US MARKETOtevírá za: 47 h 26 m
DOW JONES-0,61 %
NASDAQ-1,00 %
S&P 500-0,67 %

OBSE: Turecká opozice neměla před volbami srovnatelné podmínky

V kampani před nedělními parlamentními a prezidentskými volbami v Turecku neměly opoziční strany stejné podmínky jako vládní strana. Oznámila to v pondělí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která zajistila pozorovatelskou misi. Turecko po volbách oficiálně přechází na prezidentský systém s posílenými pravomocemi hlavy státu. Turecká tisková agentura Anadolu v pondělí napsala, že nová ekonomická administrativa umožní rychlejší a efektivnější rozhodování o ekonomických otázkách.

Redakce IW
Redakce IW
25. 6. 2018 | 16:20
Turecko

"Byli jsme svědky omezení základních svobod, což tyto volby ovlivnilo. Doufáme, že Turecko tato omezení zruší co nejdříve," řekl José Ignacio Sánchez Amor z OBSE.

"I když příležitosti nebyly rovnocenné, většina kandidátů mohla veřejnosti tlumočit svůj program," uvedla OBSE na tiskové konferenci v Ankaře. Podle agentury AFP jde o předběžnou hodnotící zprávu. Ohledně volebního dne v ní stojí, že "obecně byly dodrženy všechny postupy". Určitá pochybení OBSE zaznamenala při sčítání hlasů, některé lístky nebyly orazítkovány komisemi, pod něž spadaly určité volební místnosti, a hlasovací lístky nebyly v místnostech systematicky zaregistrovány. Výtky se také týkaly přítomnosti nepovolaných osob - často policistů - a jejich zasahování do volebního procesu.

OBSE ale ocenila vysokou volební účast - v neděli k urnám přišlo 87 procent oprávněných voličů. Podle OBSE tím Turci dali najevo svou oddanost demokracii.

Anadolu napsala, že řešení ekonomických otázek bude v novém systému snadnější mimo jiné i proto, že počet ministerstev odpovídajících za hospodářské rezorty bude snížen na polovinu, ze šesti na tři. Hospodářství budou řídit ministerstvo financí, ministerstvo průmyslu a technologií a dále ministerstvo obchodu. Rozhodovací proces bude stát na třech hlavních pilířích - na výrobě, financích a obchodu.

Erdoganovi v pondělí ke znovuzvolení blahopřála německá kancléřka Angela Merkelová, podle níž Berlín chce být partnerem stabilního a pluralitního Turecka. Ankara by měla posílit principy právního státu a podíl občanů na demokratickém rozhodování, podotkla podle agentury Reuters kancléřka, jejíž vláda měla v minulosti s Erdoganem spory mimo jiné kvůli zadržování německých občanů v Turecku či zákazu kampaně tureckých politiků před příslušníky několikamilionové turecké menšiny v Německu.

Merkelová naproti tomu pochválila Turecko za jeho přístup k řešení migrační krize, který zásadně pomohl Evropě omezit takzvanou balkánskou cestu.

Státní tajemník britského ministra zahraničí Alan Duncan prohlásil, že Británie chce s Ankarou "úzce spolupracovat". Na twitteru situaci v Turecku komentoval výrokem "jasné volební výsledky v Turecku".

Po sečtení více než 99 % hlasů Erdogan v prezidentských volbách zvítězil ziskem více než 52 procent hlasů. Jeho Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) a nacionalistický spojenec Strana národní akce (MHP) budou mít v 600místném parlamentu dohromady 53,6 % křesel. Volební komise má po přezkoumání stížností konečný výsledek zveřejnit do konce týdne.

Zdroj: ČTK

PolitikaTurecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast