Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, technologický sektor klesl o 2 %

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování smíšeně. Do mínusu je poslal výprodej technologického sektoru, který v posledních dnech klesá kvůli skandálu Facebooku, jenž se týká neoprávněného použití údajů o uživatelích sítě.
Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,25 % na 368,5 bodu, britský FTSE 100 stoupl o 0,64 % na 7 044,74 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,29 % na 5 130,44 bodu a německý DAX klesl o 0,25 % na 11 940,71 bodu.
Technologický sektor kvůli problémům Facebooku přišel zhruba o 2 %. Nejvíce ztratil rakouský výrobce čipů Austria Microsystems, jehož akcie se propadly zhruba o 9,5 %.
Dařilo se naopak britsko-nizozemskému výrobci potravin a spotřebního zboží Unilever, jehož cenné papíry zdražily o více než 4 % poté, co na ně zvýšila doporučení banka UBS (z "neutral" na "buy").
Mírně naopak klesly akcie německých automobilek BMW a Daimler, které ve středu oznámily, že spojí své síly v oblasti nabídky nových služeb mobility, jako je sdílení aut a dobíjení elektrických aut. Firmy vytvoří společný podnik, do kterého vloží své současné aktivity na poli služeb městské mobility.
Evropské akcie (28. března 2018), zdroj: CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Odbory odmítly úterní nabídku Škody Auto na růst tarifních mezd o deset procent a vyplacení mimořádné prémie 5 000 korun ve mzdě za duben. Odboráři nabídku pokládají za nedostatečnou. Firma ale podle odborů označila tuto nabídku za konečnou. Odboráři jsou nyní připraveni vypovědět uzavřené dohody o vícesměnných systémech pracovní doby, na kterých se se Škodou domluvili koncem loňského roku. Odboráři to uvedli na svém webu.
- Z obyvatel středoevropských zemí současnou ekonomickou situaci nejlépe hodnotí Poláci následovaní Čechy, Maďary a Slováky. V Česku je situace dobrá pro 44 procent lidí, špatná pro 15 procent. Jako ani dobrou, ani špatnou ji hodnotilo 39 procent dotázaných, zjistil průzkum, jehož výsledky ve středu zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Ve všech čtyřech zemích bylo hodnocení optimističtější než v polovině loňska.
- Spotřebitelská nálada v Německu se překvapivě zlepšila, tamní spotřebitelé jsou optimističtější ohledně budoucího vývoje příjmů a ochotnější utrácet. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu společnosti GfK. Údaje signalizují, že spotřebitelské výdaje budou i nadále podporovat hospodářský růst v Německu.
- Emise skleníkových plynů v Německu v loňském roce klesly o 0,5 procenta, z valné části díky uzavření některých uhelných elektráren. Prostor ke snižování stoupajících emisí mají naproti tomu výrobci osobních automobilů a továrny. Vyplývá to z předběžné zprávy spolkové agentury pro životní prostředí (UBA).
Zdroj: CNBC