Šéf euroskupiny Dijsselbloem odejde z nizozemské politiky

Nizozemský ministr financí a předseda takzvané euroskupiny Jeroen Dijsselbloem ve středu oznámil odchod z politiky. Ještě v říjnu složí svůj poslanecký mandát, v čele skupiny zemí platících eurem ale hodlá zůstat až do konce svého funkčního období v polovině ledna. Dijsselbloemova Strana práce (PvdA) utrpěla v březnových volbách tvrdou porážku a skončila v opozici.
"Opouštím nizozemskou politiku," uvedl v prohlášení 51letý Dijsselbloem, který se poprvé stal poslancem už v roce 2000 a téměř pět let zastával funkci ministra financí. V dopise adresovaném předsedkyni zákonodárného sboru Khadije Aribové uvedl, že už nemá energii na to, aby se podílel na obnově své strany v opozici. "Nebylo to jednoduché rozhodnutí," dodal.
Sociálnědemokratická PvdA, která byla v uplynulých letech součástí koaliční vlády s liberální Lidovou stranou pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho, utrpěla v letošních březnových volbách tvrdou porážku. Zatímco v minulém volebním období ji v parlamentu zatupovalo 38 poslanců, nyní jich má ve 150členném zákonodárném sboru pouze devět.
Do poloviny ledna chce Dijsselbloem zůstat v čele euroskupiny. Podrobnosti o svých plánech do budoucna zatím nezveřejnil.
Nizozemec vede euroskupinu od roku 2013. Letos se stal terčem ostré kritiky ze strany Portugalska, Itálie, Španělska a Řecka, když řekl, že jihoevropské země v době dluhové krize čerpaly finanční pomoc od bohatšího severu a přitom utrácely za pití a ženy.
Na konci října by měla oficiálně vzniknout nizozemská vláda, ve které kromě zástupců Rutteovy VVD usednou také členové liberální strany D66 a dvou křesťanských stran - pragmatické Křesťanskodemokratické výzvy (CDA) a konzervativnější Křesťanské unie (CU). Vyjednávání o vzniku kabinetu trvalo rekordních 209 dní.
Zdroj: ČTK