí schopnost prosadit ve firmě zamýšlené kroky, tedy zejména se soustředit na snižování zadlužení, případně vyšší akviziční aktivitu. Na druhou stranu to znamená snížení, popřípadě úplné zrušení dividendy. Nabídka na dobrovolný prodej akcií Pegasu do rukou R2G končí 25. září.
- Česká národní banka ponechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na jednom procentu. V pátek o tom informovala ČNB. Sazbu ČNB stanovuje každé čtvrtletí s účinností za rok, v pátek zveřejněné rozhodnutí je tedy platné od října 2018.
- Německý strojírenský koncern Siemens a francouzská společnost Alstom jednají o sloučení svých železničních aktivit. Jednání jsou v pokročilém stadiu a dohoda by mohla být oznámena už 26. září. V pátek to uvedl francouzský list Le Monde. Mluvčí francouzské vlády k tomu řekl, že Francie proti záměru nic nemá, pokud to nepovede k propouštění.
- ČTÚ zřejmě prodlouží operátorovi O2 licenci na kmitočty v pásmu 450 MHz, které dříve využívala pro mobilní hlasovou síť NMT s předčíslím 601. V budoucnu mají sloužit pro vysokorychlostní mobilní internetovou síť LTE. Vyplývá to z informací úřadu.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Průmyslové ceny v Česku v srpnu zrychlily meziroční růst na 1,4 % z červencových 1,1 %. Proti loňskému srpnu se zvýšily i ceny v zemědělství, stavebnictví a službách, nejvíce zdražili zemědělští výrobci. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad, který současně zveřejnil výsledky červencového zahraničního obchodu. Vývozní ceny klesly meziročně o 1,2 % a dovozní o 0,8 %.
- Bulharská uhelná skupina Bobov Dol nabídla nejvyšší cenu za bulharská aktiva ČEZ, a to 250 milionů EUR. Kromě ní podaly nabídku další čtyři společnosti. Firemní centrála podle nejmenovaného představitele ČEZ informovala své zástupce v Bulharsku, že jedná se zájemci.
- Počet lidí, kteří se v ČR chtějí připojit k žalobě na automobilky Volkswagen a Škodu Auto kvůli tzv. dieselgate, se zvýšil přes víkend o 300 na téměř 1 000. V pondělí to oznámila společnost Safe Diesel, která žadatele o odškodnění sdružuje. Automobilky tvrdí, že motoristům žádná škoda v souvislosti s pořízením a provozem aut s dieselovým motorem, který je schopný obcházet emisní měření, nevznikla.
- Skupina CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka plánuje nabídnout na evropském trhu v dluhopisech až 1,25 miliardy eur. Polovinu získaného kapitálu použije na refinancování dluhů, další část na rekonstrukce a modernizace vybraných nemovitostí a zbytek na nové akvizice. Skupina získala investiční rating agentury Moody’s, což jí umožní přístup na mezinárodní kapitálové trhy. V tiskové zprávě to v pondělí sdělil mluvčí CPI Jan Burian.
- Maďarská centrální banka v úterý přikročila k dalšímu uvolnění měnové politiky. Snížila svou jednodenní depozitní sazbu o 0,1 procentního bodu na -0,15 procenta. Svou základní úrokovou sazbu nicméně ponechala beze změny na rekordním minimu 0,9 procenta.
- Jedna z největších ruských realitních firem O1 Properties údajně jedná o prodeji "významného podílu" čínskému investorovi. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tři své zdroje.
- Obvinění z blamáže i volání po padání hlav ve vládě zní v Kyrgyzstánu v souvislosti s aférou okolo české firmy Liglass Trading. Ta měla podle dohody s kyrgyzskou vládou vystavět kaskádu vodních elektráren, ale nedodržela podmínky dohody, tedy nepřevedla sumu 37 milionů dolarů na vyplacení původního ruského investora, a tak premiér Sapar Isakov v pondělí ohlásil, že vláda smlouvu s Liglass Trading vypoví. Středoasijskou zemi čekají příští měsíc prezidentské volby.
