USA: Sněmovna reprezentantů schválila daňovou reformu, musí o ní ale hlasovat znovu

(AKTUALIZOVÁNO, 23.40) Sněmovna reprezentantů USA v úterý schválila daňovou reformu prezidenta Donalda Trumpa, která je považována za největší úpravu daní od dob republikánského prezidenta Ronalda Reagana v 80. letech. Hlasovat o návrhu však kvůli procedurálním překážkám bude muset ve středu znovu. Senátoři chtějí ještě během noci přijmout upravenou verzi, která nedostatky odstraní. Pokud Kongres reformu přijme, očekává se, že ji Trump během středy podepíše.
Důvodem druhého hlasování jsou podle vůdce republikánů ve sněmovně Kevina McCarthyho tři sporné části, které kvůli procedurálnímu postupu není možné ve stočlenném Senátu schválit prostou většinou, ale nejméně 60 hlasy. A ty republikáni, kteří disponují 52 senátorskými mandáty, nemají. Agentura Bloomberg napsala, že Senát i tak chce v noci hlasovat, proto sporné části zcela odstraní, případně je upraví tak, aby pravidlům hlasování vyhovovaly.
"Lidem této země vracíme zpět jejich peníze," prohlásil republikánský předseda sněmovny Paul Ryan. Sněmovna úpravu daňového systému, kterou Senát musí upravit, odsouhlasila 227 hlasy proti 203.
Donald Trump již na Twitteru pogratuloval republikánům ve Sněmovně reprezentantů za to, že reformu, která je jedním z pilířů jeho vládního programu, odsouhlasili. Označil je za skvělé kongresmany, kteří hlasovali pro snížení daní Američanů.
Návrh mimo jiné snižuje daň z příjmu právnických osob na 21 % z 35 %, jednotlivci si pak budou moci snížit svůj daňový základ o dvojnásobek současného stavu. Kritici naopak poukazují na to, že změny pomohou především korporacím a bohatým. Trump nesouhlasné názory odmítá a tvrdí, že z daňových úprav budou těžit všichni.
Zdroj: ČTK