Spotřebitelské ceny v ČR v září stouply o 2,7 %, proti srpnu ale mírně klesly

Spotřebitelské ceny v září meziročně stouply o 2,7 %, v srpnu se zvýšily o 2,5 %. Tahounem růstu cen zůstávají potraviny. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,1 %, podepsala se na tom levnější dovolená na konci letní sezóny. Oznámil to v pondělí ráno Český statistický úřad. Analytici tento vývoj inflace očekávali, růst nad dvěma procenty podle nich otevírá České národní bance prostor pro rychlejší zvyšování úrokových sazeb.
"Například vajíčka byla dražší o 26 %, mléko skoro o 12 %, sýry o 14 % a máslo o 55 %," uvedla Pavla Šedivá z oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ. Ovoce přestalo zlevňovat a v září jeho cena meziročně stoupla o 2,4 %. Zelenina nadále zlevňovala, její cena klesla o 4,4 %.
Vedle potravin působilo na vyšší inflaci i bydlení, kde nájemné zdražilo o 2,7 % a tuhá paliva o 5,3 %. Vodné bylo meziročně vyšší o 1,2 %, stočné o 0,4 % a ceny elektřiny o 0,3 %. Dražší bylo proti loňsku i stravování (+7,6 %) a ubytování (+1,7 %). Růst cen pokračoval také v oddíle doprava vlivem vyšších cen pohonných hmot (+3 %).
Meziměsíční pokles cen způsobily levnější dovolené (-13,5 %). Z potravin zlevnilo drůbeží maso, jogurty, ovoce a nealkoholické nápoje. Patrné je i zahájení školního roku, kde statistika eviduje zvýšení poplatků v mateřských školách proti srpnu o 1,3 %, ale také školného na středních soukromých školách a na veřejných vysokých školách, dále poplatky za výuku jazyků či poplatky v základních uměleckých školách.
Ředitel měnové sekce České národní banky Tomáš Holub uvedl, že data potvrzují vyznění prognózy centrální banky, podle které inflace setrvá v horní polovině tolerančního pásma kolem 2% inflačního cíle ČNB i po zbytek letošního roku. "Inflační tlaky v současnosti kulminují, když odrážejí zrychlující růst mezd i ekonomické aktivity," uvedl Holub.
V následujícím období růst domácích nákladů zvolní díky zvyšování dynamiky produktivity práce. Ta bude ve vzrůstající míře vyvažovat vliv zrychleného růstu mezd a ekonomické aktivity, upozornil Holub.
Začátkem příštího roku se inflace podle ČNB sníží k 2% cíli a na horizontu měnové politiky, tedy ve třetím a čtvrtém čtvrtletí roku 2018 bude lehce pod jejím cílem. "Jádrová inflace se přitom bude pohybovat stabilně kolem dvou procent," dodal Holub.
Údaje o inflaci podle analytiků ukazují na listopadový růst sazeb
Pondělní údaje o inflaci podle analytiků oslovených ČTK potvrzují, že bankovní rada ČNB na svém listopadovém jednání zvýší úrokové sazby. Vzhledem k tomu, že inflace podle ekonomů zůstane nad dvěma procenty i celý příští rok, ČNB zvýší sazby několikrát i v příštím roce. Ve zbytku letošního roku podle ekonomů inflace bude nižší než v září.
"Inflace se udrží nad dvěma procenty nejenom do konce letošního roku, ale naše odhady ukazují, že nad cílem ČNB zůstane i po celý příští rok," uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. To by podle něj mělo donutit ČNB zvýšit sazby ještě jednou v letošním roce a třikrát příští rok. "Klíčová sazba centrální banky by se tak na konci roku 2018 měla dostat na 1,25 %. Zdražovat tak budou úvěry včetně hypoték," dodal.
"Listopadové zvýšení sazeb ČNB je hotová věc. Otázkou zůstává, kolikrát zvýší ČNB sazby v příštím roce. My odhadujeme, že dvakrát," uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
I podle analytika ČSOB Petra Dufka další zvýšení úrokových sazeb přijde nejspíše v listopadu. "Zabránit by mu teoreticky mohla jen koruna, která by ovšem musela být ještě mnohem silnější, než je nyní. Předpokládáme, že inflace kulminuje a v závěru roku se nejspíše dostane pod úroveň 2,5 %," uvedl.
Také podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka by měla inflace v příštích měsících mírně klesnout. "Přesto zůstává prostor ke zvyšování úrokových sazeb," uvedl Marek.
"Česká ekonomika se začíná přehřívat, což se projeví vyššími inflačními tlaky. V letošním roce podle nás dosáhne průměrná inflace 2,5 %, v tuto chvíli je ale daleko důležitější vývoj inflace v příštím roce. My očekáváme, že by průměrná inflace v roce 2018 mohla dosáhnout 2,2 %, to je ovšem podmíněno utahováním měnových podmínek," poznamenal ekonom z České spořitelny Jiří Polanský, který rovněž čeká, že příští zvýšení sazeb ČNB přijde v listopadu a další dva "hiky" budou následovat v roce 2018.
"Riziko je vychýleno směrem nahoru. Pokud by nedošlo k utažení měnové politiky a ČNB by nechala sazby beze změny (čemuž ale dáváme jen velmi malou pravděpodobnost), inflace by se mohla v příštím roce pohybovat kolem 3 %," dodal Jiří Polanský.
Zdroj: ČTK
Aktuality
