US MARKETOtevírá za: 4 h 6 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Nobelovu cenu za ekonomii získal opět Američan

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získal Američan Richard Thaler. Zabývá se psychologií lidského chování v ekonomice. Vyznamenání vědce, který se věnuje oboru takzvané behaviorální ekonomie, oznámila v pondělí Královská švédská akademie věd.

"Výzkum Richarda Thalera spojil ekonomické a psychologické analýzy rozhodování jedince," konstatovala akademie.

Behaviorální finance jsou moderním a progresivním směrem finanční teorie, který na rozdíl od tradičních financí předpokládá, že se investoři a další účastníci finančních trhů nechovají vždy zcela racionálně. Mnoho finančních rozhodnutí je ovlivněno tím, jak lidé informace interpretují a jak podle nich jednají, což není vždy racionální.

Nobelova cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny určené vynálezcem dynamitu Alfredem Nobelem v jeho závěti z roku 1895. Uděluje se od roku 1968 a naprostou většinu nositelů ocenění tvoří američtí ekonomové.

Pondělním oznámením držitele Nobelovy ceny za ekonomii skončil letošní seriál rozdělování těchto prestižních ocenění. Minulý týden byli postupně ohlášeni laureáti Nobelových cen za medicínu, fyziku, chemii, literaturu a mír.

Na vyznamenané čeká finanční odměna ve výši devíti milionů švédských korun (24 milionů Kč) a tradiční slavnostní ceremoniál, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.

Thaler proměnil tvář ekonomické vědy

"Cena míří bezpochyby do správných rukou. Richard Thaler je jedním z průkopníků současného opětovného uvádění psychologických aspektů do učebnicové ekonomie. Behaviorální ekonomie je právě určitou kombinací ekonomie a psychologie," říká analytik Cyrrusu Lukáš Kovanda.

Podle žebříčku Repec/Idas, který hodnotí ekonomy na základě počtu a kvality jejich publikací a také množství citací, patří Thaler do první stovky, doplnil hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Richard Thaler radil jak americkému prezidentovi Baracku Obamovi, tak britskému premiérovi Davidu Cameronovi, připomněl Kovanda. Thaler je například stoupencem zrušení hotovosti, které by podle něj vedlo ke snížení podílu šedé ekonomiky na hrubém domácím produktu, tedy také k růstu daňového inkasa, což by umožnilo snížit daně.

Podle analytika z České spořitelny Michala Skořepy není Thaler typickým akademickým ekonomem. Jeho práce nejsou plné složitých vzorců. Jeho silnou stránkou je schopnost vypozorovat v profesním i běžném životě lidí způsoby myšlení a rozhodování, jež se nehodí do tradičních ekonomických učebnic. Thaler je i spolumajitelem poměrně výdělečného investičního fondu. Záslužná a leckdy i úspěšná je jeho snaha přesvědčit americké firmy, aby u zaměstnanců zavedly automatické zařazení do penzijního spoření s možností kdykoli vystoupit, dodal Skořepa.

Zdroj: ČTK

Ekonomie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa