Evropské akcie v pátek zpevnily, za celý týden stouply zhruba o půl procenta

Evropské akciové trhy zakončily týden v zelených číslech, když se investoři vraceli ke čtvrtečnímu zasedání ECB a vyhodnocovali hospodářské výsledky několika velkých evropských a amerických firem.
Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,2 % na 384,5 bodu, za celý týden si pak připsal 0,5 %. Britský FTSE 100 získal 1,09 % na 7 502,21 bodu (týden: +0,72 %), francouzský CAC 40 stoupl o 0,54 % na 5 483,19 bodu (týden: +0,75 %) a německý DAX zpevnil o 0,64 % na 12 580,87 bodu (týden: -0,32 %).
Dařilo se technologickému sektoru, jenž si polepšil zhruba o 0,8 %, když jej nahoru táhly akcie firmy Capgemini, jejichž cílovou cenu zvýšila na 116 ze 112 EUR společnost Kepler Cheuvreux.
Proti trendu naopak šel bankovní sektor, pod jehož 0,2% poklesem se podepsala zhruba 1,5% ztráta akcií finanční skupiny Royal Bank of Scotland. Banka sice odtajnila lepší než očekávané výsledky hospodaření za uplynulý kvartál, investory však znervózňují pokuty, které bance hrozí v USA za prodej finančních produktů spojených s rizikovými hypotékami.
Poraženým dne byl švédský výrobce domácích spotřebičů Electrolux, jehož akcie se propadly zhruba o 10 % poté, co společnost oznámila, že jí v prvním čtvrtletí klesl provozní zisk na 764 milionů švédských korun z 1,44 miliardy SEK před rokem.
Evropské akcie (27. dubna 2018), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Hrubý domácí produkt Francie se v prvním čtvrtletí zvýšil o 0,3 procenta. Hospodářský růst tak výrazně zpomalil z 0,7 procenta v závěru loňského roku a byl nejslabší od třetího čtvrtletí 2016. Vyplývá z předběžných údajů, které v pátek zveřejnil francouzský statistický úřad INSEE.
- Růst britské ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí prudce zpomalil, činil 0,1 procenta ve srovnání s růstem o 0,4 procenta v předchozích třech měsících. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedl britský statistický úřad. Růst byl nejslabší od konce roku 2012. Jeho zpomalení se s ohledem na chladnou zimu očekávalo, ale nikoli v takovém rozsahu. Analytici proto začínají mírnit očekávání ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb.
- Bulharsko se stane příštím členem eurozóny, nemělo by však přijetí jednotné evropské měny uspěchat. V pátek to uvedl evropský komisař pro hospodářské záležitosti Pierre Moscovici. Eurozóna má v současnosti 19 členů. Naposledy její řady rozšířila Litva, která přijala euro začátkem roku 2015.
- Společnost Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi, vyplatí za loňský rok hrubou dividendu 1 080 korun. Rozhodla o tom páteční řádná valná hromada. Za rok 2016 akcionáři získali 1 000 korun.
Výsledková sezóna
- Britská finanční skupina Royal Bank of Scotland, která se loni po deseti letech vymanila ze ztráty, v letošním prvním čtvrtletí ztrojnásobila čistý zisk. Vystoupil na 792 milionů liber z 259 milionů liber ve stejném období loni. Přispěl tomu pokles nákladů na restrukturalizaci i výdajů spojených se soudními spory, uvedla banka.
- Čistý zisk evropského výrobce letecké techniky Airbus Group v prvním čtvrtletí meziročně klesl téměř o třetinu na 283 milionů eur. Hospodářské výsledky byly zasaženy problémy s dodávkami motorů pro letouny A320neo, oznámila v pátek firma.
- Telekomunikační společnosti O2 Czech Republic vzrostl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 3,4 % na 1,33 miliardy korun. Výnosy dosáhly 9,2 miliardy korun, meziročně se tak nezměnily. Představenstvo podpořilo záměr navrhnout výplatu 17korunové dividendy z loňského zisku a čtyř korun na akcii z emisního ážia.
- Provozní zisk německého automobilového koncernu Daimler se v prvním čtvrtletí navzdory růstu tržeb meziročně snížil o 12 procent na 3,34 miliardy eur. Za poklesem stál nepříznivý vývoj měnových kurzů a také absence jednorázového příjmu, který podpořil výsledky v loňském prvním čtvrtletí.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Slovensko loni dosáhlo nejnižšího schodku veřejných financí s ohledem na výkon ekonomiky v novodobé historii země, snížil se také podíl veřejného dluhu na hrubém domácím produktu. Vyplývá to z pondělních údajů slovenského statistického úřadu a Eurostatu.
- Desítky miliard eur z fondů Evropské unie by mohly po roce 2020 místo do zemí střední a východní Evropy, jako je Polsko, Maďarsko nebo Česká republika, putovat spíše do států těžce zasažených nedávnou finanční krizí, tedy do Španělska a Řecka. Na svém webu to napsal list Financial Times s odkazem na návrhy dokumentů Evropské komise, jejichž finální podoba by měla být zveřejněna na počátku května.
- Zadlužení členských zemí Evropské unie loni kleslo na 81,6 procenta hrubého domácího produktu z 83,3 procenta v předchozím roce. Česká republika měla v rámci EU čtvrtý nejnižší poměr vládního dluhu k výkonu ekonomiky. Vyplývá to z pondělních údajů statistického úřadu Eurostat.
- Britský soud v pondělí nařídil vydání zakladatele zadluženého chorvatského potravinářského podniku Agrokor Ivicy Todoriče do Chorvatska, kde by měl čelit obviněním souvisejícím s údajným podvodem v hodnotě 110 milionů eur. Informovala o tom agentura Reuters. Todorić má nyní sedm dnů na to, aby se proti rozhodnutí odvolal.
- Důvěra v českou ekonomiku po březnovém poklesu v dubnu vzrostla o 0,4 bodu na hodnotu 100,1 bodu. Pozitivní ekonomický vývoj nadále očekávají podnikatelé, a to hlavně v průmyslu. Naopak u spotřebitelů mírně klesla. Údaje v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Ve srovnání s dubnem loňského roku jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.
- Německé automobilce Volkswagen, jejíž součástí je i Škoda Auto, hrozí miliardová žaloba o náhradu škody od jejího dodavatele, společnosti Prevent. Firma tvrdí, že jí automobilový koncern neoprávněně vypověděl smlouvy. Informaci přinesl deník Südddeutsche Zeitung a o chystané žalobě informují i další německá média.
- Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair koupí od americké firmy Boeing dalších 25 letadel 737 MAX. Katalogová hodnota objednávky činí tři miliardy USD. Oznámily to společnosti v úterním prohlášení.
- Automobilka BMW požádala ČR o investiční pobídky v souvislosti s vybudováním testovacího centra na Sokolovsku v celkové výši 18,75 milionu eur. Vyplývá to z materiálu, kterým se bude v pondělí zabývat vláda.
- Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze zlepšila odhad letošního růstu tuzemské ekonomiky na 3,6 procenta z 3,3 procenta z ledna. Za růstem bude spotřeba domácností, investice i export. Asociace o tom ve středu informovala na tiskové konferenci. Příští rok by česká ekonomika měla podle ČBA růst o 2,8 procenta, předchozí prognóza počítala s 2,9 procenta.
- Státy Evropské unie čeká velmi dlouhé a komplikované vyjednávání o návrhu příštího dlouhodobého rozpočtu EU a souvisejících změnách, s nimiž v květnu přijde Evropská komise. Analytik Zsolt Darvas z bruselského střediska Breugel míní, že diskuse neskončí na jaře 2019, jak by si nynější komise přála, ale protáhnou se přinejmenším do roku 2020. Jednou z klíčových sporných otázek se nejspíš stanou dodatečné podmínky, které komise navrhne v souvislosti s unijními fondy.
- Ruský plynárenský gigant Gazprom v letošním roce očekává nárůst své produkce plynu o zhruba procento na 475,8 miliardy krychlových metrů z loňských 471 miliard. Informoval o tom podle agentury Reuters náměstek generálního ředitele firmy Vitalij Markelov ve vnitropodnikovém časopisu.
- Evropská centrální banka na svém dubnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby na 0,25 % a depozitní sazby na -0,4 %. Trh tento výsledek zasedání očekával. Beze změny parametrů pokračuje také program kvantitativního uvolňování.
- Bulharsko by se mohlo zapojit do mechanismu směnných kurzů označovaného ERM-2, který je jakousi dvouletou čekárnou na členství v eurozóně, do jednoho roku, pokud s tím budou souhlasit představitelé Evropské unie a Evropské centrální banky. Uvedl to ve čtvrtek bulharský premiér Bojko Borisov.
- Německá vláda nepočítá s tím, že se podaří prodloužit výjimku pro Evropskou unii týkající se amerických cel na ocel a hliník. Od 1. května budou podle zdrojů ze spolkové vlády tato cla pravděpodobně platit i pro země osmadvacítky.
- Společnost Facebook přijme nová opatření, aby do června letošního roku zvýšila v Británii transparentnost reklam na své sociální síti. Mediálnímu výboru britského parlamentu to ve čtvrtek sdělil technologický ředitel Facebooku Mike Schroepfer. Přislíbil zároveň, že díky novým opatřením bude politická reklama jasně označená.
- Přiblížit americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi evropský pohled na obchodní politiku, íránský jaderný program nebo na situaci v Sýrii se při páteční návštěvě Washingtonu bude snažit německá kancléřka Angela Merkelová. Během krátké - pouze několikahodinové - návštěvy se také pokusí najít s Trumpem společnou řeč na osobní úrovni, což se jí zatím na rozdíl třeba od francouzského prezidenta Emmanuela Macrona nedařilo.
- Italská vláda odložila termín prodeje insolventních aerolinek Alitalia na konec října. Důvodem je politická nejistota po březnových parlamentních volbách, řekl ve čtvrtek podle agentury Reuters ministr průmyslu Carlo Calenda. Vláda původně chtěla prodej firmy dokončit do konce tohoto měsíce. Více času bude mít Alitalia i na splacení překlenovacího úvěru.
- Případný prodej aktivit společnosti Innogy v České republice by neohrozil dohodu o rozdělení Innogy, kterou minulý měsíc uzavřela mateřská firma RWE s konkurentem E.ON. Na schůzi akcionářů to ve čtvrtek prohlásil generální ředitel RWE Martin Schmitz.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Největší švýcarská banka UBS zvýšila čistý zisk v prvním čtvrtletí o 19 procent na 1,5 miliardy švýcarských franků. Podle jejího pondělního sdělení jej podpořily především vyšší příjmy z investičního bankovnictví, které těžilo z výraznější volatility na trhu.
- Největší španělská banka Santander meziročně zvýšila čistý čtvrtletní zisk o deset procent na 2,05 miliardy eur. Podle jejího úterního sdělení jí k výsledku, který překonal očekávání analytiků, dopomohl hlavně brazilský trh.
- Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma stoupl v prvním čtvrtletí provozní zisk o 60 procent na 112 milionů eur. Hospodaření firmy podpořila zvláště rostoucí poptávka v Číně, tržby však rostly ve všech regionech, uvedla firma v úterním prohlášení.
- Tržby automobilky PSA, která vyrábí vozy Peugeot a Citroën, vzrostly v prvním čtvrtletí o 42 procent na 18,2 miliardy eur. Firmě podle jejího úterního sdělení pomohlo loňské převzetí značek Opel a Vauxhall. Na trh dodala v prvních třech měsících roku přes milion vozů, o 44 procent více.
- Švýcarská banka Credit Suisse v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 16 procent na 694 milionů švýcarských franků. Oznámila to ve středu firma. Zisk tak překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 665 milionů švýcarských franků.
- Provozní zisk německého automobilového koncernu Volkswagen se v prvním čtvrtletí navzdory růstu tržeb snížil o 3,6 procenta na 4,21 miliardy eur. Oznámila to ve čtvrtek firma, jejíž součástí je i mladoboleslavská Škoda Auto. Zisk zaostal za očekáváním analytiků, kteří podle průzkumu agentury Reuters počítali s jeho růstem na 4,47 miliardy eur z 4,37 miliardy před rokem.
- Čistý zisk největší německé bankovní společnosti Deutsche Bank se v prvním čtvrtletí meziročně propadl o 79 procent na 120 milionů eur. Banka ve čtvrtek zároveň představila rozsáhlou reorganizaci divize investičního bankovnictví, která bude zahrnovat rušení pracovních míst a omezování některých aktivit, zejména ve Spojených státech a v Asii.
- Automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk o téměř 60 procent na 1,02 miliardy eur. Hospodaření podpořil růst prodeje, zvláště na americkém kontinentu, a zvýšení globální poptávky po vozech Jeep, uvedla firma ve čtvrtek.
- Britsko-nizozemské ropné společnosti Royal Dutch Shell vzrostl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 67 procent na 5,9 miliardy USD. Hospodaření výrazně podpořilo oživení cen ropy, vyšší těžby a růst aktivit v oblasti zemního plynu, uvedla firma ve čtvrtečním prohlášení.
- Náklady na expanzi nízkonákladových aerolinek Eurowings se negativně promítly do hospodaření mateřské společnosti Lufthansa. Její zisk před úroky a zdaněním (EBIT) se totiž v prvním čtvrtletí zvýšil pouze nepatrně a dosáhl 26 milionů eur. Zůstal tak daleko za 81,3 milionu eur, což je částka, kterou předpovídali analytici v průzkumu agentury Reuters.
- Výsledky Barclays v 1Q: Čistá ztráta 764 milionů GBP, ztráta před zdaněním 236 milionů GBP (loni: +1,68 miliardy GBP), tržby 5,36 miliardy GBP (meziročně -8 %).
- Výsledky Norwegian Air Shuttle v 1Q: Čistá ztráta 46 milionů NOK (loni -1,48 miliardy NOK), tržby 7 miliard NOK (loni: 5,26 miliardy NOK).
- Výsledky Telefónica v 1Q: Čistý zisk 837 milionů EUR (loni: 779 milionů EUR, odhad: 801 milionů EUR), tržby 12,19 miliardy EUR (loni: 13,13 miliardy EUR, odhad: 12,15 miliardy EUR).
- Výsledky Philips Lighting v 1Q: Čistý zisk 21 milionů EUR (loni: 64 milionů EUR), tržby 1,5 miliardy EUR (meziročně -11 %).
Zdroj: CNBC