Americké akcie týden zahájily smíšeně. Dařilo se technologickým titulům, které dostaly index Nasdaq na nový rekord

Akcie ve Spojených státech se v pondělí na směru neshodly. Obavy z dopadu zavedení cel měly negativní dopad na průmyslové společnosti a poslaly dolů indexy Dow a S&P 500. Technologický index Nasdaq Composite ovšem díky příznivým zprávám ze sektoru posílil a vystoupal na nové historické maximum.
Index Dow klesl o 0,62 % na 25 178,61 bodu a širší S&P 500 klesl o 0,13 % na 2 783,02 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,36 % na nové zavírací maximum 7 588,32 bodu (historické maximum posunul na 7 609,10 bodu). Index volatility VIX stoupl o 7,79 % na 15,78 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva a půl bazického bodu na 2,868 %.
Dařilo se technologickému sektoru, odvětví veřejných služeb či sektoru necyklického spotřebního zboží. Více než půl procenta naopak odepsal průmyslový sektor.
Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zavést cla na dovoz oceli a hliníku mělo negativní dopad na akcie podniků, které jsou velkými spotřebiteli obou kovů, protože cla mohou zvýšit jejich náklady a ohrozit prodeje v zahraničí. Oslabily tak akcie výrobce letadel Boeing (-2,91 %) či výrobce těžkých stavebních a těžebních strojů Caterpillar (-2,37 %).
Náladu na trhu částečně zmírnila zpráva CNBC, že horkým kandidátem na místo ekonomického poradce Bílého domu po Gary Cohnovi je Larry Kudlow, kterého řada investorů považuje podobně jako Cohna za většího zastánce volného obchodu. Zatím to však podle analytiků nestačí k tomu, aby to zahnalo obavy z vypuknutí globálních obchodních válek.
Technologickému indexu se podařilo posílit díky několika zprávám z odvětví. Jednou z nich byly další signály nesouhlasu s nabídkou firmy Broadcom (+3,57 %) na převzetí amerického výrobce grafických čipů Qualcomm (-0-35 %). Akcie firmy Micron Technology (+8,76 %) stouply o téměř devět procent díky lepšímu hodnocení od analytiků firmy Nomura. Posílily také výrobci optických komponentů Oclaro (+27,52 %) a Lumentum Holdings (+4,39 %) po zprávě o spojení firem.
Dolar oslaboval, ropa přišla o úvodní zisky
Americký dolar v pondělí oslaboval vůči většině předních světových měn. Mohla za to páteční zpráva o vývoji nezaměstnanosti v USA, jež ukázala, že mzdy nadále rostou jen velmi mírným tempem. To zřejmě zabrání Fedu, aby v letošním roce zvýšil úrokové sazby více než třikrát.
V závěru obchodování dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesal o 0,3 % na 89,89 bodu. Euro vůči dolaru večer posilovalo o 0,3 % na 1,23 USD.
Ceny ropy v pondělí přišly o počáteční zisky a klesly o téměř dvě procenta v obavách z růstu těžby ropy v USA. Těžaři minulý týden zastavili provoz ve čtyřech z celkových 800 aktivních vrtů. Úroveň činnosti v odvětví je však i tak mnohem vyšší než před rokem, kdy bylo v provozu 617 vrtů.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Americký ministr obchodu Wilbur Ross bude jednat se zástupci EU o odstraňovaní cel a dalších obchodních bariér uplatňovaných na dovoz zboží ze Spojených států. V pondělí to uvedl americký prezident Donald Trump.
Na 7 až 7,9 miliardy dolarů oceňuje americkou společnost Dropbox primární veřejná nabídka akcií, o kterou firma provozující webové úložiště v pondělí požádala. Před čtyřmi lety přitom byla v rámci investičního financování ohodnocena na deset miliard dolarů. Jak vyplývá z dokumentů předložených americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC), firma vydá 36 milionů akcií za cenu od 16 do 18 dolarů.
Goldman Sachs zvýšila doporučení na akcie Archer Daniels Midland na "buy" z "neutral".
UBS zvýšila doporučení na akcie Time Warner na "buy" z "neutral".
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK