Americké akcie v úterý zpevnily a index Nasdaq Composite se opět dostal na nové maximum

Akcie ve Spojených státech zakončily úterní seanci v zelených číslech, a smazaly tak část pondělních ztrát. Dařilo se technologickým titulům, jejichž růst dostal index Nasdaq Composite na nový rekord. Měsíční zisky hlavních indexů jsou nejvyšší od února.
Index Dow stoupl o 0,12 % na 23 377,24 bodu, S&P 500 se zvýšil o 0,09 % na 2 575,26 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,43 % na nové zavírací maximum 6 727,67 bodu (historické maximum benchmark posunul až na 6 737,75 bodu). Index volatility VIX se snížil o 3,05 % na 10,18 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o jeden bazický bod na 2,379 %.
V plusu skončila většina hlavních sektorů, dařilo se především sektoru necyklického spotřebního zboží, technologickému odvětví a realitnímu sektoru. Pod nulou skončily finanční sektor, průmyslové odvětví a sektor zdravotní péče.
Všechny tři indexy táhly vzhůru zejména akcie Applu (+1,39 %), kterým se dařilo díky příznivým recenzím jeho nového telefonu iPhone X.
Dařilo se i akciím dodavatele čipů Intel (+2,52 %) a výrobce průmyslové automatizace Rockwell Automation (+7,39 %). Vzhůru zamířily také akcie výrobce cukrovinek Mondelēz International (+5,42 %), který jako řada dalších společností ohlásil nad očekávání dobré čtvrtletní tržby a zisk. Ztrácely naopak akcie dodavatele čipů QUALCOMM (-6,68 %), který vede právní spory s Applem.
Opět klesly akcie průmyslové konglomerátu General Electric (-1,22 %). Titul za sebou má po sérii sedmi poklesů v řadě nejhorší měsíc od finanční krize a nachází se na 5letém minimu. Investoři jsou nervózní kvůli slabým čtvrtletním výsledkům podniku, změnám v jeho vysokém managementu a nejisté dividendové politice.
Výrazný propad zaznamenaly akcie oděvní společnosti Under Armour (-23,71 %), která investory v rámci reportování hospodářských výsledků vyděsila zhoršením svého výhledu. Akciím nepřidaly ani doprovodné komentáře, v jejichž rámci management podniku přiznal, že situace na severoamerickém trhu bude náročná i v příštím roce. Negativem jsou i klesající hrubá marže a výrazná kumulace zásob, které budou muset do oběhu s velkou pravděpodobností zamířit přes slevové akce, čímž tlak na marže jen zesílí.
V závěru obchodování hlavní indexy část zisků odevzdaly v reakci na útok nákladním autem na Manhattanu, při kterém zemřelo nejméně osm lidí. Svědci uvádějí, že automobil vjel v plné rychlosti do jízdního pruhu pro cyklisty. Řidič byl policií postřelen a zadržel, podle amerických médií vše nasvědčuje tomu, že šlo o teroristický útok.
Od začátku měsíce Dow zpevnil o 4,33 %, S&P 500 přidal 2,2 % a Nasdaq Composite posílil o 3,56 %. Od začátku roku Dow roste o 18,3 %, S&P 500 přidává 13,8 % a Nasdaq Composite posiluje o 25 %.
Dolar nepatrně posílil, ropa zdražila
Americký dolar v úterý posiloval, k růstu mu pomáhaly zejména příznivé statistické údaje z USA. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 21.30 SEČ vykazoval růst o 0,1 % na 94,57 bodu. Euro vůči dolaru večer oslabovalo o 0,1 % na 1,165 USD.
Důvěra amerických spotřebitelů je nejvyšší za téměř 17 let, příznivě se vyvíjejí ceny domů a regionální index nákupních manažerů pro oblast Chicaga překonal očekávání. Všechny tyto údaje ukazují, že americká ekonomika pokračuje v expanzi.
Investoři navíc nemají chuť dělat zásadnější úpravy pozic před zasedáním měnových výborů britské a americké centrální banky a před zveřejněním dalších důležitých makrodat. Očekává se také, že prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámí jméno nového šéfa americké centrální banky. Spekuluje se, že Janet Yellenovou by v čele Fedu mohl vystřídat člen Rady guvernérů centrální banky Jerome Powell podporující stejně jako Janet Yellenová postupné zvyšování úrokových sazeb.
Japonská centrální banka v úterý podle očekávání svou měnovou politiku nezměnila. Pouze mírně snížila odhad inflace na letošní fiskální rok.
Ropa v úterý na světových trzích mírně zdražovala, ceny se pohybovaly v blízkosti nejvyšších hodnot za dva roky. Obchodníci očekávají, že kartel OPEC prodlouží dohodu o snížení těžby suroviny. Negativně naopak na vývoj cen působí zprávy o zvýšení dodávek z Iráku a očekávaném zvýšení exportu ze Spojených států.
Těžba ropy v USA od poloviny loňského roku stoupla o téměř 13 % na 9,5 milionu barelů denně. Negativně působí i to, že Bagdád se rozhodl zvýšit vývoz suroviny ze svého jižního území o 220 000 na 3,45 milionu barelů denně. Bagdád se tak snaží vykompenzovat pokles exportu ze severních oblastí, odkud byly nedávno vytlačeny kurdské milice.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Politickou reklamu zadávanou z Ruska, která měla před prezidentskými volbami v USA rozdělit americkou společnost, mohlo na Facebooku zhlédnout 126 milionů Američanů. V pondělí to uvedl provozovatel této největší světové sociální sítě. V průběhu let 2015 až 2017 mělo podle firmy jít asi o 80 000 takových reklamních sdělení, která by se tak dostala ke zhruba polovině oprávněných voličů v USA.
- Experti Organizace spojených národů ve zprávě kritizovali USA za údajně neefektivní a neadekvátní pomoc Portoriku zničenému hurikánem Maria. Více než pět měsíců po bouři údajně v ostrovním státě panují alarmující podmínky. Rekonstrukci zničené elektrické sítě navíc zbrzdil skandál kolem drobné firmy Whitefish Energy, která na ni získala kontrakt v hodnotě stovek milionů dolarů.
- Ceny domů ve Spojených státech v srpnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti amerických městech, meziročně vzrostly o 5,9 %. Čekal se růst o 6 % po +5,8 % v červenci.
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v říjnu stoupl na 66,2 bodu ze zářijových 65,2 bodu (odhad: 61 bodů).
- Piper Jaffray zvýšila cílovou cenu akcií Applu na 200 ze 196 USD.
Výsledková sezóna
- Americká farmaceutická společnost Pfizer v třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk na 2,84 miliardy USD. Před rokem činil srovnatelný čistý zisk 1,36 miliardy USD. Výsledek překonal očekávání, pomohla vysoká poptávka po novějších lécích, nižší jednorázové náklady a nižší výdaje na výrobu a na administrativu.
- Výsledky Aetna v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,45 USD (odhad: 2,06 USD), tržby 15 miliard USD (odhad: 15,11 miliardy USD).
- Výsledky Eaton v 3Q: Upravený zisk na akcii 3,14 USD (odhad: 1,25 USD), tržby 5,21 miliardy USD (odhad: 5,12 miliardy USD).
- Výsledky Under Armour v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,22 USD (odhad: 0,20 USD), tržby 1,4 miliardy USD (odhad: 1,49 miliardy USD).
- Výsledky Archer-Daniels-Midland v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,45 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 14,82 miliardy USD (odhad: 15,63 miliardy USD).
- Výsledky Mastercard v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,34 USD (odhad: 1,23 USD), tržby 3,4 miliardy USD (odhad: 3,28 miliardy USD).
- Výsledky Electronic Arts v 3Q: Ztráta na akcii 0,07 USD (odhad: -0,14 USD), tržby 959 milionů USD (odhad: 1,18 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu -3,5 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality

