Evropské burzy v pondělí i přes otřesy v britské vládě uzavřely v zelených číslech

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v pozitivním pásmu. Investoři se vraceli k páteční statistice z amerického trhu práce a monitorovali také dění na britské politické scéně, kde vládní neshody vyústily v rezignaci ministrů pro brexit a zahraničí.
Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,67 % na 384,92 bodu, britský FTSE 100 získal 0,92 % na 7 687,99 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,42 % na 5 398,11 bodu a německý DAX zpevnil o 0,38 % na 12 543,89 bodu.
Dařilo se zejména sektoru základních materiálů, který těžil z toho, že se o víkendu neobjevily žádné nové zprávy týkající se obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou.
Pomyslným vítězem dne se staly francouzské aerolinky Air France-KLM, jejich akcie vyletěly vzhůru o více než 6 % poté, co firma oznámila, že v červnu navzdory několika stávkám přepravila více pasažérů, než se očekávalo.
Mírnou ztrátu naopak zaznamenaly cenné papíry francouzské automobilky Renault, které do mínusu poslaly problémy partnerské společnosti Nissan. Japonská automobilka v pondělí oznámila, že zjistila pochybení v měření emisí výfukových plynů a spotřeby paliva v téměř všech svých závodech v Japonsku.
Evropské akcie (9. července 2018), zdroj: CNBC
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Přebytek zahraničního obchodu Česka v květnu meziročně klesl o 8,2 miliardy Kč na 6,9 miliardy Kč. Bilanci negativně ovlivnil obchod s auty, koksem, ostatními dopravními prostředky a s chemickými látkami. Naopak pozitivně se na celkovém výsledku podepsal obchod s počítači. Vyplývá to z předběžných výsledků, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.
- Díky nečekaně vysokému růstu exportu se obchodní přebytek Německa v květnu zvýšil na 20,3 miliardy eur z 19 miliard v dubnu. Vyplývá to ze sezónně upravených údajů spolkového statistického úřadu. Data pode agentury Reuters svědčí o tom, že navzdory nynějšímu obchodnímu napětí ve světě je největší evropská ekonomika v dobré kondici.
- Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v červenci vzrostla, a ukončila tím období poklesu, které trvalo pět měsíců. Kvůli hrozbě eskalace obchodních sporů se Spojenými státy však růst důvěry nemusí dlouho pokračovat. Uvedla to v pondělí výzkumná společnost Sentix. Index důvěry investorů se podle jejího průzkumu zvýšil na 12,1 bodu z červnových 9,3 bodu.
- Stavební firmy v Česku zahájily do konce května stavbu 3 411 bytů v bytových domech, meziročně o 5,6 procenta více. Je to nejvyšší údaj od roku 2009. Nejvyšší podíl připadal na Prahu, kde jejich počet stoupl o zhruba desetinu. Počet zahájených staveb rodinných domů v Česku vzrostl o deset procent. Vyplývá to z pondělních údajů Českého statistického úřadu.
Zdroj: CNBC
Aktuality
