Íránští studenti před Chameneím kritizovali směrování státu

Íránští univerzitní studenti při setkání s nejvyšším duchovním ajatolláhem Alím Chameneím kritizovali směřování Íránu, zejména ekonomickou situaci v zemi. Šlo o neobvykle otevřenou debatu, v níž studenti vyjadřovali obavy z možných důsledků květnového rozhodnutí prezidenta USA Donalda Trumpa vypovědět účast Spojených států v mezinárodní jaderné dohodě s Íránem. S odkazem na zprávy v íránském tisku o tom v úterý informovala agentura Reuters.
Jedna studentka jmenovala řadu problémů, včetně rostoucích třídních rozdílů, stoupající nedůvěry veřejnosti ke státním institucím, rostoucí nezaměstnanosti či znečištění a zeptala se Chameneího, jak by na ně reagoval. Studentka se nejvyššího duchovního k překvapení mnohých zeptala i na úskalí, kterým v Íránu čelí menšiny a jak by reagoval na to, že konzervativci v íránské bezpečnosti a justici záměrně potlačují aktivisty s pomocí vykonstruovaných případů.
Chameneí audience během muslimského postního měsíce ramadánu pořádá běžně, zřídka ale dostane kritika ze strany obyvatel prostor v tisku. Nedávno se v zemi navíc konala stávka řidičů nákladních vozů i farmářů.
Duchovní vůdce v reakci na otázky studentů uvedl, že Írán opravdu čelí problémům, jejichž odstranění je těžší, než si studenti myslí. Možným řešením podle něj může být, aby se do státních institucí dostali "revoluční, motivovaní a odhodlaní mladí lidé". "K růstu společnosti je zapotřebí svoboda slova," zdůraznil.
Írán je šíitskou teokracií, v níž má Chameneí poslední slovo. Pravidelně se ale v zemi konají prezidentské i parlamentní volby, ve kterých jsou zastoupeni jak konzervativci, kteří na protest proti odstoupení USA od jaderné dohody v parlamentu zapálili americkou vlajku, tak reformisté.
Rostoucí nespokojenost mnoha Íránců s ekonomickou situací vedla v prosinci a lednu k protivládním protestům, které si vyžádaly desítky obětí na životech. Chameneí v pondělí vyjádřil přesvědčení, že by mohly být povoleny poklidné demonstrace.
Zdroj: ČTK