Slabší dolar je pro USA podle Mnuchina krátkodobě přínosem

Spojené státy jsou absolutně oddány svobodnému a spravedlivému obchodu a mezi politikou prezidenta Donalda Trumpa "Amerika na prvním místě" a jeho vírou v obchodní spolupráci s ostatními státy neexistuje žádný nesoulad. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to ve středu prohlásil ministr financí USA Steven Mnuchin. Učinil tak jen dva dny poté, co Trump podepsal nová cla na dovoz praček a solárních panelů.
Před čtvrtečním příjezdem prezidenta Trumpa ministr financí Steven Mnuchin a ministr obchodu Wilbur Ross v rozhovoru s novináři obhajovali agresivní obchodní kroky přijaté Spojenými státy a sdělili, že další přijdou. Jak poznamenal list Financial Times, Steven Mnuchin přijel do Davosu s nekompromisním vzkazem světu, že politika Trumpovy administrativy je dobrá jak pro USA, tak pro zbytek světa.
Mnuchin také prohlásil, že slabší dolar je v krátkodobém horizontu pro americký obchod plusem, nicméně očekává, že příznivý hospodářský vývoj měnu dlouhodobě podpoří. V dlouhodobém horizontu je síla dolaru odrazem síly americké ekonomiky a toho, že je a zůstane primární rezervní měnou. Mnuchin zopakoval cíl Bílého domu dosáhnout ekonomického růstu na úrovni tří a více procent.
Dolarový index vůči koši šesti předních měn v reakci na jeho slova oslabil o 0,58 procenta. Od Trumpovy inaugurace dolar ztratil 11 procent.
Mnuchin řekl, že Spojené státy jsou otevřené podnikání a že reakce na daňové škrty byla lepší, než se očekávalo. "Je to o programu Amerika na prvním místě, to ale znamená, že Amerika pomáhá i ostatnímu světu," řekl v rozhovoru s novináři. Na dotaz na novou dohodu o volném obchodu původně nazývané Transpacifické partnerství (TPP), z níž se USA loni stáhly, Mnuchin uvedl, že účast Washingtonu "není shozena ze stolu". Nicméně dodal, že USA fandí bilaterálním dohodám.
Nekompromisně pak definoval obchodní politiku USA ministr obchodu Wilbur Ross, když novinářům sdělil, že obchodní války jsou každodenní realitou. "Bohužel, každičký den různé strany porušují pravidla a snaží se získat nespravedlivé výhody. Obchodní války tu už nějakou dobu jsou, rozdíl je ten, že na hradby se nyní dostávají americké oddíly," prohlásil Ross podle listu Financial Times.
Ross prohlásil, že obchodní kroky USA byly vyprovokovány "Nevhodným chováním obchodních protistran". Co se týče volného obchodu, řada zemí je podle něho zdatná v rétorice, ale ve skutečnosti provádějí extrémní protekcionismus.
Příjezd prezidenta Donalda Trumpa do Davosu se očekává ve čtvrtek, s projevem by měl vystoupit v pátek. Trump je prvním úřadujícím prezidentem Spojených států, který fórum navštíví od vystoupení Billa Clintona v roce 2000. Delegace USA je největší, jaká kdy do Davosu přijela, je v ní deset členů kabinetu a vedoucích zaměstnanců Bílého domu včetně jeho zetě a poradce Jareda Kushnera, uvedla agentura Reuters
Zdroj: ČTK