Americké akcie v pátek klesly, na týdenní bázi se hlavní indexy na směru neshodly

Akciové indexy ve Spojených státech v pátek klesly v reakci na kauzu bývalého poradce Bílého domu Michaela Flynna, který se přiznal ke lži při výpovědi pro FBI a ke svým kontaktům s Rusy, k nimž ho údajně vyzval sám Donald Trump.
Index Dow odepsal 0,17 % na 24 230,70 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,21 % na 2 642,10 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,38 % na 6 847,59 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 1,33 % na 11,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o téměř pět bazických bodů na 2,361 %. Dařilo se energetickému sektoru, výrazně naopak klesly sektor základních materiálů a průmyslové odvětví.
V indexu S&P 500 v pátek nejvíce vzrostly akcie firem Apache (+5,71 %), Mylan (+4,35 %) a Hewlett Packard Enterprise (+3,51 %). Nedařilo se naopak cenným papírům Mattel (-5,42 %), Alaska Air (-3,27 %) nebo American Airlines Group (-2,95 %).
Za celý týden Dow stoupl o 2,86 % a S&P 500 si připsal 1,52 %, zatímco Nasdaq Composite klesl o 0,6 %.
Dolar oslaboval, ceny ropy dále rostly
Rovněž dolar v pátek oslaboval poté, co podle serveru ABC News bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn vypověděl, že kontakty s Rusy ho pověřil sám Trump v době, kdy byl prezidentským kandidátem. Před zveřejněním zprávy dolar posiloval díky očekávání, že se republikánským senátorům podaří sehnat dost hlasů pro schválení daňové reformy.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ztrácel kolem 22.00 SEČ asi 0,13 % na 92,85 bodu. Na japonský jen americká měna ztrácela asi 0,4 % na 112,10 JPY. Euro k dolaru ale oslabovalo o 0,1 % na 1,1892 USD.
Bitcoin za týden zdražil o 31 % na 10 840 USD, kurz etherea se snížil o 0,85 % na 463 USD a bitcoin cash odepsal přes 12 % na 1 450 USD.
Ceny ropy v pátek výrazně rostly po čtvrteční dohodě těžařských zemí o prodloužení omezení dodávek suroviny na trh, a přiblížily se tak více než dvouletým maximům z minulého měsíce.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se ve čtvrtek ve Vídni podle očekávání dohodla, že prodlouží omezení těžby ropy o devět měsíců, tedy do konce příštího roku. K rozhodnutí se následně připojila i skupina zemí mimo ropný kartel, do které patří mimo jiné Rusko.
Snahu o podporu cen ropy omezením dodávek komplikují Spojené státy, které se k dohodě nepřipojily. Kartel OPEC a jeho spojenci dali najevo, že jsou v polovině příštího roku připraveni omezení těžby přehodnotit, pokud by růst cen vedl k masivnímu zvyšování produkce ropy v USA.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká společnost Tesla připojila k australské síti největší lithium-iontovou baterii na světě. Splnila tak slib svého šéfa Elona Muska, že tak učiní do 100 dnů od podpisu smlouvy. Ta byla podepsána 29. září. Baterie, která byla instalována poblíž města Jamestown, je připojena k síti ve větrné farmě francouzské společnosti Neoen.
- Bývalý americký prezident Barack Obama lituje, že USA v současnosti opustily vedoucí pozici v celosvětovém boji proti oteplování. Obama v pátek řekl na tiskové konferenci v Dillí, že se jedná o krátkou přestávku v narážce na prezidentství republikána Donalda Trumpa, který letos odstoupil od pařížské dohody o ochraně klimatu. USA k ní přistoupily za Obamova mandátu loni.
- Americké regulační orgány se rozhodly povolit burzovním operátorům CME Group a CBOE Global Markets obchodování s termínovými kontrakty na internetovou měnu bitcoin. V pátek to oznámila americká Komise pro termínové obchodování s komoditami (CFTC).
- Index nákupních manažerů v americkém zpracovatelském sektoru od firmy IHS Markit dosáhl v listopadu hodnoty 53,9 bodu. V říjnu to bylo 54,6 bodu, trh očekával prudší pokles na 53,8 bodu. Klíčová je hladina 50 bodů, která odděluje pásmo expanze aktivity od pásma její kontrakce. Ukazatel od institutu ISM rovněž klesl, a to na 58,2 bodu z 58,7 bodu v říjnu, čekal se výsledek 58,4 bodu.
- Výdaje ve stavebnictví v USA v říjnu meziměsíčně stouply o 1,4 % (odhad: +0,5 %, září: +0,3 %).