Česko-slovenská finanční skupina Arca Capital kupuje většinový podíl v soukromé rakouské bance Wiener Privatbank a plánuje s ní expandovat do Česka. Transakce ještě podléhá schválení rakouskému Orgánu pro dohled nad finančním trhem. Arca Capital o tom v úterý informovala. Finalizaci transakce odhadla na polovinu roku 2018.
- Zahraniční dluh Česka stoupl ve druhém čtvrtletí letošního roku o 47,4 miliardy korun na 4,481 bilionu korun. Meziročně byl vyšší o 1,161 bilionu korun. Dluh Česka vůči cizině odpovídá 91,9 % hrubého domácího produktu. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu zveřejnila Česká národní banka.
- Míra nezaměstnanosti na Slovensku v srpnu klesla na nové minimum od vzniku státu v roce 1993. Dosáhla 6,54 procenta v porovnání s 6,7 procenta v červenci. Ve středu o tom informovalo slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které v zemi řídí úřady práce.
- Švédský výrobce osobních automobilů Volvo Cars se rozhodl zdvojnásobit investici do své první továrny ve Spojených státech na miliardu dolarů. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené s plány podniku. Továrna je nyní ve výstavbě a výrobu by měla zahájit příští rok.
- Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v srpnu nepatrně klesla na 2,01 procenta z červencových 2,02 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Loni v listopadu a prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. V prosinci začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb.
- Ke společnému postupu států EU ke zdanění digitálních společností vyzvala ve čtvrtek Evropská komise. Její místopředseda pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis upozornil, že různé vzájemně nekoordinované přístupy, se kterými začínají přicházet unijní země, by mohly poškodit jednotný trh EU, zvýšit daňovou nejistotu firem a v důsledku také otevřít firmám nové možnosti, jak se placení daní vyhnout či snížit jejich výši.
- Věřitelé insolventní německé letecké společnosti Air Berlin vedou exkluzivní rozhovory o prodeji velké části podniku domácímu konkurentovi Lufthansa. Agentuře DPA to ve čtvrtek řekly zdroje obeznámené s jednáním. O prodeji dalších částí firmy by se mělo jednat s irskými aerolinkami easyJet a možná také s německý leteckým přepravcem Condor, který patří cestovní kanceláři Thomas Cook.
- Skupina pilotů irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair odmítla bonus, který jim vedení podniku nabízí oplátkou za změnu termínu dovolené. Místo toho požadují nové smlouvy a lepší pracovní podmínky, uvedl zpravodajský server BBC. Šéf podniku Michael O'Leary ale tuto informaci popírá, stejně jako zprávy, že někteří piloti pohrozili protestní akcí.
- Evropská centrální banka do roku 2020 vytvoří novou referenční úrokovou sazbu. K tomuto kroku se rozhodla poté, co v letošním roce zkrachoval plán na reorganizaci referenční sazby EURIBOR, která byla v uplynulých letech zasažena skandálem kolem manipulace s její hodnotou.
- Švédská telekomunikační společnost Telia se dohodla s ministerstvem spravedlnosti Spojených států, že zaplatí pokutu 548,6 milionu dolarů, aby urovnala obvinění z korupce související s jejími aktivitami v Uzbekistánu. Podle agentury Reuters to vyplývá ze soudních dokumentů.
- Německý výrobce luxusních automobilů Daimler hodlá ve své továrně ve městě Tuscaloosa v americké Alabamě začít na začítku příští dekády vyrábět plně elektrické SUV, jež by konkurovalo dalším výrobcům elektromobilů v čele s domácí Teslou.
- Index důvěry evropských spotřebitelů v ekonomiku eurozóny dosáhl v září podle prvního odhadu hodnoty -1,2 bodu. Trh přitom očekával, že zůstane na srpnové hodnotě -1,5 bodu
Výsledková sezóna v tomto týdnu
- Španělskému prodejci oděvů Inditex, který vlastní řetězec Zara, vzrostl v prvním fiskálním pololetí čistý zisk i prodeje. Hrubá marže však v důsledku růstu kurzu eura poklesla, napsala agentura Reuters.
Zdroj: Bloomberg