Turecko zdvojnásobilo cla na některé americké zboží

Turecko zdvojnásobilo cla na dovoz některého amerického zboží, včetně osobních aut, alkoholu či tabáku. Informovala o tom ve středu agentura Reuters, která se odvolává na oznámení zveřejněné v úředním věstníku. Nová cla zřejmě dál posílí nepřátelství mezi oběma zeměmi, které výrazně přispělo k rozpoutání měnové krize v Turecku. Turecká lira ve středu nicméně pokračovala v zotavování z rekordního minima vůči dolaru, na které sestoupila v pondělí.
Výnos podepsaný tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem zvyšuje cla na osobní auta na 120 procent, na alkoholické nápoje na 140 procent a na tabákové listy na 60 procent. Zvýší se také cla na řadu dalšího zboží, včetně kosmetiky, rýže a uhlí.
Turecký viceprezident Fuat Oktay na Twitteru napsal, že cla u některých produktů byla zvýšena v rámci principu reciprocity v odvetě za vědomé ekonomické útoky Spojených států vůči Turecku. Podle tureckého ministerstva obchodu činí hodnota dodatečných cel 533 milionů dolarů.
Turecko-americké vztahy se v poslední době citelně zhoršily kvůli sporům ohledně politiky vůči Sýrii a kvůli tomu, že Ankara zadržuje amerického pastora Andrewa Brunsona. Spojené státy tento měsíc zavedly sankce vůči tureckým ministrům vnitra a spravedlnosti a zdvojnásobily cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka. U oceli Washington zvýšil clo na 50 procent a u hliníku na 20 procent.
Zhoršené vztahy Turecka se Spojenými státy přispívají k poklesu kurzu turecké liry. Ta od začátku letošního roku oslabila vůči dolaru asi o 40 procent a minulý týden v pátek zažila největší jednodenní propad od turecké finanční krize v roce 2001. Propad liry zasáhl světové akciové trhy i kurz eura. Investoři se obávají, že turecké podniky budou mít kvůli slabé liře potíže se splácením dluhů v cizích měnách, což by mohlo mít negativní dopad na evropský bankovní sektor.
Turecká lira si dnes vůči dolaru připisovala zhruba šest procent a na krátkou dobu zpevnila pod hranici šesti lir za dolar. Turecká měna podle analytiků těží z podpůrných opatření centrální banky i z nadějí na zlepšení vztahů Turecka s Evropskou unií díky propuštění dvou řeckých vojáků, které Ankara držela ve vazbě kvůli podezření ze špionáže.
Erdoğan ve středu telefonicky hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Mimo jiné vyjádřili odhodlání zlepšit vzájemné vztahy, uvedla agentura Reuters.
V pondělí se dolar vůči liře vyšplhal na nový rekord 7,24 liry za dolar. V úterý lira posílila asi o osm procent a během středy zpevnila až na 5,75 liry za dolar.
Institut pro mezinárodní finance (IIF) ve středu uvedl, že turecká lira je nyní výrazně podhodnocená a během jednoho až dvou let by měla posilovat. Upozornil také, že růst turecké ekonomiky zpomaluje, zatímco turecký export nabírá na síle, což zlepšuje vyhlídky platební bilance země. Podle hlavního ekonoma IIF Robina Brookse by se kurz liry měl z hlediska makroekonomických ukazatelů pohybovat zhruba v rozmezí od pěti do 5,5 liry za dolar.
Erdoğanův mluvčí ve středu předpověděl, že oživení turecké liry bude pokračovat. Uvedl také, že problémy se Spojenými státy, které k propadu liry přispěly, se podle jeho očekávání vyřeší. V souvislosti se zvýšením celních poplatků na některé americké zboží uvedl, že Turecko sice nemá zájem rozpoutat ekonomickou válku, nemůže ale nečinně přihlížet, pokud je napadeno.
Zdroj: ČTK