Dobrý signál pro ČEZ, emisní povolenky se dostaly nad 20 eur

Trh s emisními povolenkami se v posledních měsících vzpamatovává z historických minim, kdy se ceny pohybovaly kolem 4 eur za tunu. Současná cena mírně přesahuje 20 eur. Pro energetickou skupinu ČEZ se jedná o pozitivní impuls vzhledem k tomu, že rostoucí ceny povolenek tlačí nahoru ceny elektřiny.
ČEZ vyrábí značnou část své produkce v jaderných elektrárnách, které neprodukují emise, a nemusí si tak kupovat emisní povolenky. Obdobná situace je u plynových elektráren. Jinými slovy, růst cen povolenek působí pozitivně na ziskovost ČEZ.
Celý princip emisních povolenek vznikl hlavně jako nástroj pro omezení uhelných elektráren a jejich přechod na plynové elektrárny. Těm se však výroba nevyplácí, pokud jsou ceny emisních povolenek příliš nízké, což je případ posledních let, kdy plynové elektrárny byly využívány spíše nárazově.
"Obecné pravidlo uvádí, že aby se firmám vyplatil přechod z uhelných elektráren na plynové, musela by emisní povolenka stát okolo 30 eur (tzv. switchingová cena). Tato cena se ale v čase mění podle poměru cen za uhlí a plyn. Při současném drahém plynu je switchingová cena kolem 22 eur. Loni, když byl plyn levný a uhlí relativně drahé, byla cena i pod šesti eury. Současná situace tak nahrává původnímu záměru využívat více plynové elektrárny na úkor uhelných," vysvětlují analytici z Komerční banky.
Cena emisních povolenek (v eurech za tunu), zdroj: EEX
ČEZ v minulosti investoval 15 miliard korun do nového paroplynového zdroje v Počeradech, který vzhledem k cenám emisních povolenek vyráběl elektřinu spíše nárazově. Jak je na tom nyní, nechce ČEZ komentovat.
Zdroj: Komerční banka
Aktuality
