Iráčané oddělili ropu těženou na severu od ropy z Kurdistánu

Irácká ropa těžená na severu země a určená k exportu už proudí do tureckého přístavu Ceyhan odděleně od ropy těžené v Kurdistánu. S odvoláním na transportní zdroje o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Na iráckém severu se těžilo před nynější krizí asi 600 000 barelů denně a ropa byla exportována společným tokem.
Situace se změnila po zářijovém referendu, v němž Kurdové odhlasovali nezávislost na Bagdádu. Irácká vláda poslala v polovině října do sporných oblastí armádu, která obsadila ropná pracoviště v oblastech sice obývaných Kurdy, ale spadajících pod správu centrální vlády. Kurdům nyní zbývají pouze naleziště, která leží na jejich autonomním území.
Podle Reuters nyní proudí k exportu tato ropa už odděleně - Kurdové jsou schopni těžit denně 220 000 až 240 000 barelů. Jejich vedení ve středu nabídlo vládě, že s ní bude jednat o vyřešení politické krize a že zmrazí výsledek referenda. Premiér Hajdar Abádí ale na jejich nabídku nepřistoupil a jeho úřad sdělil, že pro Bagdád je přijatelné jedině zrušení referenda.
Nejdůležitější z ropných nalezišť na severu se nachází v oblasti Kirkúku. Irácká armáda a její spojenci ze šíitských milicí odtud kurdské pešmergy vyhnali minulý týden. Podle Reuters našli opuštěná ropná pracoviště, protože personál před vojáky a hlavně před šíity uprchl. "Nikdo nechtěl riskovat život, rozhodli se odejít, protože historky o šíitských milicích a Kásemovi Solejmáním se rychle šířily," sdělil kurdský zdroj s poukazem na velitele íránských revolučních gard, který řídí zahraniční operace těchto oddílů a zřejmě se podílel na vyjednávání o vstupu irácké armády do sporných oblastí na severu Iráku.
Irácká armáda ve čtvrtek zahájila útok na pozice pešmergů u hranice s Tureckem. Podle agentury AFP chce zajistit oblast, jíž vede exportní ropovod do Ceyhanu.
Zdroj: ČTK
Aktuality