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy v USA se v uplynulém týdnu zvýšil o dva na 749. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu stoupl o šest na 929. Uvedla to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Senátní verzi klíčového zákona o daňové reformě čeká kritický týden, o návrzích vlády prezidenta Donalda Trumpa na snížení daňové zátěže podniků i fyzických osob by se v horní sněmovně amerického Kongresu mohlo hlasovat už ve čtvrtek. V pondělí to napsal americký server Politico. Sněmovna reprezentantů svou verzi odhlasovala už před deseti dny, výsledek v Senátu ale není jistý.
- Soud v Tel Avivu v pondělí nařídil americké alternativní taxislužbě Uber, aby od středy zastavila své aktivity v oblasti sdílených jízd v Izraeli. Uber loni začal své služby zkušebně nabízet v Tel Avivu a doufal, že si tak otevře cestu k plnému provozu v Izraeli.
- Prodeje nových domů v USA se v říjnu meziměsíčně zvýšily o 6,2 % na celoročně přepočítané tempo 685 tisíc jednotek. Trh vyhlížel pokles o 6,3 % po zářijovém růstu o 14,2 %.
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v listopadu klesl na 19,4 bodu (říjen: 27,6 bodu, odhad: 24 bodů).
- Morgan Stanley snížila doporučení na akcie Western Digital na "equal weight" z "overweight".
- Raymond James zvýšila doporučení na akcie Lowe's na "outperform" z "market perform".
Jerome Powell, kterého prezident Donald Trump nominoval na post příštího šéfa americké centrální banky, očekává další růst úrokových sazeb ve Spojených státech. Centrální banka si ale podle něj musí zachovat schopnost přizpůsobit svou měnovou politiku vývoji ekonomiky. Powell to v úterý uvedl během vystoupení před bankovním výborem Senátu.
- Elektrický tahač Semi, který nedávno představila společnost Tesla, spotřebuje na jedno nabití stejné množství energie jako téměř 4 000 domácností. K tomuto závěru dospěla přední poradenská firma Aurora Energy Research, čímž značně zpochybnila životaschopnost projektu a poukázala na problém elektromobilů vůbec, napsal list Financial Times.
- Skupina amerických senátorů chce od alternativní taxislužby Uber podrobnější vysvětlení případu, kdy jí hackeři ukradli data 57 milionů zákazníků a řidičů. Informoval o tom portál zpravodajské stanice CNBC. Bezpečnostní incident společnost oznámila před týdnem s tím, že jej přes rok tajila, a že dokonce hackerům zaplatila na výkupném 100 000 dolarů, aby data vymazali a o útoku mlčeli.
- Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v říjnu meziměsíčně klesl o 0,4 % (odhad: +0,5 %). V září se objem skladových zásob zvýšil o 0,1 %.
- USA: Obchodní bilance se zbožím v říjnu skončila s deficitem 68,3 miliardy USD (odhad: -65 miliard USD, září: -64,14 miliardy USD).
- Ceny domů ve Spojených státech v září podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti amerických městech, meziročně vzrostly o 6,2 %. Čekal se růst o 6,1 % po +5,8 % v srpnu. Index cen domů FHFA se meziměsíčně zvýšil o 0,3 % při očekávání 0,6% růstu po +0,8 % v srpnu.
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v listopadu vyšplhala na nejvyšší úroveň za 17 let. Spotřebitelé jsou optimističtější v hodnocení současné situace i vyhlídek na příštích šest měsíců. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které zveřejnila organizace Conference Board. Index důvěry vzrostl na 129,5 bodu z říjnových 126,2 bodu, dostal se tak nejvýše od listopadu 2000.
- Růst americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 3,3 % z 3,1 % v předešlém čtvrtletí. Ukázal to středeční zpřesněný odhad amerického ministerstva obchodu. Analytici počítali s růstem o 3,2 %. Jádrové výdaje na osobní spotřebu ve třetím čtvrtletí stouply o 1,4 % po 0,9% zvýšení v předchozím období (odhad: 1,4 %).
- Americká ekonomika pokračovala i v posledních týdnech v mírném růstu napříč regiony. V pravidelné situační zprávě o stavu hospodářství zvané Béžová kniha to uvedl Fed. Centrální banka USA přitom vnímá sílící inflační tlaky.
- Americká centrální banka uvažuje o vytvoření vlastní digitální měny. Ve středu to podle severu CNBC uvedl prezident Federální rezervní banky v New Yorku William Dudley. Jeho prohlášení přichází v době pokračujícího růstu hodnoty kybernetické měny bitcoin.
