US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Meziroční inflace v ČR v dubnu stoupla na 1,9 %

Meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu zrychlil na 1,9 % z březnových 1,7 %. Rostly především ceny alkoholu a tabáku. Naopak ceny meziročně klesly v telekomunikačních službách nebo u odívání a obuvi. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad.

Redakce IW
Redakce IW
10. 5. 2018 | 9:18
Inflace

V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,3 %. "Za meziměsíčním růstem stojí zejména zvýšení cen oděvů a obuvi, které v tomto období zdražují pravidelně. Celkový vývoj dále ovlivnilo zvýšení cen nájemného, tabáku, alkoholu a pohonných hmot. Růst naopak brzdily nižší ceny potravin," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Ceny alkoholických nápojů meziročně stouply o 4,2 % a ceny tabákových výrobků se zvýšily o 3,5 %. Nájemné pak zdražilo o 2,6 %, vodné o 1,8 %, stočné o 1,3 % a elektřina o 2,8 %. V případě potravin meziročně zdražila například mouka o 14,4 % nebo vejce o 13,5 %.

Naopak dolů meziroční inflaci tlačily ceny telefonních a faxových služeb, které se snížily o dvě procenta. Pokles cen nastal také u odívání a obuv a zemního plynu.

V porovnání s březnem stouply ceny oděvů o 2,9 % a obuvi o 5,9 %. Ceny pohonných hmot se zvýšily meziměsíčně o 1,3 %. Naopak meziměsíční pokles v dubnu nastal u potravin, kde byly nižší především ceny ovoce (-4,3 %) a zeleniny (-3,6 %).

Meziroční inflace by podle většiny analytiků měla v následujících měsících pokořit 2 %

Meziroční inflace v ČR by se měla v následujících měsících podle většiny analytiků dostat nad dvě procenta a ke konci roku by měla opět klesnout pod tuto hranici. ČNB tak podle nich nemusí pospíchat se zvyšování úrokových sazeb.

"Očekáváme, že se meziroční míra inflace v nejbližších měsících vrátí nad dvouprocentní úroveň. Pro rok 2018 odhadujeme průměrnou míru inflace 2,2 %," uvedl analytik Raiffeisenbank František Táborský. Rovněž podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela bude inflace v průběhu dalších měsících pomalu růst. "V závěru roku však znovu zvolní a dostane se pod cíl ČNB. Její další zrychlení přijde až na začátku příštího roku," uvedl.

Za současné situace podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka nemusí centrální banka pospíchat se zvyšováním úrokových sazeb. "Tempo zpřísňování měnové politiky bude ovlivňovat také vývoj kurzu koruny. Posilování kurzu může částečně odpracovat zpřísnění měnových podmínek za úrokové sazby," uvedl.

Inflace by se měla i podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského dostat do léta nad dvě procenta, a to vlivem zdražení pohonných hmot a vysokého růstu mezd. "Pokud se zároveň kurz koruny proti euru udrží nad 25 EUR/CZK, otevře se pro ČNB prostor pro další zvýšení úrokových sazeb. Tento krok nadále očekáváme v srpnu," uvedl.

Naopak podle hlavního ekonoma Cyrrusu Lukáše Kovandy v dalších měsících inflace zůstane pod úrovní dvou procent, přičemž ze současné úrovně ještě mírně klesne. Důvodem bude vyšší srovnávací základna z loňského třetího a začátku čtvrtého čtvrtletí. "Směrem do dalších měsíců letošního roku je stále pravděpodobnější, že se inflace bude pod hladinou dvou procent pohybovat častěji než nad ní," uvedl analytik společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaČeská republikaInflace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie