Americké akcie se ve středu na směru neshodly, během dne ale všechny tři hlavní indexy stouply na nová maxima

Akcie ve Spojených státech uzavřely středeční obchodování smíšeně. Náladu na trhu po počátečním výstupu indexů na nová maxima zasáhly výroky amerického ministra obchodu Wilbura Rosse, které rozvířily obavy ohledně možné obchodní války USA s Čínou.
Index Dow si připsal 0,16 % na 26 252,12 bodu, zatímco širší S&P 500 klesl o 0,06 % na 2 837,54 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,61 % na 7 415,06 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 3,33 % na 11,47 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o tři a půl bazického bodu na 2,648 %.
Dařilo se finančnímu odvětví, sektoru základních materiálů či odvětví cyklického spotřebního zboží. Výrazně naopak klesly odvětví veřejných služeb a technologický sektor.
Wilbur Ross na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu uvedl, že americké úřady vyšetřují, zda je zapotřebí podniknout opatření kvůli čínskému porušování práv v oblasti duševního vlastnictví.
Výrazný pokles zaznamenaly akcie průmyslového konglomerátu General Electric (-2,66 %). Společnost vykázala za čtvrté čtvrtletí ztrátu deset miliard dolarů a oznámila, že ji kvůli odpisům v pojišťovací divizi North American Life & Health začala vyšetřovat americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC).
Dolar oslabil, ropa zvrátila úvodní pokles
Na devizovém trhu dolar ve středu sestoupil na nové tříleté minimum vůči koši šesti hlavních měn. K poklesu přispělo prohlášení amerického ministra financí Stevena Mnuchina, podle kterého je slabší dolar příznivý pro zahraniční obchod Spojených států.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti světových měn, se poprvé od prosince 2014 propadl pod 90 bodů. Kolem 22.00 SEČ vykazoval pokles o zhruba procento na 89,25 bodu. Euro si vůči dolaru ve stejnou dobu připisovalo 0,8 % na 1,24 USD.
"Je to poprvé za velmi dlouhou dobu, co se ministr financí USA vyslovil proti silnému dolaru," řekla k Mnuchinovu prohlášení analytička Sireen Harajliová ze společnosti Mizuho.
Dolar podle analytiků tlačí dolů rovněž obavy ohledně protekcionistické politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tento týden Trump schválil vysoká cla na dovoz solárních panelů a velkých praček, což vyvolalo negativní reakce ze strany Číny i Jižní Koreje.
Ceny ropy v polovině týdne smazaly počáteční pokles a začaly znovu růst. Severomořská ropa Brent se tak dostala na nové více než tříleté maximum nad 70 USD za barel. K růstu přispěla zpráva amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) o poklesu zásob v minulém týdnu.
EIA uvedla, že zásoby ropy za minulý týden klesly o 1,1 milionu barelů. Zásoby v důležitém překladišti Cushing se snížily o 3,2 milionu barelů. Analytici v anketě agentury Reuters čekali propad o 1,6 milionu barelů, zpráva EIA je však opakem úterní zprávy ropného institutu API, která uvádí, že zásoby černého zlata v USA se o 4,8 milionu barelů zvýšily.
Analytici se domnívají, že pokles cen ropy teď bude jen krátkodobý. Upozorňují, že ceny suroviny mají nyní podporu v silném globálním ekonomickém růstu, který zvyšuje poptávku po ropě, a v dohodě mezi předními světovými producenty ropy o omezení těžby, která má platit až do konce letošního roku.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Americká firma Alphabet, která vlastní internetový vyhledávač Google, se spojila s čínskými společnostmi Tencent Holdings a Sequoia Capital China a v rámci stávajícího kola financování investují 15 milionů dolarů do biotechnologické firmy XtalPi. Tato firma využívá umělou inteligenci, cloudové aplikace a kvantovou fyziku pro zlepšení účinnosti, přesnosti a úspěšnosti léčiv.
- Největší americký maloobchodní prodejce hraček Toys 'R' Us v příštích měsících zavře zhruba pětinu svých obchodů ve Spojených státech ve snaze zotavit se z jednoho z největších bankrotů v oboru. Jak oznámil šéf řetězce David Brandon, první ze 180 obchodů zavře v únoru a pokračovat bude do poloviny dubna. Opatření se netýká žádné z 83 kanadských provozoven.
- Evropská komise ve středu udělila americkému výrobci čipů Qualcomm pokutu 997 milionů eur. Podle komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové firma platila svému klíčovému zákazníkovi, společnosti Apple, miliardy dolarů za to, aby nenakupoval u konkurence. Podle evropských pravidel o hospodářské soutěži je to nepřípustné.
- Spojené státy jsou absolutně oddány svobodnému a spravedlivému obchodu a mezi politikou prezidenta Donalda Trumpa "Amerika na prvním místě" a jeho vírou v obchodní spolupráci s ostatními státy neexistuje žádný nesoulad. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to ve středu prohlásil ministr financí USA Steven Mnuchin. Učinil tak jen dva dny poté, co Trump podepsal nová cla na dovoz praček a solárních panelů.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle předběžných údajů společnosti Markit vzrostl na 55,5 bodu z prosincových 55,1 bodu. Analytici očekávali mírný pokles na 55 bodů. Index nákupních manažerů v sektoru služeb se však snížil, a to na 53,3 bodu z 53,7 bodu v předchozím měsíci. Analytici očekávali růst na 54 bodů. Kompozitní PMI klesl na 53,8 bodu z 54,1 bodu.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 1,071 milionu barelů (odhad: -1,6 milionu barelů, předchozí týden: -6,861 milionu barelů).
- Saúdskoarabská ropná společnost Saudi Aramco má zájem o rozšiřování svých aktivit ve Spojených státech. Tamní podnikatelské prostředí je podle firmy čím dál atraktivnější díky daňové reformě a podpoře ropného průmyslu ze strany prezidenta Donalda Trumpa. Agentuře Reuters to ve středu na okraj letošního výročního zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu řekl generální ředitel společnosti Amín Násir.
Výsledková sezóna
- Největší americký průmyslový konglomerát General Electric se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku propadl do ztráty deset miliard USD ve srovnání se ziskem 3,48 miliardy USD ve stejném období předchozího roku. Důvodem ztráty byly mimořádné náklady způsobené odpisy pojišťovacích aktivit a novým daňovým zákonem. Ve výhledu na letošní rok je však firma optimistická.
- Výsledky United Technologies v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,6 USD (odhad: 1,56 USD), tržby 15,68 miliardy USD (odhad: 15,39 miliardy USD).
- Výsledky Baker Hughes v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,15 USD (odhad: 0,14 USD), tržby 5,76 miliardy USD (odhad: 5,63 miliardy USD).
- Výsledky Comcast v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,49 USD (odhad: 0,47 USD), tržby 21,92 miliardy USD (odhad: 21,84 miliardy USD).
- Výsledky General Dynamics v 4Q: Upravený zisk na akcii 2,1 USD (odhad: 2,36 USD), tržby 8,3 miliardy USD (odhad: 8,45 miliardy USD).
- Výsledky Abbott Laboratories v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,74 USD (odhad: 0,73 USD), tržby 7,6 miliardy USD (odhad: 7,37 miliardy USD).
- Výsledky Ford Motor v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,39 USD (odhad: 0,43 USD), tržby 41,3 miliardy USD (odhad: 36,3 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu -0,5 %.
- Výsledky F5 Networks v 1QFY2018: Upravený zisk na akcii 2,26 USD (odhad: 2,04 USD), tržby 523,2 milionu USD (odhad: 521 milionů USD). Akcie ve středečním after-marketu +2,5 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