- Spojené státy zahájily další vyšetřování obchodních praktik Číny. Tentokrát se zaměřily na hliníkárenský průmysl a zkoumají, zda plechy z hliníkových slitin nejsou prodávány za nelegálně nízkou cenu. Spojené státy nazvaly toto vyšetřování historickým. Je to první vyšetřování za zhruba tři desetiletí, které zahájila sama vláda. Obvykle je vyšetřování zahájeno po stížnosti některé z amerických společností.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 24. listopadu po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 3,1 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- USA: Rozjednané prodeje domů v říjnu meziměsíčně stouply o 3,5 % (odhad: +1 %, září: -0,4 %) a meziročně vzrostly o 1,2 % (září: -5,7 %).
- Zásoby ropy na území Spojených států se v minulém týdnu snížily o 3,429 milionu barelů. Vyplývá to ze zprávy amerického Úřad pro energetické informace (EIA). Čekalo se, že zásoby klesnou o 2,301 milionu barelů po poklesu o 1,855 milionu barelů v předchozím týdnu.
- RBC Capital zvýšila doporučení na akcie Wal-Mart Stores (ve středu +0,80 %) na "sector perform" z "underperform", jejich cílová cena byla zvýšena na 96 z 92 USD.
- Společnost Amazon (ve středu -2,71 %) uvedla, že takzvané Cyber Monday bylo jejím nejlepším prodejním dnem v historii. I tak ale akcie ztrácely společně s dalšími velkými jmény v technologickém odvětví.
- Cena digitální měny bitcoin ve čtvrtek na platformě BitStamp sestoupila až na 9 000 USD. Od středečního výstupu na rekordních 11 395 USD tak nejznámější kryptoměna ztratila více než pětinu hodnoty. Do večera se ale kurz bitcoinu vrátil k 10 000 USD.
- Komunikační aplikaci WhatsApp ve čtvrtek večer postihly rozsáhlé výpadky. Problém zaznamenali uživatelé v Evropě, na východním pobřeží USA, v Jižní Americe a Indii, uvedly agentury Reuters a DPA. Podle serveru downdetector.com, který cituje agentura Reuters, byla nejhorší situace v severní Evropě a v Brazílii. Firma podle svého prohlášení problém záhy odstranila, prý trval méně než hodinu.
- Americká společnost Google čelí v Británii první hromadné žalobě. Je to kvůli neoprávněnému shromažďování informací a kvůli tomu, že Google u zhruba 5,4 milionu lidí podle stěžovatelů obešel nastavení ochrany osobních údajů na přístrojích iPhone. Žalující stranu vede bývalý ředitel poradenské společnosti pro spotřebitele Which? Richard Lloyd, informoval zpravodajský server BBC.
- Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se na čtvrtečním zasedání ve Vídni podle očekávání dohodla, že prodlouží omezení těžby ropy o devět měsíců, tedy do konce příštího roku. K rozhodnutí se později připojila také skupina zemí mimo ropný kartel zahrnující Rusko. Oznámil to saúdskoarabský ministr energetiky Chálid al-Fálih. Naznačil ovšem, že zúčastněné země by v polovině příštího roku mohly dohodu přehodnotit.
- Spojené státy oficiálně sdělily Světové obchodní organizaci (WTO), že jsou proti udělení statusu tržní ekonomiky Číně. USA tento názor zastávají spolu s Evropskou unií, protože čínská vláda se podle nich příliš vměšuje do ekonomiky.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 25. listopadu 238 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Je to o něco méně než v předcházejícím týdnu (240 tisíc, revidováno z původního odhadu 239 tisíc) a než očekával trh (240 tisíc).
- Osobní příjmy v USA stouply během října o 0,4 %, zatímco výdaje na osobní spotřebu stouply o 0,3 % a ceny příslušného zboží a služeb se zvedly o 0,1 %.
- Americká burza Nasdaq bude ve spolupráci s firmou Cantor Fitzgerald od poloviny příštího roku nabízet obchodování s bitcoinovými futures. I v reakci na překročení hranice 11 000 USD za bitcoin hodlá profitovat z toho, že vytvoří pro brokery i investory na trhu s nejrozšířenější kryptoměnou vysoce likvidní prostředí.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Tiffany & Co. (ve středu -1,59 %) v 3Q: Zisk na akcii 0,8 USD (odhad: 0,76 USD), tržby 976,2 milionu USD (odhad: 958,3 milionu USD).
- Výsledky Barnes & Noble v 2QFY2018: Ztráta na akcii 0,41 USD (loni: -0,29 USD, odhad: -0,26 USD), tržby 791,1 milionu USD (loni: 858,5 milionu USD).
- Výsledky Express v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,08 USD (loni: 0,15 USD, odhad: 0,08 USD), tržby 498,7 milionu USD (loni: 506,1 milionu USD, odhad: 488 milionů USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK