Americké akcie v úterý zlevnily, investoři jsou mírně skeptičtí ohledně dopadů daňové reformy

Americké akcie v úterý oslabily. Nad původním nadšením z pravděpodobného přijetí daňové reformy převážily obavy z toho, jaký bude mít reforma dopad na další vývoj úrokových sazeb. V posledních týdnech akcie v naději na snížení daní, které by mohlo zvýšit zisky amerických firem a podpořit ekonomiku USA, posilovaly.
Index Dow klesl o 0,15 % na 24 754,75 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,32 % na 2 681,47 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,44 % na 6 963,85 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,25 % na 10,03 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o sedm bazických bodů na 2,464 %.
V červených číslech skončily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví necyklického spotřebního zboží, energetického sektoru a průmyslového odvětví. Nejvýrazněji klesly realitní odvětví a sektor veřejných služeb.
Z jednotlivých titulů klesly například akcie společnosti Apple (-1,07 %). Makléřská firma Instinet snížila doporučení na akcie Applu na "neutral". Uvedla, že rovnováha nabídky a poptávky po iPhonu X naznačuje, že Apple nemá prostor ke zvýšení výhledu prodeje v příštím čtvrtletí.
Sněmovna reprezentantů v úterý schválila daňovou reformu prezidenta Donalda Trumpa, která je považována za největší úpravu daní od dob republikánského prezidenta Ronalda Reagana v 80. letech. Ještě v noci amerického času chce o návrhu hlasovat Senát. Pokud Kongres reformu přijme, očekává se, že ji Trump během středy podepíše. Zákon mimo jiné navrhuje snížení sazby daně právnických osob na 21 % z nynějších 35 %.
Výnosy dluhopisů se zvýšily v reakci na statistiku z amerického realitního trhu. Bytová výstavba v USA v listopadu nečekaně stoupla nejvýše za 13 měsíců, stavba rodinných domů pak byla nejvyšší za deset let.
Dolar oslabil, ceny ropy nadále podporuje výpadek ropovodu Forties
Dolar v úterý pokračoval v poklesu ke koši předních světových měn kvůli obavám, zda zákon o daňové reformě v USA bude mít skutečně velký vliv na ekonomický růst země.
V závěru obchodování dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesal o 0,3 % na 93,45 bodu a euro vůči dolaru zpevňovalo o půl procenta na 1,1842 USD.
Ceny ropy stále podporuje výpadek severomořského ropovodu Forties, omezování těžby předními světovými producenty a očekávání, že data potvrdí pokles zásob ropy v USA. Růst cen ale omezuje rostoucí těžba v USA.
Firma Ineos, která je provozovatelem ropovodu Forties, předpokládá, že jeho oprava bude dokončena do čtyř týdnů od jeho uzavření 11. prosince. Stabilní podporou je pro ceny ropy dohoda členských i nečlenských států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o omezování těžby ropy o 1,8 milionu barelů denně. Zatím dohoda platí do konce roku 2018, ale ruská společnost Rosněfť ve středu uvedla, že by mohla být dále prodloužena.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Sněmovna reprezentantů Spojených států v úterý schválila daňovou reformu prezidenta Donalda Trumpa, která je považována za největší úpravu daní od dob republikánského prezidenta Ronalda Reagana v 80. letech. Ještě v noci amerického času chce o návrhu hlasovat také Senát. Pokud Kongres reformu přijme, očekává se, že ji Trump během středy podepíše.
- Největší americký maloobchodní prodejce hraček Toys 'R' Us kvůli slabým vánočním tržbám zvažuje, že zavře nejméně 100 obchodů ve Spojených státech. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedla agentura Bloomberg.
- Americká internetová společnost Facebook podle německého kartelového úřadu zneužívá dominantního postavení na trhu, když shromažďuje údaje o uživatelích. Vyplývá to z předběžných výsledků dvacetiměsíčního vyšetřování, které v pondělí úřad zveřejnil.
- Deficit bilance běžného účtu USA v třetím čtvrtletí klesl proti předchozím třem měsícům o 19,2 % na 100,6 miliardy USD, což je nejnižší schodek za tři roky. Zlepšení bilance je výsledkem nižšího deficitu obchodu se zbožím, většího přebytku bilance služeb a vyšších příjmů ze zahraničních investic. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
- Mexický telekomunikační a mediální magnát Carlos Slim prodal více než polovinu ze svého 17% podílu v americkém vydavatelství New York Times hedgeovým fondům v USA. Obchod oznámila Slimova Banco Inbursa na svém webu už 6. prosince, uvedl v úterý list Financial Times.
- Zahájená výstavba v USA v listopadu meziměsíčně stoupla z celoročně přepočítaného tempa 1,256 milionu jednotek (revidováno z 1,29 milionu jednotek) na 1,297 milionu jednotek, což představuje nárůst o 3,3 % po +13,7 % v předchozím měsíci. Čekal se pokles na 1,25 milionu jednotek.
- Instinet snížila doporučení na akcie Applu na "neutral" z "buy".
Výsledková sezóna
- Výsledky Carnival v 4QFY2017: Upravený zisk na akcii 0,63 USD (odhad: 0,51 USD), tržby 4,23 miliardy USD (odhad: 4,15 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK