US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Valná hromada ČEZ nebude rozhodovat o rozdělení skupiny

Na červnové valné hromadě energetické skupiny ČEZ se nebude hlasovat o rozdělení skupiny. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž řekl, že program valné hromady bude teprve zveřejněn, ale žádné schvalování transformace nyní navrhováno není. Hospodářské noviny v této souvislosti zdůrazňují odpor politiků v čele s ministrem průmyslu a obchodu Tomášem Hünerem.

Redakce IW
Redakce IW
15. 5. 2018 | 10:46
ČEZ

O rozdělení firmy, ve které stát přes ministerstvo financí drží zhruba 70 % akcií, se uvažuje hlavně kvůli stavbě nového jaderného zdroje. ČEZ dříve uvedl, že zkoumal šest možných alternativ rozdělení. Nejpreferovanější variantou je ta, že by český stát plně vlastnil jadernou, uhelnou, těžební a obchodní část. Nový ČEZ, ve kterém by si měl stát v první fázi ponechat 51 %, by zahrnoval distribuci, prodej, obnovitelné zdroje a služby ESCO.

"Akcionářská práva státu ve skupině ČEZ vykonává ministerstvo financí. Za MPO ale na nadcházející valnou hromadu dáváme jasné doporučení, a to rozhodné ne dělení skupiny ČEZ," řekl Hüner. Ministerstvo financí zatím nechtělo podle HN věc komentovat a mluvčí ČEZ Ladislav Kříž uvedl, že program nadcházející valné hromady bude teprve zveřejněn, avšak žádné schvalování transformace nyní navrhováno není.

Hospodářské noviny píší, že Hüner chce dát vládě doporučení, jak ve věci pokračovat, do konce roku. Podle studie, kterou si nechalo ministerstvo zpracovat od firmy PwC, stále chybí dokumenty, které by analyzovaly vývoj cen elektřiny, možné způsoby financování stavby reaktorů, návratnost projektu či dopady jejich výstavby do veřejných rozpočtů. Teprve s těmito analýzami bude jasné, jestli by měla nové reaktory platit sama firma, nebo jestli by skupina potřebovala stání pomoc.

Beneš: ČEZ je letos v bodě zlomu. Stát by neměl ztratit kontrolu nad kteroukoli částí skupiny

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že firma je letos v bodě zlomu. Zatímco produkce elektřiny by měla být vyšší, firmu nečeká žádný zázračný výsledek. Ten však může vylepšit probíhající prodej aktiv v Bulharsku. Díky situaci na trhu s elektřinou a dobíhajícím tříletým kontraktům by mělo být hospodaření společnosti lepší v následujících letech.

Diskuze ohledně dividendy z letošního zisku je podle Beneše předčasná, obecně platí, že čím vyšší mimořádné příjmy, tím je vyšší dividenda. Dále Beneš uvedl, že kdyby se objevil zájemce a turecká aktiva ČEZ, byla by společnost ochotna zvážit jejich divestici. Stát coby majoritní akcionář společnosti by podle Beneše neměl během případné transformace ČEZ ztratit kontrolu nad kteroukoli částí skupiny.

"Nadále si myslíme, že výstavba nového jaderného bloku za stávajících podmínek není možná, a to zejména s ohledem na dobu návratnosti investice a možné žaloby minoritních akcionářů. Aktuální vývoj cen elektřiny se do výsledků hospodaření promítne alespoň zčásti až příští rok, výraznější dopad pak očekáváme v roce 2020," doplnil analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

Zdroj: ČTK, Komerční banka

Akcie ČRČEZEnergetikaJaderná energetika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie