USA vyšetřují vliv dovozu uranu na národní bezpečnost

Americká vláda začala vyšetřovat, zda dovoz uranu ohrožuje národní bezpečnost Spojených států. Oznámil to ve středu ministr obchodu Wilbur Ross. Vyšetřování by mohlo vést k zavedení nových cel či kvót omezujících tento dovoz, informovala agentura Reuters. Za vyšetřováním stojí stížnost amerických těžařů uranu Ur-Energy a Energy Fuels. Firmy tvrdí, že subvencovaná zahraniční konkurence je nutí omezovat kapacity a propouštět.
Ross upozornil, že domácí produkce uranu se nyní na jeho spotřebě ve Spojených státech podílí pouze pěti procenty, zatímco v roce 1987 to bylo 49 procent. Uran se používá k výrobě elektrické energie i pro vojenské účely.
Americká vláda již v březnu zavedla nová cla na dovoz oceli a hliníku, která zdůvodnila ohrožením národní bezpečnosti. V květnu začala vyšetřovat vliv dovozu automobilů na národní bezpečnost, což by mohlo rovněž vést k uvalení nových cel.
Zdroj: ČTK